SME
reklama

Títo zvierací doktori dokážu pomôcť vášmu zdraviu

Zvieratá dokážu priaznivo ovplyvňovať naše zdravie aj psychickú pohodu.

(Zdroj: Fotolia.com)

Trochu z histórie

Ľudia odpradávna využívali liečivú silu zvierat, napríklad pri šamanských obradoch. V ôsmom storočí sa začal v Belgicku používať kontakt so zvieratami ako doplnková terapia pri rôznych formách zdravotného postihnutia.

V osemnástom storočí sa využíval tento spôsob liečby vo viacerých európskych krajinách v ústavoch pre duševne chorých.

O sto rokov neskôr sa rozvinula v Nemecku liečba epilepsie pomocou psov, mačiek, kôz, vtákov a koní. Najväčší rozmach aminoterapie prišiel v dvadsiatom storočí v Spojených štátoch.

Počas druhej svetovej vojny sa napríklad v New Yorku využívali psy na rehabilitáciu zranených vojnových letcov.

Liečivé kožúšky

Psy a mačky dokážu svojím telom, teplom a vibráciami prehriať postihnuté alebo choré miesto a uvoľniť ho. Mačka vie dokonca nájsť konkrétny zdravotný problém a diagnostikovať ho.

Ak si líha často na hlavu človeka, znamená to, že dotyčný má buď problémy so zvýšeným krvným tlakom, alebo trpí bolesťami hlavy.

Keď si ľahne na ľavé rameno, môže to znamenať, že si všimla problémy so srdcom. Ak si líha na chrbát svojho majiteľa, upozorňuje tak na problémy s obličkami, a ak na nohy, väčšinou to znamená, že vycítila nízky tlak alebo prechladnutie.

Oveľa známejšia a rozšírenejšia je však canisterapia, teda liečenie so psami. Podľa terapeutky Petry Moncmannovej, ktorá sa jej venuje, dokážu psy ovplyvňovať naše psychické aj fyzické zdravie: „Ide napríklad o odbúranie stresu, či už akútneho pri náhlej kríze, napríklad pri živelných pohromách, alebo chronického z prepracovania.“

Robia to len svojou prítomnosťou, tým, že človeka nabádajú, aby ich hladil alebo išiel na prechádzku do prírody. Canisterapia sa však využíva aj pri širokej škále ochorení. „Pri neurologických diagnózach, ako sú detská mozgová obrna, hypotónia svalstva, epilepsia, depresie, poruchy príjmu potravy alebo rôzne fóbie,“ vymenúva Petra Mocmann.

Pes dokáže u človeka navodiť psychickú a sociálnu pohodu, posilniť imunitu a jeho celkový zdravotný stav. Výrazne tiež motivuje pri rehabilitácii.

Psy sú empatické

Nedávno uverejnili v magazíne Biology Letters štúdiu, podľa ktorej dokážu psy rozoznať ľudské emócie. Zvieratá, ktorým často nerozumieme, rozumejú veľmi dobre nám.

Práve preto sa dajú využiť pri rôznych formách liečby. Od maznania až po vysoko sofistikované metódy, ako sú orofaciálna stimulácia pri logopedických cvičeniach alebo polohovanie pri rôznych rehabilitačných úkonoch.

Od zvoleného liečebného plánu sa odvíja aj dĺžka terapie, zvyčajne jedno sedenie trvá okolo štyridsaťpäť minút. Pri canisterapii sa využívajú špeciálne psy.

„Canisterapeutický psík má špeciálny výcvik a vhodné povahové vlastnosti. Nesmie byť agresívny, musí byť kontaktný, socializovaný a musí zvládať rôzne záťažové a nepredvídateľné situácie,“ vysvetľuje Petra Moncmann.

Táto terapia vhodná pre takmer všetkých. Má len jedno obmedzenie, a to je kynofóbia – strach zo psov. Tento problém sa síce dá postupne trpezlivou prácou odbúrať, ale väčšinou je to beh na dlhé trate.

Mačky - psychoterapeutky

Mačky sa využívajú pri takzvanej felinoterapii, ktorá sa využíva najmä ako podporná liečba pri psychosomatických ochoreniach.

Dokáže pomôcť pri poruchách srdcovo-cievneho systému, reume, zlepšuje stavy po mozgových príhodách, autizmus a depresie. Keďže povaha mačiek je iná než povaha psov, získanie ich dôvery si vyžaduje dlhší čas.

Pacienti držia mačacích terapeutov v náručí. Keď spokojná mačka pri hladkaní pradie, vydáva rytmické pohyby a zvuky, odpútava pozornosť človeka od nepríjemných pocitov a navodzuje pocit harmónie.

Liečba s koňmi

Počuli ste o hipoterapii? Je to rehabilitačná metóda, pri ktorej pacienti jazdia na koňoch, ktorých vedú vyškolení terapeuti.

Pohyby koňa pri chôdzi nútia jazdca zapájať svalstvo celého tela, aby udržal rovnováhu. To vedie k zlepšeniu koordinácie pohybov, uvoľneniu stuhnutého svalstva a k väčšej pohyblivosti kĺbov.

Hipoterapia má využitie pri liečbe detskej obrny, pri problémoch s rovnováhou a koordináciou pohybov alebo po úrazoch. Využíva sa aj na liečbu hormonálnych porúch, bolestivej menštruácie alebo na úpravu hmotnosti pri obezite.

02.jpg

Príbehy so šťastným koncom

Petra Moncmann zažila počas svojej osemročnej praxe veľa šťastných príbehov vyliečenia. Zvieratá dokážu chorých ľudí úžasne motivovať: „Liečili sme pani po mozgovej príhode, ktorá mala najprv problémy v kontakte so psami, až kým k nej neprišiel náš terapeut, stafford Danko. Podarilo sa absolvovať s ním úspešnú rehabilitáciu, a tak sme sa dohodli, že každý týždeň k nej bude Danko chodiť cvičiť. O tri dni telefonovala fyzioterapeutka, že pacientka cvičí veľmi intenzívne, lebo chce byť vo forme, keď za ňou pes príde. Danko už dnes s nami nepracuje a je rezidenčným psíkom v rodine s autistickým chlapčekom, kde robí svoju prácu a radosť nielen pacientovi, ale celej rodine.“

Káva s mačkou

Chcete si spríjemniť chvíle a odbúrať stres pri káve a hladkaní teplého kožúška? Ak nemáte z rôznych dôvodov doma mačku, môžete si užiť jej liečivú prítomnosť pri kávičke a dobrom koláčiku v kaviarni.

Vo svete sú takéto zariadenia veľkým hitom, v Bratislave zatiaľ funguje len kaviareň Mačinézy, ktorá takto funguje. „Je dokázané, že mačky sú výborné liečiteľky, znižujú stres, pomáhajú pri úzkostiach, depresiách či iných psychických problémoch. Dokážu navodiť pohodu a dobiť človeka pozitívnou energiou. Vo vyspelých krajinách sa felinoterapia aplikuje už niekoľko rokov a výsledky u jednotlivých pacientov sú nezvratným dôkazom, že takáto forma liečby naozaj funguje,“ vravia Simona Vitanová a Kornelia Ševčíková z kaviarne Mačinézy.

K nápadu otvoriť takúto prevádzku bola ich láska k zvieratám: „Už nejaký čas sa aktívne venujeme záchrane zvierat, a tak sme sa rozhodli spojiť príjemné s užitočným. Z depozitu Mačky v núdzi sme si zobrali pod ochranné krídla dva kocúriky Gaba a Elisa, aby sme im zvýšili šancu na umiestnenie v novom domove. Neskôr k nim pribudla tiež mačička Bella.“

Zákazníkmi sú, samozrejme, milovníci mačiek, ktorí ich z nejakého dôvodu nemôžu chovať doma. „Je to neskutočné potešenie a relax prísť sem a pri dobrej káve sa na chvíľu pomaznať a načerpať energiu z týchto tvorov,“ opisujú atmosféru v kaviarni majiteľky a dodávajú, „je úžasné sledovať, ako k nám príde zákazník so zlou náladou a hneď, ako sa usadí k mačičkám, na tvári sa mu objaví úsmev.“

Deti a delfíny

V posledných desaťročia narastá popularita delfínoterapie, ktorá sa rozvíja najmä v prímorských krajinách. Táto metóda sa úspešne používa najmä u detí s detskou mozgovou obrnou, Downovým syndrómom, autizmom, poruchami učenia, komunikácie, poruchou pozornosti alebo hyperaktivitou.

Terapeutické pôsobenie delfínov sa vysvetľuje ich veľkým bioenergetickým poľom, ktoré má pozitívny účinok na ľudský organizmus. Ultrazvukové vlny, pomocou ktorých sa delfíny orientujú vo vode a využívajú ich pri vzájomnej komunikácii dokážu regenerovať poškodené bunky.

Terapia prebieha v bazéne a zvyčajne si na ňu treba rezervovať sedem až desať dní. Ak je dieťa zvyknuté na pobyt vo vode a netreba u neho odbúrať strach z vodného prostredia, jedno cvičenie s delfínom trvá približne dvadsať minút.

03.jpg

Foto: Fotolia.com

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 835
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 364
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 811
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 348
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 132
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 878
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 367
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 1 977
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Dieťa prevráti život naruby.


Odborníčka radí, ako na optimálny jedálniček.


Soňa Lehocká

Ekomóda je cestou budúcnosti.


Lucia Skladanová
Reďkovková polievka

Reďkovka zvýrazní šalát a nátierku, môžete ju aj upiecť.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  4. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 113 054
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 73 188
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 254
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 690
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 457
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 570
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 16 166
  8. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 11 662
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu