V modernej medicíne sa mnoho lekárov na svojich pacientov pozerá čoraz častejšie ako na celok.
Holistický prístup je základom pre dokonalé poznanie tela, príčin chorôb a dostatočnej prevencie. Diskusie sa vedú najmä v súvislosti s témou prepojenia tela s ústami, konkrétne chrupom.
Orálna hygiena je pre mnohých ľudí na Slovensku ešte stále neznámym pojmom. Za to s neznesiteľnou bolesťou zubov majú skúsenosti mnohí z nás.
“Slováci ústnu hygienu zanedbávajú a lekársku pomoc vyhľadávajú až vtedy, keď ich niečo bolí. Avšak na prevenciu myslí málokto. Ústna voda z drogérie je v tomto prípade nepostačujúca,” hovorí dentálna hygienička Renáta Gumanová.
Pozor, zápal
Kým nás niečo nebolí, nepotrebujeme absolvovať návštevu lekára a často sa nezaoberáme ani prevenciou.
Aj keď si na sviatky všetci želáme „hlavne to zdravie“, po zvyšok roka ho aj tak zanedbávame a kým sa neobjaví problém, s ktorým nemôžeme plnohodnotne fungovať, väčšinou si vravíme, že je všetko v poriadku.
K téme sa vyjadruje:
Renáta Gumanová, dentálna hygienička, Dentálna hygiena v Eurovea, Dheurovea.sk
Na prvom mieste je práca, potom blízki a až potom myslíme na zdravotnú prevenciu a starostlivosť o telo.
Za posledné desaťročia sme si zvykli na hektickú dobu, kariéra sa dostala na popredné miesta v ľudských hodnotách. Príznaky ochorení zvykneme podceňovať a spoliehame sa, že časom to prejde.
Pravda, prejde to, ale môže sa stať, že sa malý problém vyvinie do vážneho ochorenia.
Ohrozenie zdravia sa rodí nenápadne v ústach
“Ľudia nevenujú pozornosť zápalu ďasien a pritom si neuvedomujú, že ide o infekčné ochorenie. Tým, že sú zápalové ložiská situované v ústach, baktérie a vírusy (Actinomyces israelii, Streptococcus mutans, Treponema denticola a i.) sa veľmi rýchlo cievnym systémom rozširujú po celom organizme. Za následok to môže mať vznik rakoviny, ochorenia pečene, infarkt, predčasný pôrod či potrat,” varuje dentálna hygienička.
Dentálni hygienici sa zhodujú aj na ďalšom negatíve dnešnej doby. Nebezpečenstvo tiež predstavuje zubný kameň.
“V prípade, ak povlak na zuboch dostatočne neodstránime, postupne stvrdne a stáva sa domovom mnohých baktérií. Na ich prítomnosť reaguje organizmus každého človeka individuálne. U niektorých môže vyvolať ďalšie zápalové ochorenia,” vysvetľuje Gumanová.
Ošetrenie u dentálnej hygieničky
Nezabúdajte na jazyk
Zubná kefka s pastou dvakrát denne nestačí. Zabúdať by sme podľa odporúčaní dentálnej hygieničky nemali ani na jazyk.
“Denne konzumujeme mnohé jedlá a nápoje, povlak sa teda následne vytvára aj na samotnom jazyku. Jeho povrch je členitý, čo sa baktériám páči. Keď zanedbáme hygienu jazyka, umývanie zubov stráca svoju účinnosť, nakoľko sa povlak z jazyka rozšíri do celej dutiny,” upozorňuje odborníčka.
Základné pravidlá domácej dentálnej hygieny
Prechádzať ochoreniam ústnej dutiny sa dá podľa rád dentálnej hygieničky Renáty Gumanovej najmä precíznou ústnou hygienou.
V rannom zhone je postačujúce použiť zubnú kefku s pastou a ústnu vodu.
Počas dňa si po každom jedle prepláchnite ústa fluoridovanou ústnou vodou.
Večer je potrebné chrupu venovať najväčšiu pozornosť. Hygienu začneme použitím medzizubnej kefky, následne siahneme po dentálnej niti a zubnej kefke s pastou. Na záver vyčistíme špeciálnou škrabkou jazyk a ústa prepláchneme vodou na to určenou.”
Prevencia, ktorá nebolí
Vo vyspelých krajinách je návšteva dentálnej hygieny bežnou súčasťou života ľudí. Ide totiž o zákroky, ktoré podľa Gumanovej pri pravidelnej návšteve nebolia.
V zahraničných kreslách dokonca sedia i tí najmenší, ktorí majú neporovnateľne menej zubných kazov ako slovenské deti.
“Dentálny hygienik ich už od útleho veku učí, ako správne používať pomôcky ústnej hygieny. Rovnako pacientom poradí, ako sa zorientovať v širokej ponuke tovaru a vybrať si ten správny výrobok. Klesá tak počet výskytu zápalu ďasien, ale aj zubného kameňa,” opisuje rozdiely Renáta Gumanová z Dentálnej hygieny v Eurovea.
Slovenský chrup si bude musieť podľa slov dentálnej hygieničky postupne zvyknúť na pravidelné preventívne prehliadky u zubára.
Aby sme nepríjemný zvuk jeho vŕtačky počuli čo najmenej, absolvovať by sme mali aj RTG vyšetrenia a minimálne dvakrát ročne navštíviť dentálneho hygienika.
Najmä fajčiari a milovníci kávy. Služby dentálnej hygieny by podľa odborníčky mali vyhľadať najmä ľudia, ktorí nemajú čas.
To je vraj podľa nej najrizikovejšia skupina ľudí. „Zaneprázdnení jedinci, ktorí sú pod neustálym stresom a zdravie je v ich prípade už dávno na druhej koľaji. U nás ich zdržíme iba 60 minút, ale za ten čas im môžeme zachrániť život,” hovorí.