Nedostatočný príjem vody pred tým, ako vyrazíte na ranný beh, počas potenia sa v posilňovni či zabúdanie na pitný režim po inej náročnej fyzickej aktivite je niečo, čím sa odsudzujete k dehydratácií a jej neblahým krátkodobým či dlhodobým prejavom.
Pitný režim je dôležitý počas celého dňa aj v prípade, ak nerobíte nič namáhavé, o to dôležitejší je v prípade cvičenia a aktivít, počas ktorých dochádza k poteniu a úbytku vody v tele.
Príjem dostatočného množstva tekutín počas cvičenia zároveň pomáha bojovať s únavou a zlepšovať výdrž. S týmito radami sa vyhnete dehydratácií a vaše cvičenie bude správne.
1. Pite
Základom je mať po ruke vždy čistú vodu, prípadne s pár kvapkami citrónu. Počas dňa môžete tekutiny dopĺňať aj bylinkovými čajmi.
Napriek tomu, že posilňovne či iné fitness zariadenia majú väčšinou k dispozícií bar s rôznymi športovými nápojmi či proteínovými koktejlmi, postačí, ak ostanete pri klasike, teda čistej vode.
Tekutiny počas cvičenia dopĺňajte po pár glgoch každých 10 až 20 minút.
2. Osviežte pitný režim niečím novým
Ako sme spomínali, je úplne v poriadku, pitný režim vyskladať s pomocou čistej nesladenej vody. Občas si však telo vypýta aj niečo iné.
Vhodnou alternatívou pri cvičení, ktorá vám dodá viac energie pre výkon je športový nápoj či kokosová voda.
Ak absolvujete náročnejší tréning alebo sa zúčastníte nejakých pretekov či maratónu, vaše telo potením stratí nielen vodu, ale aj minerály, elektrolyty ako draslík či sodík.
Tie môžete po tréningu doplniť špeciálnymi iontovými nápojmi alebo si ich telo zoberie zo stravy.
Zaujímavá je aj kokosová voda, ktorú si môžete kúpiť v špecializovaných obchodoch alebo si môžete vyrobiť svoj vlastný športový nápoj. Návodov je na internete obrovské množstvo.
Domáci elektrolytový drink
Suroviny:
- 3 – 4 plátky čerstvého zázvoru (musí byť čerstvý, sušený nemá požadovaný účinok)
- 1 pohár vody
- šťava z ½ citróna
- ¼ ČL morskej soli
- 1 – 2 ČL medu
Nakrájajte zázvor na tenké plátky a vložte ich do hrnca s približne 250 ml vody. Nechajte ich variť po dobu 5 minút, potom ich odstavte z ohňa a nechajte vo vode odstáť počas ďalších 5 minút. Horúci zázvorový vývar vlejte do sklenej fľaše a pridajte med. Následne vlejte šťavu z citróna a nasypte morskú soľ. Fľašu dobre uzavrite a pretraste/premiešajte až kým sa soľ a med nerozpustia. Potom do fľaše pridajte vodu a ľad tak, aby ste si prichystali množstvo, ktoré naplní tri poháre.
3. Siahnite po ovocí
Mnohé druhy ovocia sú výborným zdrojom vody aj minerálov. Dostatok horčíka nájdete v banánoch a datliach.
Aj v prípade, že konzumujete ovocie, stále dodržiavajte aj príjem vody, ktorý nevykryje množstvo požadované telom počas cvičenia.
4. Kontrolujte toaletu
Farba moču vám dokáže prezradiť veľa. Ak ste dostatočne hydratovaní, moč má svetložltú farbu.
Ak je tmavší, môže to znamenať dehydratáciu, ku ktorej počas intenzívneho cvičenia ľahko dochádza.
5. Vyhnite sa smädu
Ak už pociťujete smäd, dostali ste sa do stavu dehydratácie. Nepite len v prípade, že ste smädní. Napite sa vždy, keď vám to napadne alebo v prípade, že začínate cítiť sucho v ústach.
Krátka prestávka na doplnenie tekutín pomáha vyhnúť sa nežiadanej strate vody a udržaniu rovnováhy počas cvičenia.
6. Sledujte svoje svalstvo
Telo je dostatočne rozumné na to, aby sa ozvalo, keď má problém a dalo nám jasný signál.
Svalstvo obsahuje viac ako 75 percent vody, takže ak jej strácate viac ako by ste mali, svaly začínajú byť unavené a slabé.
Neustála hydratácia pomáha v prevencii straty sily, výkonnosti, aeróbnej kapacity. Ak sa vaše svaly cítia príliš unavené na to, aby dokončili cvičenie, mali by ste sa napiť a nachvíľu si oddýchnuť, aby ste mohli ďalej cvičiť naplno.
7. Keď sa hlava začne točiť, zastavte
Každý z nás sa občas cíti dostatočne výkonný na to, aby poriadne zabral a cvičil ako o život. Je to v poriadku, kým to nepreženiete.
Alebo kým nezanedbáte dopĺňanie tekutín. Ak však zabudnete piť vodu, môže vás postihnúť nevoľnosť či točenie hlavy.
Pri nadmernom výkone pracuje intenzívnejšie aj srdce, pumpuje rýchlejšie a snaží sa do pracujúcich svalov dosť krvi. Na jej presun potrebuje dostatok vody.
Ak ju nemá, nezvláda krv prepravovať dostatočne rýchlo, krvný tlak klesá a vzniká nevoľnosť.