Prostredie zaváži
Byť dobre pripravený a vedieť sa sústrediť si žiada vhodné prostredie na učenie, relax aj hry. Ak v ňom neprevláda rovnováha, vaše dieťa nebude schopné venovať sa len jednej veci a nechá sa rozptyľovať.
Cez prázdniny si spoločne naplánujte reorganizáciu jeho detskej izby. Deti milujú, keď sa okolo nich niečo deje a takouto aktivitou podniknete niečo zaujímavé, zábavné a užitočné zároveň.
Doprajte im izbu, v ktorej sa snúbi pohodlie a hravosť s povinnosťami. Vyhraďte mu kútik, ktorý je dostatočne osvetlený a v ktorom sa nachádza stôl a pohodlná stolička na učenie.
Tento „vzdelávací“ kútik by mal byť oddelený od „hravej“ časti a nemal by byť narúšaný prítomnosťou hračiek, no zase ani úplne strohý, takže zvoľte správny kompromis.
Deky a vankúše deťom ponúknu svoju mäkkú náruč počas popoludňajšieho odpočinku.
Inokedy zase dobre poslúžia ako tajný úkryt. Nezabúdajte ani na farby, veselé tvary a hry, ktoré stimulujú fantáziu dieťaťa.
Učenie aj počas prázdnin
Aj keď je učenie a domáce úlohy to posledné, na čo dieťa myslí, trvajte na svojom a posaďte sa spoločne k úlohám.
Raz za dva dni spoločne vyriešte príklady, bavte sa o pozitívach jednotlivých predmetov či o vašich zážitkoch zo školy.
Všetkými týmito aktivitami sa vyhnete „šoku“ a stresu, ktoré dieťa môže zažiť pri opätovnom nástupe do školy a zároveň aj nechuti, ktorá z toho môže vzísť.
Prehodený biorytmus
Súčasťou prípravy na školu je aj správny spánkový režim. Ten by ste mali udržovať dieťaťu počas prázdnin približne rovnaký, ako počas školského roka.
Inak bude mať so vstávaním problémy. Začnite ráno spoločne, aktívne, prípadne vychádzkou alebo prípravou spoločných raňajok pre celú rodinu.
Prázdniny sú skvelou príležitosťou na budovanie vzájomných pevných vzťahov.
Nebojte sa elektroniky
Staršie generácie sa učili z kníh, ktoré držali v ruke, písali perom na papier a hľadali informácie v knižniciach či medzi známymi.
Dnes žijeme v dobe elektronickej, internetovej. Dnešné mladé generácie to berú ako samozrejmosť a je pre ne prirodzené zakomponovať elektroniku aj do štúdia. Dovoľte im to.
Ak je to vo vašich možnostiach, zabezpečte mu kvalitný počítať či notebook, ktorý mu dovolí robiť si úlohy interaktívnejšie a pre dieťa príťažlivejšie.
Nezabúdajte však na jeho správne sedenie. Sedenie pri počítači má svoje hranice aj v rámci času a tiež polohy, v akej sedíme.
Nastavte mu preto správne stoličku aj výšku monitora, prípadne zvážte kúpu podstavca na notebook.
Čítanie bez papiera
Časy hrubých kníh so „somárskymi ušami“ v ťažkých školských taškách sa skončili a nastúpili elektronické čítačky a e-knihy. Dôvodov pre čítačku kníh je hneď niekoľko. Nielenže si študent odľahčí ruksak a šetrí chrbticu, navyše sa do malého ľahkého zariadenia. Knižné tituly v elektronickej forme sú podstatne lacnejšie, než ich papierové verzie a dá sa tak ušetriť až niekoľko desiatok eur z rodinného rozpočtu. Väčšina takýchto zariadení podporuje najfrekventovanejšie formáty elektronických dokumentov, takže si vaše ratolesti pokojne môžu čítať školské poznámky napríklad v autobuse.
Správne svetlo
Aby mozog správne fungoval, pozornosť ostala čo najlepšia a nedochádzalo k únave, je nutné mať správne nastavené svetlo na pracovnom stole aj v celej miestnosti.
Sami to určite dobre poznáte. Ak pracujete v prítmí, klesá aj vaša produktivita a najradšej by ste prácu vymenili za spánok.
Stolná lampa by mala byť samozrejmosťou na každom pracovnom stole, no ešte ideálnejšie je, keď jej jas viete prispôsobiť okolitému osvetleniu či vlastnému pocitu.
Vyhnite sa neónovým lampám a príliš ostrému svetlu, ktoré oči unaví. Aj dieťa by si malo počas učenia oddýchnuť a uvoľniť aj namáhané oči.
Deti nedokážu posúdiť, či vidia dobre
Mnohí z nás to zažili na vlastnej koži: márna snaha dovidieť na tabuľu môže byť frustrujúca. Ak sa deťom zrak kazí postupne, nemusia vedieť, že sa niečo deje.
„Väčšina dioptrických chýb je podmienená geneticky. Preto ak rodič má, alebo v detstve mal nejakú dioptrickú chybu alebo očné ochorenie, mal by vziať dieťa na očné vyšetrenie čím skôr,“ hovorí doktorka Iveta Katuščáková, odborníčka z očnej kliniky UVEA Mediklinik.
Medzi najčastejšie očné problémy detí patrí škúlenie, ďalekozrakosť a krátkozrakosť. Odhaliť chyby zraku u malých detí, ktoré ešte nevedia čítať ani počítať, môže byť náročné. Základný prehľad môže rodič získať tak, že dieťatku zakryje najskôr jedno a potom druhé oko a požiada drobca, aby ukazoval časti obrázku. Rovnako sa dá overiť základný farbocit.
Akékoľvek zložitejšie chyby a najmä ich rozsah však odhalia len špecialisti. „Najjednoduchšie je sledovať a všímať si reakcie dieťaťa pri hre, alebo pri bežných činnostiach. Ak si dieťa dáva predmety blízko k očiam, natáča hlavičku, alebo priviera jedno oko, pravdepodobne má nejaký problém so zrakom,“ hovorí doktorka.
Rovnako to platí aj v prípade, ak dieťa nevydrží pri pozeraní obrázkovej knižky, alebo kreslení, neorientuje sa dobre v priestore, alebo v šere.
Okuliare musia byť „in“
Ak ste vyšetrenie u oftalmológa absolvovali a výsledkom je predpis na okuliare, nerobte z toho tragédiu. Dieťa veľmi rýchlo z vášho správania vycíti, že okuliare sú problém a môže k nim podvedome zaujať už vopred negatívny postoj. Ideálne je okuliare predstaviť dieťaťu ako nový módny doplnok, ktorý je „in“. Pri výbere okuliarov dbajte na názor dieťaťa - musí sa v nich dobre cítiť. „Okuliare musia správne sedieť na tvári, mali by byť ľahké a nesmú nikde tlačiť. Deti majú drobnejší koreň nosa, vyberajte preto rámiky s nastaviteľnými sedielkami na nosníku,“ odporúča doktorka Katuščáková. Dodáva, že pre tieto okuliare sú vhodné najmä plastové šošovky, ktoré sa nerozbijú. A čo kontaktné šošovky? Podľa odborníčky je ich nosenie u detí veľmi individuálne – rodičia by mali posúdiť najmä to, či dieťa dokáže dodržiavať hygienické pokyny pri ich nosení, či je schopné si ich nasadiť a podobne. „Ak je to možné, odporúčame skôr okuliare. Výnimkou sú deti, ktoré aktívne športujú – vtedy odporúčame jednodenné kontaktné šošovky,“ hovorí lekárka.