Psychohygiena je často skloňovaným slovíčkom, ale nie každý vie, čo sa za ním skrýva. Väčšinou mu neprikladáme veľký význam.
Až keď padáme z nôh, chýba nám energia, prepadne nás zlá nálada a začneme chodiť po lekároch, vtedy sa zamyslíme aj nad tým, že by nám možno pomohlo upratať si v hlave. Čo je to vlastne psychohygiena?
„Psychohygiena skúma problémy ľudí a ich každodenného života. Vníma človeka celostne, teda ako bytosť, ktorá má svoje telesné potreby, myšlienkové postoje, emočné nastavenia a hodnotové systémy,“ vysvetľuje mentálny kouč Róbert Kačalka.
Všetky tieto časti vytvárajú našu osobnosť. Ide o to, aby sme ich mali v rovnováhe a aby nám nechýbali pocity bezpečia, pohody a naplnenia.
Psychohygiena je veľmi dôležitá pri udržiavaní celkového zdravia a vnútornej pohody. Zaoberá sa človekom z celostného pohľadu, jeho životosprávou, životnými postojmi, mierou asertivity, schopnosťou odpúšťať, aj schopnosťou hľadania riešení v konfliktných situáciách a vzťahoch.
„Pomáha nám nielen udržiavať dobré zdravie, ale i zvládať naše slabé stránky či dedičné predispozície,“ objasňuje Róbert Kačalka.
Ako to funguje?
Bežne sa stretávame s menšími či väčšími problémami a prekážkami. Niektoré náročné situácie očakávame, iné nás prekvapia. Každý deň prináša množstvo pozitívnych i negatívnych emócií.
„V momente, keď je človek pod tlakom, spúšťajú sa v organizme samoregulačné procesy, ktoré majú za úlohu vrátiť nám stratenú rovnováhu,“ vysvetľuje Róbert Kačalka a pokračuje: „To, aké silné budú tieto procesy, závisí najmä od toho, či sme v minulosti pestovali psychohygienu.“
Pri strese napríklad prirodzene uvoľňujeme psychický tlak plačom a krikom. „Samoregulačným procesom môžu byť aj pocity únavy alebo bolesť hlavy. Ich cieľom je, aby organizmus získal dostatok času na psychickú regeneráciu. Ak tieto príznaky potlačíme tabletkami alebo energetickými nápojmi, časom sa to môže odraziť na psychickom aj fyzickom zdraví človeka,“ upozorňuje Róbert Kačalka.
K téme sa vyjadruje:
mentálny kouč, Róbert Kačalka z Kliniky celostnej medicíny Medante, Medante.com
Okrem takýchto prejavov sa v tele odohrávajú aj rôzne procesy, ktorých dôsledkom je ukladanie tuku v cievach, zvýšenie tepu alebo červeň v tvári.
„V rámci samoregulácie začne telo pod vplyvom stresu spotrebovávať vápnik z vlasov, kostí, zubov a nechtov, aby si udržalo prirodzenú hodnotu pH krvi. Preto sa hovorí, že ak sa človek veľmi zľakne, tak zošedivie,“ dodáva odborník.
Nič nie je bez dôsledkov
Ako zvládneme hádku so šéfom, susedom alebo manželom, ako dlho nás bude trápiť alebo či z nej dokonca neochorieme, to všetko súvisí s našimi psychohygienickými návykmi.
Rôzne udalosti v nás môžu vyvolať najrôznejšiu škálu emócií a pocitov - od smútku, frustrácie, sklamania, zlyhania, naplnenia, až po pocity obmedzenia, neschopnosti konať alebo stagnácie.
Ak samoregulačné procesy nedokážu zvládnuť pocity nerovnováhy a tlaku, hrozí nám stres, vyčerpanosť, únava, precitlivenosť, podráždenosť, nechuť do života, čoraz nižšie sebavedomie a nižšia schopnosť sústrediť sa. S tým klesá aj chuť a motivácia dosahovať svoje ciele či predsavzatia.
„Z dlhodobého hľadiska sa môže takýto stav podpísať pod vznik ľahších duševných neuróz alebo ťažších psychických porúch, ale i rôznych telesných chorôb vrátane rakoviny. Vtedy hovoríme o psychosomatickom ochorení. Duševná nerovnováha sa zhmotní do fyzickej choroby alebo bolesti,“ konštatuje Róbert Kačalka.
Zásady psychohygieny
Ako by sme mali pestovať psychohygienu? V podstate ide o hľadanie činností, ktoré nám vrátia duševnú rovnováhu. Ako však zistíme, ktorá je pre nás tá pravá?
„Neexistuje jednotný návod pre všetkých, každý človek je iný, žije v inom sociálnom prostredí, inak reaguje, má odlišnú dedičnú telesnú a duševnú predispozíciu aj mieru prežívania,“ vysvetľuje kouč Róbert Kačalka a odporúča riadiť sa dôležitým pravidlom „čím viac, tým viac“.
Znamená to, že čím viac vypätých životných situácií zažívame, tým viac by sme sa mali venovať psychohygiene. Odborník radí začať výberom jednoduchších činností, osvojiť si ich a postupne pridať ďalšiu.
Tak si postupne vypestujete trvalý návyk. Zároveň je dôležité dodržiavať pravidlo vyváženia. Ak máte sedavú prácu, vyvážte ju fyzickým pohybom.
Ak pracujete duševne, vynikajúcou voľbou je šport. Ak manuálne, odreaguje vás dobrá kniha, audionahrávka zvukov prírody alebo príjemné posedenie v kruhu rodiny.
Potrebujem odborníka?
Trápia vás nespracované pocity, únava, stres a neviete, ako začať s psychohygienou? Potrebujete radu odborníka alebo to zvládnete sami?
„Každý človek má vlastné samoregulačné nástroje. Intuitívne siahne často po tej najjednoduchšej možnosti, ktorá však nemusí byť z dlhodobého hľadiska ideálnym riešením,“ vysvetľuje Róbert Kačalka a pokračuje: „Hovorím napríklad o ľuďoch, ktorí používajú alkohol ako jeden z nástrojov vyčistenia hlavy.“
Podľa odborníka existuje mnoho návodov a odporúčaní, treba si zo všetkých možností vybrať tie, ktoré nám prinesú pocity radosti. Nemá zmysel riadiť sa zaručene efektívnymi postupmi, do ktorých sa musíme nútiť.
Vyberte si to, na čo sa budete tešiť a po čom sa budete cítiť dobre. Ak chcete mať istotou správneho výberu, alebo sa u vás už objavili príznaky nedostatočnej psychohygieny, je vhodné navštíviť terapeuta, ktorý vám pomôže nájsť riešenie.
Bude vaším sprievodcom, s ktorým prekonáte krízu, naštartuje vnútorné sily a naučí vás, ako efektívne riešiť náročné situácie, prípadne ako sa im preventívne vyhnúť.
Prečo sa venovať psychohygiene?
Cieľom psychohygieny je navrát vnútorného pokoja, pohody a zdravia na všetkých úrovniach.
Jej hlavným cieľom je preventívne pôsobenie.
Podporuje naše zdravie, zlepšuje koncentráciu, pamäť a všetky duševné procesy. Posilňuje imunitu, podpisuje sa pod lepšie pracovné výkony. Prehlbuje pocity prežívania radosti v akýchkoľvek vzťahoch a vedie k pocitom naplneného a šťastnejšieho života.
Príklady správnej psychohygieny:
Vytvorte si svoje rituály a pravidelne sa im venujte.
Zdravšie sa stravujte.
Doprajte si dostatočný a kvalitný spánok.
Venujte sa vhodnej fyzickej aktivite.
Venujte sa duševnej činnosti, ktorá vás zharmonizuje.
Správne dýchajte.
Efektívne plánujte.
Venujte sa finančnej gramotnosti.
Efektívne komunikujte.
Správajte sa asertívne.
Venujte sa nejakej záľube alebo koníčku.
Návod podľa odborníka:
Ako sa venuje psychohygiene mentálny terapeut Róbert Kačalka?
„Osobne vstávam o dve hodiny skôr, ako musím. Ešte v posteli si pol hodiny čítam knihu, vypijem vodu s citrónom a idem si potom na polhodinu zacvičiť. Dám si studenú sprchu a potom si pripravím jednoduché, ale výživné raňajky. V priebehu dňa sa v rámci možností stravujem striedmo, nikdy nie doplna. Vyberám si prevažne bezlepkové potraviny a pokiaľ sa dá, tak uplatňujem zásady delenej stravy. Neznamená to však, že si raz za čas nedám pizzu, steak alebo burger. Každý druhý deň chodím večer plávať a striedam to s večernými prechádzkami. Spať chodím skôr a zaspávam v úplne tmavej miestnosti, pri vypnutom televízore a leteckom nastavení mobilu.“