SME

Erika Tichá, ktorá pracuje s deťmi s postihnutím: Verím v silu rodiny

Keď sa narodí postihnuté dieťa, je to väčšinou tragédia pre celú rodinu. Erika Tichá pomáha takýmto ľuďom v Centre včasnej intervencie.

(Zdroj: A. Lodes)

Centrá včasnej intervencie poskytujú odborné služby a pomoc rodinám s deťmi od narodenia do siedmich rokov, ktorých vývin je z rôznych dôvodov ohrozený či oneskorený. Už názov centra napovedá, že čas je zrejme pre tieto deti veľmi dôležitý. Je to skutočne tak?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Včasná intervencia je veľmi dôležitá, pretože priamo predurčuje, pre koho je táto forma sociálnej služby určená. Včas znamená v prípade detí s rizikovým vývinom alebo zdravotným postihnutím čo najskôr. Často ide už o obdobie tehotenstva. Súčasné poznatky medicíny umožňujú na základe prenatálneho skríningu predpokladať pravdepodobnosť, že sa narodí matke dieťa s postihnutím alebo nejakou vývinovou poruchou. Proces spracovania tejto informácie, jej prijatie a následne aj prijatie dieťaťa sú rovnako dôležité ako obdobie starostlivosti oň. Včas znamená aj kedykoľvek neskôr, od narodenia až do siedmich rokov, keď rodina začne mať obavy alebo postrehne odlišnosti súvisiace s vývinom dieťaťa. Ročne sa na Slovensku narodí viac ako 2 000 detí s poškodením orgánov alebo iným zdravotným postihnutím. Včasnou intervenciou je možné podchytiť ich zdravotný problém tak, aby následky do budúcnosti boli minimalizované. Na to slúžia Centrá včasnej intervencie, ktoré pracujú nielen s deťmi, ale s celou rodinou. Napríklad v Českej republike je 47 takýchto zariadení, prvé z nich oslavuje tento rok 25. výročie svojho vzniku a až 80 % nákladov je financovaných štátom. Na Slovensku fungujú len tri – v Bratislave, Žiline a Prešove, pričom všetky vznikli koncom roku 2014 vďaka finančnej podpore z Dánska. Náš štát zatiaľ tieto centrá nijakým spôsobom nepodporuje.

SkryťVypnúť reklamu

Takže sa určite tešíte, že finančný výťažok od hostí 16. ročníka Plesu v opere poputuje na vznik a prevádzku Centra včasnej intervencie v Banskej Bystrici.

Zbierka nadväzuje na výťažok z roku 2014, keď vyzbierané peniaze smerovali na podporu perinatologických centier. Aj vďaka špecializovaným prístrojom vedia dnes lekári zachrániť život deťom s novorodeneckou hmotnosťou len 500 gramov. Mnohé z nich však prežívajú so závažnými vývinovými poruchami, ktoré si vyžadujú špecializovanú starostlivosť. Tú vedia im a ostatným deťom so zdravotným postihnutím poskytnúť práve Centrá včasnej intervencie.

01.jpg

Majú rodičia zdravotne postihnutých detí tendenciu uzatvárať sa pred svetom alebo aktívne vyhľadávajú pomoc ?

Myslím si, že je to výrazne podmienené tým, akým spôsobom sa k rodine a dieťaťu so zdravotným postihnutím stavia komunita a spoločnosť, v ktorej títo ľudia žijú. Ak ide o komunitu, ktorá prijíma rodičov aj s dieťaťom a jeho odlišnosťami a špecifickými potrebami, veľmi im tým uľahčí proces vlastného prijatia situácie, v ktorej sa ocitli. Ale ak je rodina obklopená neprijímajúcim prostredím, bez vypočutia a porozumenia, veľmi ťažko formuluje svoje potreby, nedokáže rozprávať o svojej situácii mimo domu, a často ani v domácom prostredí. Pre takýchto ľudí je hľadanie pomoci a podpory sťažené, rodina sa často uzatvorí a zostáva osamotená bez podpory.

SkryťVypnúť reklamu

Čo všetko robíte pre rodiny s postihnutými deťmi?

Ide nám v prvom rade o to, tak aby rodina zostala rodinou. To znamená, aby sa narodením dieťaťa so zdravotným postihnutím nestala mama terapeutkou a otec šoférom, ale aby títo ľudia dokázali žiť čo najplnohodnotnejší život. V bratislavskom tíme Centra včasnej intervencie pôsobí viacero odborníkov – psychológ, fyzioterapeut, logopéd, špeciálny liečebný pedagóg a sociálny pracovník. Snažia sa spolu s rodinou pomenovať jej potreby a nachádzať komplexné riešenia.

Ako vlastne vzniklo Centrum včasnej intervencie?

Starostlivosť o malé deti s postihnutím alebo vývinovými poruchami v ranom veku tu vždy bola, len bola poskytovaná v rôznych rezortoch, na rôznych miestach a rôznym spôsobom. Rodina s postihnutým dieťaťom musela cestovať, navštevovať rôzne ambulancie a už len to spôsobovalo, že dieťa bolo predráždené, nedokázalo spolupracovať alebo po náročnej ceste jednoducho v ambulancii zaspalo. Hlavnou myšlienkou Centra včasnej intervencie je dostať odborníkov na jedno miesto a zladiť ich v jednom modeli alebo systéme práce. Rodina dostáva službu v domácom prostredí, čo je pre ňu veľmi cenné.

SkryťVypnúť reklamu

02.jpg

Ako vyzerá vaša práca v praxi?

Na návštevy chodíme väčšinou vo dvojici, v zložení aké je aktuálne potrebné, pričom jedna z dvojice je stálou, kľúčovou osobou, s ktorou naši klienti komunikujú. Potreby ľudí, o ktorých sa staráme, sú rôzne, niekedy prevládajú otázky súvisiace s podporou v sociálnej oblasti, inokedy s vývinom dieťaťa, či riešením otázok súrodeneckých interakcií. Frekvencia stretnutí s rodinou je čo najvyššia, podľa možností centra, ale minimálne jedenkrát až dvakrát mesačne. To stačí, pretože našou úlohou nie je nahrádzať prácu odborníkov, fyzioterapeuta, logopéda alebo špeciálneho pedagóga, ale poskytnúť podporu pri nastavení starostlivosti o dieťa a rodinu.Dieťa so zdravotným postihnutím zvyčajne dostáva veľkú pozornosť od rôznych odborníkov, ale ostatným členom rodiny sa nevenuje takmer nikto. Našou snahou je preto podporiť aj ich.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako ste sa dostali k tejto práci?

Moja mama je učiteľka v materskej škole, takže povolanie pedagóga som mala odmalička už doma na očiach. Vyštudovala som špeciálnu pedagogiku so zameraním na poradenstvo pre deti so zrakovým, sluchovým a mentálnym postihnutím a liečebnú pedagogiku so zameraním na terapiu hrou a arteterapiu. Počas štúdia na univerzite som mala šťastie pravdepodobne na prvý pokus o terénnu prácu v rodine vtedy len dvojročného chlapca s autizmom. Tento spôsob práce ma tak oslovil, že som podvedome vyhľadávala príležitosť, ako sa mu viac venovať. Na univerzite som dostala možnosť prednášať pre študentov predmet Včasná intervencia, o ktorý v tom čase nikto z kolegov nemal záujem. V tom čase nemal tento predmet žiadny teoretický základ, nemali sme učebnice a ani výskumov v tejto oblasti na Slovensku nebolo veľa. Bolo preto treba vybudovať ho tak, aby študenti mali predstavu, v čom a ako môžu podporiť rodiny, ktoré potrebujú včasnú intervenciu. Napokon sa mi podarilo s podporou vedenia zriadiť a viesť modelovú špeciálnopedagogickú poradňu. Bolo to miesto, kam prichádzali rodičia predovšetkým predčasne narodených detí a študenti sa mohli priamo zúčastniť na poradenskom procese, realizovať diplomové práce a prvé pokusy o poradenstvo. Navštevovali sme rodiny v ich domácom prostredí. Z toho obdobia mám mnoho krásnych zážitkov a dnes už veľkých detských klientov, ktorých rada stretávam.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Stretávate sa s výraznými emóciami a ťažkými príbehmi ľudí, nie je to náročné?

Asi najťažšie pre mňa je, keď po návšteve rodiny zatvorím dvere a prichádzam domov, kde ma čaká zdravá, veselá a šikovná dcérka. Ľudia, od ktorých odchádzam, však zostávajú vo svojom prostredí, nemajú možnosť z neho, jednoducho, odísť alebo uniknúť. Musia hľadať spôsoby, ako to zvládnuť. V modeli našej práce prichádzame ako hosť do rodiny, ktorá je v nejakej situácii, niečo prežíva. Musíme nasať jej atmosféru, aby sme boli schopní pomôcť a poskytnúť podporu v tom, v čom treba. Nesmú nás pohltiť emócie, inak by sme nedokázali byť oporou.

03.jpg

Takáto práca je náročná na psychohygienu, kde čerpáte energiu?

Mám rada tanec, výtvarné umenie, ale aj prechádzky a cestovanie. Veľa vecí robím rada, ale na málo z nich mám reálne aj dosť času. A tak som nútená čerpať energiu, kde sa dá. Najčastejšie doma pri päťročnej dcérke Nelly, ktorá je neskutočnou studnicou nápadov a výmyslov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako sa na vás môžu rodičia postihnutých detí nakontaktovať, odporúčajú vás lekári?

Bolo by ideálne, keby nás odporučili gynekológovia alebo pediatri, pretože sú to práve oni, ktorí po rodičoch ako prví majú možnosť postrehnúť odlišnosti vo vývine dieťaťa. Len veľmi pomaly sa nám darí znižovať vek dieťaťa, keď nás rodina kontaktuje. Ľudia nás vyhľadajú spravidla na základe informácií z médií, internetu, alebo si informácie odovzdajú rodičia medzi sebou.

Spomínate si na nejaký príbeh, ktorý vám utkvel v pamäti viac ako iné?

Každý z našich príbehov je tak trochu šťastno-smutný, každý je iný a každý si vyžaduje inú formu podpory. Asi najviac ma oslovil príbeh malého, iba päťdňového chlapčeka a jeho rodičov. Bol to ich prvorodený syn, ktorý sa síce narodil v termíne, ale mal diagnózu Downov syndróm. Keď sa narodil, necítili potrebu oslavovať. V zúfalstve hľadali riešenie v umiestnení syna v detskom domove alebo domove sociálnych služieb a zhodou náhod sa dostali k nám. Pre nich bolo podporou vypočutie, porozumenie a zodpovedanie otázok, ktoré neustále prichádzali... Dnes chlapček našiel šťastný domov u adoptívnych rodičov a my veríme, že všetky rozhodnutia, ktoré rodiny urobia, sú tie najlepšie, pretože sú ich vlastné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

06_r2374.jpgS dcérou Nelly, ktorej rada číta múdre knihy a počúva jej názory

Vizitka:

Erika Tichá (38)

Je riaditeľka, špeciálna a liečebná pedagogička Centra včasnej intervencie v Bratislave a členka expertnej skupiny projektu Nadácie SOCIA – Rozvoj včasnej intervencie na Slovensku. Zameriava sa na oblasť včasnej intervencie predčasne narodených detí a detí s rizikovým vývinom vo veku od narodenia do 6 rokov a ich rodín. Vyštudovala špeciálnu pedagogiku a liečebnú pedagogiku na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave, kde ukončila aj doktorandské štúdium a rigorózne konanie v odbore Špeciálna pedagogika. Pôsobila ako špeciálny a liečebný pedagóg v rôznych zariadeniach sociálnych služieb a zdravotníctva, iniciovala vznik a súčasne viedla Modelovú špeciálnopedagogickú poradňu pri Katedre špeciálnej pedagogiky UK v Bratislave. Od roku 2000 pôsobí na akademickej pôde ako vysokoškolský pedagóg a výskumný pracovník. Spolu s manželom Rastislavom a dcérou Nelly žije v Stupave.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Foto: A. Lodes

Styling a vizáž: Jana Milatová

Za poskytnutie priestorov na fotenie ďakujeme LA CAVA BARCELONA, Tapas&Wine&Coffee na Panskej ulici v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 013
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 710
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 502
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 253
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 685
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 334
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 611
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 523
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 81 099
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 65 798
  3. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 63 234
  4. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 599
  5. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 138
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 11 071
  7. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 066
  8. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči. 9 446
  1. Marcel Rebro: Vojenský kaplán Askold: Machno a jeho chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  2. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  3. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  4. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  5. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  6. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  7. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  8. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
SkryťZatvoriť reklamu