Kríza stredného veku podľa doterajších tvrdení odborníkov prichádza keď odmietame prijať pribúdajúce roky a snažíme sa vrátiť do mladosti. Zvyčajne je to okolo štyridsiatky.
Muži si kupujú športové autá, naháňajú milenky a ženy vyhľadávajú kliniky krásy a dávajú si robiť tetovania. Kríza stredného veku prináša mnoho komických situácií, ktoré sú často námetom sitkomov a rôznych vtipov.
Lenže vedci svojím najnovším výskumom vyvracajú pojem kríza stredného veku a tvrdia, že práve obdobie života okolo štyridsiatky je najšťastnejším v živote.
Žiadne U
Doteraz sa psychológovia domnievali, že životná krivka šťastia je v tvare písmena U. Teda okolo osemnástky je naše šťastie maximálne, vekom klesá, okolo štyridsiatky dosahuje dno, nastupuje kríza stredného veku, a potom opäť stúpa.
Lenže rozsiahly dlhodobý výskum vedcov z Univerzity v Alberte, ktorý sledovali životy rovnakých ľudí počas niekoľkých rokov priniesol zaujímavé fakty. Podľa neho je napríklad človek v štyridsiatke oveľa šťastnejší ako v osemnástke.
Ľudia sú najspokojnejší ak sú zdraví, majú rodinu, prácu, stabilitu a sú v dobrej fyzickej kondícii. Naopak nezamestnanosť alebo strata rodiny prináša do života pocit nešťastia.
Podľa profesorky Nancy Galambos z Univerzity v Alberte je pocit šťastia v živote veľmi dôležitý, pretože ovplyvňuje dĺžku života, naše zdravie i celkovú pohodu. Šťastnejší ľudia majú podľa nej tiež jednoduchší život a stoja spoločnosť menej peňazí.
Autor: Janette Sucha