Na začiatku bola záľuba škótskej výtvarníčky Johanny Basfordovej v zložitých čiernobielych obrazcoch, ktoré maľovala na ručne vyrábané látky a tapety.
Predlohy si kreslila na papier atramentovým perom. Keď ich videli jej príbuzní a priatelia, často jej vraveli, že majú chuť vymaľovať ich farbičkami.
Tak vznikla myšlienka vytvoriť prvú knihu maľovaniek pre dospelých s názvom Tajomná záhrada, ktorá sa okamžite predala v jedenapolmiliónovom náklade, bola preložená do štrnástich jazykov a zapísala sa na listinu medzinárodných knižných bestsellerov.
Je plná precízne nakreslených prírodných motívov, ktoré Johanna preniesla na papier s neuveriteľným zmyslom pre detail. A keďže jej fanúšikovia si žiadali stále nové obrázky, vyrobila aj ďalšie dve knihy – Začarovaný les a Stratený oceán.
Po obrovskom úspechu jej maľovaniek sa na knižnom trhu vynorili aj iní autori. Dnes si môžete medzi nimi doslova vyberať, podľa toho, či viac inklinujete ku geometrickým abstraktným vzorom, romantickým kresbám, alebo meditačným mandalám.
Terapia alebo rozmar?
Fanúšikovia maľovaniek pre dospelých vravia, že človek sa pri nich upokojí a zabudne na starosti. Dokonca si vraj môže prehĺbiť kreativitu a zlepšiť kvalitu spánku.
Tvrdí to aj americký psychológ Allen Elkin, riaditeľ Stress Management and Counseling Center v New Yorku, ktorý je veľkým propagátorom tejto relaxačnej metódy. Pri vyfarbovaní obrázkov sa podľa neho aktivujú časti mozgu, ktoré sa pri bežných činnostiach nezapájajú – napríklad centrum jemnej motoriky a intuitívneho vnímania.
Okrem toho má táto činnosť podobný efekt ako iné arteterapeutické metódy. Prezidentka American Art Therapy Association Sarah Deaverová si všimla, že dospelí ľudia sa pri maľovankách dokážu preniesť do detstva, do čias, keď sa cítili milovaní a v bezpečí a dotknúť sa tak svojho vnútorného dieťaťa.
Niektorým sa dokonca vynárajú pred očami dávno zabudnuté spomienky z detstva.
Nájdu sa však aj odporcovia tohto trendu, väčšinou pragmaticky založení ľudia, ktorí upozorňujú, že maľovanky vás môžu vytrhnúť z reality a prehĺbiť izoláciu, do ktorej dnes, v časoch sociálnych sietí, aj tak môžete ľahko spadnúť, ani neviete ako.
Zdá sa však, že negatívne názory sú v menšine a vôbec neohrozujú čím ďalej, tým väčší predaj maľovaniek po celom svete.
Namiesto ručných prác
Jedinou cestou, ako vyskúšať, či majú maľovanky na vás kladný, negatívny, alebo žiadny vplyv, je vziať do rúk farbičky a vlastnoručne ich vymaľovať.
Vyhradiť si v návale povinností čas na túto, na prvý pohľad neužitočnú činnosť, je možno ťažké, ale investovaná energia sa vám s veľkou pravdepodobnosťou vráti v podobe pokojnejšej mysle, čo určite oceníte nielen vy, ale aj vaše okolie.
Ak sa vám aj nepodarí dokonale uvoľniť a zrelaxovať, zažijete aspoň na krátku chvíľu podobnú radosť, ako keď ste si v detstve kreslili zvieratká a princezné – a to má tiež veľkú hodnotu.
Vyberte si:
Začarovaný les od Johanny Basfordovej vás zavedie do rozprávkového sveta plného tajuplných zákutí a fantastických bytostí.
Antistresové maľovanky pre dospelých od Jolany Daňkovej a Lenky Tréglovej ukrývajú upokojujúce prírodné motívy.
Propagátorka pozitívneho myslenia Louise L. Hayová vytvorila maľovanky s afirmáciami, zameranými na zlepšenie nálady a povzbudenie.
Noémi Kolčáková Szakállová vytvorila vymaľovánky pre štýlové ženy, ktoré majú rady módne trendy.
Foto: Martinus