Najmä ženský problém
Zápal močového mechúra je sprevádzaný nepríjemnou pichľavou bolesťou. Aspoň raz za rok s ním bojuje 20 % žien.
Ženy týmto problémom trpia desaťkrát častejšie ako muži. Je to spôsobené dĺžkou močovej trubice, ktorá je podstatne kratšia ako mužská. Preto sa baktérie do močového mechúra ženy dostanú rýchlejšie. Ak sa sliznice močového mechúra podchladia, poskytujú ideálne podmienky na šírenie baktérií a zápal je tu.
Najčastejšie príznaky zápalu močových ciest:
rezavá a pálivá bolesť pri močení,
časté nutkanie na močenie,
zvýšená teplota a bolesť v bedrách,
zmena farby a zápach moču
v niektorých prípadoch krv v moči,
teplota môže byť sprevádzaná aj nevoľnosťami a vracaním
Čo robiť?
Ak vás trápia uvedené príznaky, určite vyhľadajte čo najskôr lekára, ktorý stanoví diagnózu aj liečbu. Zákernosť tohto ochorenia spočíva aj v tom, že ak máte zápaly opakované – chronické, bolesť nie je výrazná alebo takmer žiadna.
Sledujte svoje telo a v prípade podozrenia sa obráťte na svojho lekára, pretože ak sa zápal včas nezachytí, môže sa preniesť až na obličky, čo môže spôsobiť skutočne vážne komplikácie.
Určite netreba riskovať a počkať „kým to prejde“, pretože opakované zápaly a hojenie sliznice spôsobujú na nej jazvy a pacientky si tak môžu vypestovať inkontinenciu.
Čo pomáha?
V prvom rade sa snažte dbať na doliečenie zápalu, ktorý sa objaví a akonáhle sa po lete ochladí, zakryte si kríže a bedrá tak, ako nám to v mladosti hovorievali mamy. Ženy si totiž svojou nepozornosťou a nedbanlivosťou často spôsobujú opakované zápaly samy.
Dbajte najmä na dostatočne teplé oblečenie a ak chcete večer relaxovať na terase, nezabudnite si na stoličku položiť deku. Ak sa už príznaky objavili, určite navštívte lekára.
Účinná prevencia v pohodlí domova:
Nohy musíte mať v teple, nechoďte doma po studenej podlahe.
Nezadržiavajte moč – ak bude mechúr dlhšie preplnený, baktérie sa budú aktívne množiť a spôsobovať bolesti.
Dodržiavajte pitný režim. Ak bude príjem tekutín dostatočný, baktérie sa skôr dostanú z tela von.
Zabudnite na studené nápoje.
Pite najmä teplé bylinkové čaja, vhodné sú tie, ktoré obsahujú brusnice.
Tip: Skombinujte bylinky s brusnicami!
O tom, že brusnice pomáhajú pri zápale močových ciest, ste už určite počuli. Sú prirodzeným antioxidantom
a podporujú prirodzenú obranyschopnosť a odolnosť organizmu.
Ideálne sú bylinkové čaje, ale zabudnite na tie klasické, ktoré sú určené skôr na zapitie obeda alebo večernú šálku čaju na gauči. Siahnite po funkčnom čaji, ktorý má mnohonásobne vyšší podiel účinných byliniek a každé vrecúško je cielene doplnené brusnicami.
Pojem „funkčný“ vlastne znamená, že čaj obsahuje odborníkmi vybrané bylinky, na konkrétne ochorenie. Tým sa podstatne zvyšuje priaznivý účinok čaju, čo je najväčší rozdiel medzi klasickým a funkčným čajom.
Chutná a skutočne nápomocná je napríklad kombinácia brusníc so žihľavou, bazalkou, rozmarínom, medvedicou lekárskou, púpavou lekárskou a archangelikou, ktoré odporúča praktická lekárka Janka Tóthová.„Zvolené zloženie byliniek v kombinácií s brusnicami je zárukou úľavy od klinických prejavov v prípadoch nekomplikovaných infekciou močových ciest,“ vysvetľuje.