Počas dňa väčšinu pokožky tela zakrývame oblečením a chránime ho tak pred vonkajšími vplyvmi aj nečistotami, ktoré na pleť môžu pôsobiť negatívne.
Tvár ako jedine ostáva počas celého roka odhalená a bezbranná voči nečistotám, ktoré sa na pokožku tváre usádzajú.
Preto by ste jej mali venovať každodennú primeranú pozornosť. Zaberie vám to len päť minút z celého dňa.
1.Umývajte sa dvakrát denne
Pravidlo sa podobá tomu o starostlivosti o chrup. Aj pokožka tváre si vyžaduje starostlivosť ráno a večer. Umývanie tváre ráno pocítite nielen zvonka, ale aj zvnútra.
Ranná dávka studenej vody pleť osvieži, rozjasní a rozprúdi cirkuláciu krvi. Zároveň však pôsobí aj ako pozitívny psychologický impulz.
Preberie vás a naštartuje do nového dňa. Večerné umývanie má najmä praktický význam. Zmyje mejkap, špinu a iné malé až mikroskopické nečistoty, ktoré sa vám počas dňa dostanú do pórov.
Ak počas dňa vykonávate fyzicky náročnejšiu aktivitu alebo chodíte cvičiť, odporúčame umyť si tvár aj po tréningu. Aj v tomto prípade však platí, že všetkého veľa škodí.
Nadmerné umývanie môže pleť vysušovať. Pokiaľ máte suchší typ pleti, ostaňte len pri večernom, vo svojej podstate povinnom, umývaní.
Ak sa chcete umývať aj ráno, nedrhnite pokožku, len ju jemne opláchnite vodou tak, aby ste sa prebrali.
2.Vynechajte mydlo
Naši predkovia používali pri umývaní mydlo a nič iné. Pri umývaní tváre sa mu radšej vyhnite, môže vašej pleti viac ublížiť ako pomôcť, najmä v zime.
Mydlo je zásadité a jeho nanášaním na pokožku sa nevedomky zbavujete tenkej olejovitej vrchnej vrstvy, ktorá slúži ako bariéra a obrana voči nečistotám a negatívnym vonkajším vplyvom, napríklad mrazu.
Ak chcete pri umývaní tváre využiť niektoré kozmetické prípravky, vyberajte si také, ktoré neobsahujú žiadne prímesy, vône a parabény.
Dámy so suchou pokožkou by mali siahnuť po prípravkoch s prídavkom hydratačných zložiek, napríklad bambuckým maslom.
Ak máte mastnejšiu pleť, voľte peniace prípravky. Pre všetky typy pleti je vhodná odličovacia micelárna voda.
Flickr.com/ License CC - Kathea Pinto
3.Vyskúšajte flanel
Táto tkanina je jemná, pevná a zároveň šetrná k štruktúre pleti. Umývanie pleti, najmä večer, len rukami nestačí.
Aby ste sa naozaj zbavili nečistôt a dostali ich z pórov, použite pri umývaní látku, ideálne flanelovú. Namočte látku do teplej vody a vyžmýkajte ju.
Potom ju priložte na tvár a utrite si každý kút. Po utretí látku opäť v ruke pár krát preperte. Tento proces opakujte dovtedy, až kým látka po utretí tváre nebude úplne čistá a vaša pleť zbavená všetkých nečistôt.
Takýmito rýchlymi zábalmi trvajúcimi dokopy možno 30 sekúnd pokožku tváre uvoľníte, vyčistíte a zbavíte opuchu.
4.Používajte teplú, nie horúcu vodu
Hovorí sa, že horúca voda pleti prospieva, pretože otvára póry pred čistením a po čistení zase studená voda póry zatvára.
Je to však jeden z najväčších mýtov, ba priam nezmyslov. Póry sú otvory v pokožke, ktoré nemajú schopnosť otvárať sa či zatvárať. Maz, ktorý však obsahujú, môže spôsobiť, že vyzerajú väčšie alebo „otvorenejšie“.
Horúca voda sa pri umývaní neodporúča, môže pokožku dráždiť a vytvoriť efekt začervenania tváre, ktorý možno sami poznáte. Zároveň pleť vysušuje.
Ak sa chystáte čistiť si pleť, umyte si ju vlažnou vodou, ktorá zmyje časť nečistôt. Pokračujte s pomocou prípravkou na čistenie pleti a ďalej aj vlažnou vodou.
Pleti je nápomocná aj para. Ak sa sprchujete v teplej vode, umyte si tvár počas sprchovania.
Z pórov sa vďaka pare uvoľnia oleje a maz a na pohľad budú vyzerať menšie a „uzavreté“. Umývaním v sprche zároveň ušetríte čas.
Photl.com
5.Nie je jedno, ako pleť sušíte
Po kvalitnom čistení siahate možno aj vy prirodzene na uterák. Vyšúchate si tvár do sucha a spokojne vykročíte smerom do spálne. To je však ďalšia chyba.
Jemné zaobchádzanie by sa nemalo končiť pri ukončení umývania. Vyžaduje sa aj pri sušení.
Namiesto trenia pleti tváre uterákom radšej látku k tvári jemne prikladajte a používajte čistý uterák, aby všetka vaša námaha nevyšla nazmar.
Po kúpeli alebo umývaní neusušte pleť úplne, nechajte ju mierne vlhkú a aplikujte na ňu hydratačný krém.
6.S peelingom len umiernene
Pokožka tváre tak ako pokožka tela sa prirodzene zbavujú odumretých buniek. Tento proces sa zintenzívňuje v prípade suchej pokožky.
Vtedy nie je dôležitá len hydratácia, ale aj peeling. Raz až dvakrát do týždňa aplikujte na tvár peelingovú masku alebo iný prípravok určený na pokožku tváre, ktorý je jemnejší ako peelingové prípravky na telo.