Štyri základné pravidlá v prevencii zubných kazov
Pravidelne mávam zubné kazy, na niečo také ako dedičná kazivosť však samozrejme neverím. Čo mám teda urobiť pre to, aby som pokazeným zubom vedela predísť?
Alena Váchová, Žilina
1. Keď vám lekár nájde kaz, hneď sa objednajte na dentálnu hygienu.
Súčasťou riešenia problému by nemala byť len náprava, ale aj odstránenie jeho príčiny. Za väčšinu zubných kazov je zodpovedná nedostatočná ústna hygiena a neodstránený zubný povlak. Keď je už problém vyriešený, ľudia často zabudnú, že vôbec bol, o jeho príčinách ani nehovoriac. Neodkladajte preto návštevu dentálnej hygieničky až po ošetrení kazov, ľahko by sa z toho mohol stať odklad na neurčito.
Na vaše otázky odpovedá:
Pavol Andel, stomatológ, CURAPROX Slovensko, Curaprox.sk
2. Porozprávajte sa so zubným lekárom.
V rozhovore so zubným lekárom by ste sa mali presne dozvedieť, ktorý zub vám opravoval. Tiež aká je šanca, že už ho nebude musieť dodatočne opravovať, prípadne ako vy viete prispieť k tomu, aby bola oprava konečná. Niekedy sa totiž stáva, že zubár zubný kaz nevyčistí dostatočne a ten potom ďalej rastie aj pod plombou. Vďaka takémuto rozhovoru potom v prípade opakovaného či obnoveného problému viete, či ste si ho spôsobili sami, alebo je následkom nedostatočne odvedenej práce stomatológa.
3. Nezabudnite, že dôvodom kazu nemusí byť len nedostatočné či nesprávne čistenie zubov.
Môže za tým byť aj strava. Stravovacie návyky sa za posledné desaťročia výrazne zmenili, prijímame obrovské množstvá cukru. Tiež konzumujeme potravu oveľa častejšie, medzi dvomi-tromi hlavnými jedlami prijímame aj mnoho rôznych chuťoviek. Dobrá dentálna hygienička vás poučí aj o súvislostiach medzi kazivosťou a stravovacími návykmi.
4. Riziko vzniku zubného kazu možno v určitých prípadoch zvýšiť aj zdravou stravou.
Najlepším príkladom sú čoraz populárnejšie smoothies. Keď napríklad konzumujete jablko v celku, každým zahryznutím zároveň dochádza aj k stieraniu povlaku zo zubov. Pri pití jablkového smoothie však prijímate ovocný cukor v lepivej forme, pričom jeho zachytávanie na sklovine nie je mechanicky nijako redukované. Aj preto je dôležité piť smoothies slamkou. Ak ste si ho vychutnali bez slamky, zapite ho niekoľkými dúškami čistej vody.
Dentálna hygiena sa zíde každému
Čoraz častejšie mi známi odporúčajú návštevu dentálnej hygieničky. Prečo je taká dôležitá?
Danica Bunčanová, Trebišov
Práve dentálna hygiena je kľúčom k udržaniu si čistých a zdravých zubov a teda aj k ušetreniu značnej sumy za opravy zubných kazov. Dentálna hygienička vám dôkladne zuby vyčistí a odstráni zubný kameň.
Najväčšia hodnota dentálnej hygieny je však v získaných zručnostiach a poznatkoch o tom, ako a s akými pomôckami sa správne starať o zuby a ďasná. S dostatočnými informáciami sa dokážete o svoj chrup starať tak, aby ste sa vyhli nepríjemným problémom.