Čo je feng šuej?
Staré čínske umenie, ako usporiadať priestor, v ktorom bývate či pracujete. Podstatou je dosiahnuť na týchto miestach rovnováhu energie čchi, ktorá predstavuje vitálnu energiu, životnú silu prúdiacu každým predmetom.
Usporiadanie priestoru je dôležité preto, že ovplyvňuje tok tejto energie. Feng šuej rieši harmonizáciu jinových a jangových energií.
Ich vzájomná kombinácia môže mať pozitívny alebo negatívny vplyv na zdravie, vzťahy alebo financie. Výraz feng šuej znamená v preklade vietor a voda.
Feng šuej a energia
Základom feng šuej je usmerňovanie toku energie, ktorá by v domácnosti mala prúdiť plynulo. Dá sa to docieliť tak, že odstránite prekážky, ktoré brzdia jej prirodzený tok alebo ho dokonca blokujú.
Ničím nerušený tok energie má pozitívny vplyv nielen na naše pocity, ale aj na správanie. Stáva sa, že prídete k niekomu na návštevu a cítite sa tam príjemne, skoro ako doma.
A naopak, sú domácnosti, do ktorých keď vkročíte, ste celí nesvoji, len čakáte, kedy návštevu ukončíte a čím skôr odídete.
Na vaše pocity pritom nemusia vplývať len domáci obyvatelia, ale aj energia, na ktorú feng šuej kladie veľký dôraz.
Priaznivci tohto umenia veria, že každý dom má svoju energiu a je len na vás, či ju ovplyvníte smerom k lepšiemu, alebo k horšiemu.
Pozor na dvere
Základom každej domácnosti sú vchodové dvere. Tie by sa podľa feng šuej mali vždy otvárať smerom dovnútra, aby dovolili energii z vonkajšieho prostredia plynulo vstúpiť do priestoru.
„Dvere by sa mali dať bez problémov otvoriť aj zatvoriť. Kľučky, zámky by mali správne fungovať,“ radí odborníčka na feng šuej Iveta Ďurišová.
Rovnako dôležitý je aj samotný vchod do domu, ktorý by mal byť čistý a upravený. Opadnutá omietka na dverách, špinavé schody, neporiadok pred vchodom neveštia nič dobré.
Ideálne je, ak si vchod ozdobíte kvetmi. Keď priestor pred hlavným vchodom bude vyjadrovať úspech, čistotu a krásu, rovnaké hodnoty vás postretnú aj v živote.
Predsieň vás naladí
Prvá miestnosť, do ktorej vstúpite po príchode domov, je obvykle predsieň. Podľa Ivety Ďurišovej by mala byť dostatočne veľká a hlavne presvetlená.
Je dôležité, aby sa oproti vchodovým dverám nenachádzalo žiadne väčšie zrkadlo.
Zbytočne by ste odrazili všetku energiu, ktorá vstúpi dovnútra, smerom von. Zapamätajte si, že prvá vec, ktorú uvidíte, keď vstúpite do vnútra, ovplyvní, ako sa budete v danom priestore cítiť.
Preto by ste v predsieni mali vždy udržiavať poriadok. Rozhádzané veci, poštové šeky, odpad, to všetko poupratujte a predsieň skrášlite kvetmi, knihami alebo príjemnými obrázkami.
Oddych v spálni
V spálni trávite tretinu svojho života, preto by vám malo záležať, aby táto miestnosť vzbudzovala príjemné pocity, pokoj a harmóniu.
„Spálňa je jinová miestnosť, a preto by sa v nej nemali nachádzať žiadne jangové prvky ako veľké zrkadlá, televízor, mobilné telefóny alebo iná elektronika. Nie sú vhodné ani poličky nad vašimi hlavami, citlivejšie osoby sa pod nimi určite dobre nevyspia. Priestor pod posteľami by nemal byť zaprataný, aby ním mohla voľne prúdiť energia,“ tvrdí odborníčka na feng šuej Iveta Ďurišová.
Číňania veria, že tvar postele dáva tvar celému manželstvu. Nie je vhodné, aby posteľ mala dva oddelené matrace a jedno spoločné záhlavie.
Podľa feng šuej je to symbol rozštiepenia vzťahu. Posteľ by nemala byť umiestnená oproti dverám tak, aby vaše nohy smerovali von z izby.
Ak to tak je, nečudujte sa, že strácate energiu a ráno sa zobúdzate rovnako unavení, ako keď ste si večer išli ľahnúť.
Pre dobrý spánok
Čo sa týka osvetlenia, v spálni by malo byť jednoznačne tlmené svetlo. V lampách na nočných stolíkoch používajte menej výkonné žiarovky.
Kus nábytku, ktorý do spálne podľa feng šuej rozhodne nepatrí, je zrkadlo. „V žiadnom prípade nesmie byť umiestnené tak, aby ste sa v ňom videli, keď ležíte v posteli,“ radí Iveta Ďurišová.
Takto umiestnené zrkadlá môžu pôsobiť rušivo. Ak spíte v posteli s partnerom, môžu vám narušiť pocit harmónie vo vzťahu.
Tak ako v iných miestnostiach, aj v spálni je dôležitý poriadok. Odborníci na feng šuej tvrdia, že vo svojom živote nemôžete začať s niečím novým, kým neurobíte poriadky s tým starým.
K téme sa vyjadruje:
Iveta Ďurišová, profesionálna konzultantka v oblasti feng šuej, Fengshui-saimon.sk
Ak máte v spálni porozhadzované veci, zabraňujete energii, aby touto miestnosťou voľne prúdila. Vo vašom živote sa to potom môže prejaviť tak, že niektoré procesy budú akoby „pribrzdené“.
Miestnosť na spanie by mala byť čistá a jednoducho zariadená. Ak v nej máte knižnicu, množstvo elektroniky a rôzne druhy nábytku, môžete si tým narušiť pokojný spánok.
Sporák a umývadlo
Miestnosti, v ktorých trávime množstvo času a stretáva sa v nich celá rodina, sú kuchyňa a obývačka.
„Keďže v kuchyni sa pripravuje výživa pre celú rodinu, je dôležité, aby v nej bolo čisto. Rovnako si treba dávať pozor, aby v kuchyni nestáli vedľa seba dva prvky, a to oheň a voda, teda sporák a kuchynský drez,“ vysvetľuje Iveta Ďurišová.
V čistote treba udržiavať aj rúru a horáky, aby bol zabezpečený hojný tok peňazí do domácnosti. Dbajte na to, aby všetky zariadenia v kuchyni vrátane kuchynských hodín fungovali.
Vodovodné kohútiky by mali byť v stopercentnom stave, keby z nich kvapkala voda, mohli by podľa feng šuej vo vašom živote odtekať aj financie. Odpadky vyhadzujte do koša a čím skôr ich vyneste von.
Ak ich budete hromadiť v domácnosti, rovnako sa budú hromadiť aj vaše problémy. Veľkú úlohu v kuchyni hrá tvar stola.
Umenie feng šuej odporúča skôr okrúhle alebo oválne tvary. Vytvárajú väčšiu harmóniu a pokoj ako obdĺžnikové.
Za stôl položte toľko stoličiek, koľko potrebujete, ale mali by byť minimálne tri. Pokiaľ žena žije v byte sama a pri stole má len jednu stoličku, mala by si prikúpiť ďalšie, aby sa pri stole čoskoro objavil ďalší človek.
Kúpeľňa a toaleta
Dôležitými miestnosťami v dome sú tiež kúpeľňa a toaleta. Nezabúdajte na to, že dvere na týchto miestnostiach by mali byť vždy zatvorené.
V prípade toalety platí, že dosku treba vždy sklápať smerom dole. Ak ju necháte otvorenú, podľa feng šuej vám bude z domu unikať pozitívna energia.
Bytové doplnky podľa feng šuej
Na lásku: Mandarínske kačice sú tradičným feng šuej symbolom na podporu lásky, partnerskej vernosti a šťastného spolužitia. Mali by ste ich umiestniť do obývačky alebo do spálne, najlepšie na juhozápadnú stranu. Vždy by mali byť v páre, pretože kačice nedokážu existovať jedna bez druhej. Posilňujú vzťah a udržiavajú ho v láske.
Na prečistenie energie: Akýkoľvek priestor vám môžu pomôcť prečistiť kryštály, soľné lampy alebo geódy. Na tento účel vám poslúžia aj akváriá alebo bytové fontány.
Pravidlá feng šuej:
Červená, biela, čierna a zlatá sú najobľúbenejšími farbami feng šuej. Kombinácie týchto farieb harmonizujú energiu v interiéri.
Vyhýbajte sa ostrému osvetleniu a odkrytým žiarovkám, podľa feng šuej je najideálnejšie tlmené osvetlenie.
Spálňa pána domu by mala byť umiestnená čo najďalej od hlavného vchodu. Čelo postele by nemalo byť pri stene, na ktorej je z druhej strany umiestnená toaleta alebo umývadlo. V dome, kde je viacero spální, by domáci pán nemal spať blízko kuchyne.
Ak je spálňa umiestnená v podkrovných priestoroch, posteľ by nemala byť umiestnená pod šikmou stenou, pretože to spôsobuje nerovnováhu. Negatívnu energiu zo šikmého stropu eliminujete svetlými farbami miestnosti.
Toaletný stolík neumiestňujte oproti dverám do spálne, mohlo by vám to spôsobiť smútok, zármutok alebo podráždenosť.
Foto: Fotolia.com
Autor: Ľudmila Lenárová