Viera Schottertová: S modelingom plánujem skončiť

Pozornosť svetoznámych módnych značiek si získala vďaka výrazným črtám, no dnes sa venuje najmä rodine a plánuje s manželom ďalšieho potomka.

(Zdroj: Jakub Gulyás)

V modelingu sa pohybujete už devätnásť rokov. Ako sa podľa vás tento svet zmenil?

Všetko napreduje a mení sa – aj v oblasti modelingu. Myslím si, že jedna vec, ktorá sa nezmenila, je mladý vek dievčat, ktoré v brandži začínajú. Rozdiel je len ten, že dnes to ľudia považujú za normálne. Pritom rodičia vystavujú svoje dcéry určitému nebezpečenstvu. Niektorým rodinám ide o peniaze, no iné sa snažia byť pri svojich deťoch a cestovať s nimi, najmä v ich začiatkoch. Ak však dievča nemá základy dobrej výchovy a rodinné zázemie, môže ľahko spadnúť do problémov. Začínajúca modelka je, obrazne povedané, ovečka a len máloktorá je „vlčicou“, ktorej sa podarí dostať na vrchol. Je to tak, ako v každom inom biznise.

Čo potrebuje modelka, aby sa stala „vlčicou“ a líderkou v tomto biznise?

Musí byť rozumná a inteligentná, musí sa vedieť prezentovať, dokázať komunikovať s klientmi, byť všade načas a vždy upravená. Musí byť vyšperkovaná navonok aj vnútri. A navyše, mala by byť obozretná a vedieť, čo chce.

Čo si všímajú klienti na modelkách?

Dôležité sú črty tváre. Na kastingoch sa hodnotia fotografie modeliek. Oblečenie a štýl sú nepodstatné, lebo modelky sú v súkromí skôr nenápadné. Obliekajú sa ako sivé myšky do neutrálnych farieb.

01_r6883.jpg

Aký štýl oblečenia preferujete v súkromí vy?

Mám rada ležérny aj elegantný štýl, nízke podpätky a mojimi najobľúbenejšími farbami sú biela, sivá, čierna a béžová. A rada nosím klobúky, ale nie dámske, iba pánske. Doplnky nosím tiež len minimalistické, zlaté alebo strieborné. Vôbec nemám rada masívne náhrdelníky.

Prečo máte svoju prácu rada? Čo vám prináša?

Najvzácnejším benefitom je určite cestovanie, ale aj hodnoty, ktoré mi takýto život dáva. Táto práca mi zároveň prináša napätie spojené s očakávaním, s kým budem pracovať najbližšie. Vďaka modelingu spoznávam veľa nových a zaujímavých ľudí.

Na akých typoch kampaní najradšej pracujete? Radšej pózujete pred fotoaparátom alebo stojíte pred kamerou?

Najradšej nakrúcam reklamy. Rada spomínam na nakrúcanie šotu pre automobil Lancia v Miláne. Bola som prezlečená za kozmonautku, mala som skafander a chystala som sa do vesmíru. Na Slovensku táto reklama nie je známa, bola vytvorená pre zahraničný trh. Každá kampaň je v niečom iná a zaujímavá. Za najväčší úspech považujem kampaň pre Chanel.

Viete si predstaviť, že by ste zanechali modeling a robili niečo iné?

Áno, mojím snom je venovať sa charite a založiť si vlastnú neziskovú organizáciu. Chcem odovzdať niečo svetu a poďakovať sa tak za to, čo mi dal. Baví ma to a reálne premýšľam o tom, že s modelingom skončím. Asi s tým seknem po 34-ke. Samozrejme, neodmietnem ponuku na veľkú kampaň, ale na malých projektoch už pracovať nebudem.

02_r6224.jpg

Nedávno ste sa objavili ako tvár novej kolekcie šiat Fera Mikloška. Ako sa vám páči jeho značka?

Myslím si, že Ferko má vlastný jedinečný rukopis. Jeho nová kolekcia má veľkú eleganciu, ale zároveň je štipľavá a sexy aj vďaka tomu, že je v šatách zakomponovaných veľa čipiek. Je to jedna z najlepších kolekcií, ktoré som videla na aktuálnu sezónu jeseň/zima.

Rada predvádzate modely na prehliadkach?

Prehliadky som robila častejšie v minulosti, no teraz už takmer vôbec, ale mám to veľmi rada. Táto práca má v sebe štipku napätia a mám rada aj atmosféru v zákulisí. Všade sú baby, návrhári, rozprávame sa spolu a ako celok vytvárame veľa energie.

Ako vychádzate s ostatnými modelkami? Nepociťujete vzájomnú rivalitu?

Nie, vôbec. Slovenské modelky sú veľmi milé, v zahraničí stretnete rôzne typy. Sto ľudí, sto charakterov. Ale u nás som sa ešte nestretla s niekým, kto by bol namyslený. S dievčatami na Slovensku sa dobre spolupracuje. Vtipné je, že som na týchto podujatiach vždy najstaršia, ale cítim sa vždy veľmi dobre. Je to taký balzam na srdce, že ešte stále môžem byť medzi tými mladými babami. Je to pre mňa poklona a mám vnútorne dobrý pocit, že vyzerám ešte dosť dobre na to, aby som mohla robiť to, čo ony.

Robili ste aj pre svetoznámu značku Victoria´s Secret. Ako si na to spomínate?

Pózovala som pre katalógy tejto značky. Pracovala som s Isabeli Fontana a Alessandrou Ambrosio. Bola to kampaň ako každá iná, aj fotenie prebiehalo klasicky. Sú to úplne normálne baby, ktoré sú mediálne známe, ale hlavu a srdce majú na správnom mieste a sú matkami ako ja.

Viac ako desať rokov ste žili v New Yorku. Ako sa vám tam žilo?

Pokiaľ nie ste Američan, vždy sa vám v zahraničí bude cnieť za domovom. Ja som toto mesto milovala, ale keď sa mi narodila dcéra, žiadalo sa mi ísť naspäť do Európy. Začala som cítiť rozdiely v tom, čo by bolo lepšie pre ňu a pre nás ako rodičov. Bol to jeden z dôvodov, prečo sme sa vrátili. Život v New Yorku je úplne šialený. Buď žijete naplno, alebo vôbec. Nemusíte riešiť, či stíhate ísť do obchodu, alebo nie, vždy tam prebieha nejaká párty, nájdete si množstvo priateľov a ochutnáte jedlá z celého sveta. Nikto tam nerieši, kto je akej farby pleti alebo kto má čo oblečené. Je to veľmi rýchly život, ale ľudia si ho naozaj vedia užiť. A do svojej práce sú všetci zamilovaní. Nie je to však ideálny život pre rodinu, skôr pre slobodných ľudí. No veľmi mi toto mesto chýba. Najbližšie leto máme s kamarátkou v pláne návštevu známych v New Yorku, už sa na to teším.

Aký máte vzťah s dcérou?

Prezývam ju bublinka. Takéto dieťa želám každému. Je neskutočná. Má osem rokov a je úplná diplomatka. Veľmi dobre sa učí, je vnímavá a citlivá, poslúcha a robí mi radosť aj tým, že z nej vyžaruje dobro. Keďže sa doma rozprávame viacerými jazykmi, vie po slovensky, francúzsky aj po anglicky.

03_r7898.jpg

Dcéry sa chcú často podobať na mamy. Ako je to s vašou Gabrielou?

Je skôr športový typ. Keď niečo spolu fotíme, nechce žiadny mejkap, vyrovnávanie vlasov, šperky ani prečačkané šaty, no to nemám rada ani ja. Je typ dievčaťa, ktoré sa rado učí a má jednoduchý štýl, ktorý nechce meniť. Som rada, že je to tak. Syn v mladosti moje zamestnanie veľmi predýchaval, lebo som sa páčila jeho kamarátom. No teraz to už doma neriešime, chápe, že modeling je normálna práca ako každá iná.

Ako sa vám žije s rodinou na Slovensku?

Mám to tu rada, najmä moje rodné Topoľčany, ale plánujeme sa odsťahovať. Momentálne žijeme v panelákovom dome, no radšej by som ho vymenila za dom so záhradou a za trochu viac pokoja. Chcem sa od tunajšej atmosféry trochu dištancovať. Vadí mi, že ľudia u nás žijú ešte stále akoby v dobe komunizmu a mnoho vecí tu nefunguje tak, ako by malo. Zároveň je mojim snom mať pri dome záhradu a pestovať zeleninu aj ovocie. Veľmi rada varím. Je to moje hobby a spôsob oddychu.

Ako sa pripravujete na obdobie Vianoc? Čo nájdu hostia u vás na vianočnom stole?

Na Vianoce pečiem všetko. Robievam najmä suché zákusky, ale aj klasické vianočné. Tieto Vianoce strávime u dedka a babky v Topoľčanoch a na stole bude klasický zemiakový šalát, kapor a hríbová polievka, ktorá sa u nás jedáva. Z pečených sladkých vecí mám najradšej jablkovú tortu s maslovým cestom. A manžel zje všetko, čo nezje jeho.

Váš manžel pochádza z Pobrežia Slonoviny. Ako prežíva vianočné sviatky na Slovensku?

On je tiež kresťan a jeho sviatky v Afrike prebiehajú takmer rovnako ako tie naše. Oslavujú narodenie Ježiša, majú stromček, dávajú si darčeky, na večeru jedia tiež kapra, no na iný spôsob. Vianoce sú aj u nich o blízkych a rodine.

04_r6223.jpg

Aký je vás spoločný život?

Myslím si, že sme ideálny pár. Prešli sme najlepším aj najhorším, mali sme aj zlé obdobie, ale dostali sme sa z toho. Je to dobrý muž a skvelý otec. Aj pre môjho syna je výborným nevlastným otcom.

Chceli by ste mať ešte ďalšie deti?

Nemala by som nič proti ďalšiemu potomkovi, nebránime sa tomu. Vždy som túžila po veľkej rodine.

Venujete sa okrem modelingu aj iným aktivitám?

Áno, moja svokra vedie nadáciu Foundation General Akissi Kouamé, pracuje ako gynekologička na poste „Médecin général de brigade“ v Pobreží Slonoviny. Otvorila si charitu a stará sa o ženy a deti rôzneho veku, a najmä o to, aby dostali základné vzdelanie. Teraz sa pre ne kupovalo vyše tritisíc kníh a ženám pomáha aj finančne s rozbehom vlastného podnikania. Ja som celosvetovou ambasádorkou tejto charity. Venujem sa tiež projektu House of Family v Kambodži, ktorý je zastrešený Vysokou školou zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety a profesormi Vladimírom Krčmérym a Jurajom Bencom. Projekt sa stará o deti a siroty s HIV.

Ako sa do projektu zapájate?

Bola som tam tento rok na jar a venovala som sa deťom, hrala som sa s nimi a snažím sa aj na Slovensku šíriť povedomie o tomto projekte. Najmä teraz pred Vianocami sa snažíme vyzbierať pre ne príspevky prostredníctvom výziev na internete. Teším sa, keď sa tam vrátim a budem im znova pomáhať aspoň tým, že sa im budem venovať. Je fajn vidieť, že sú šťastné, starostlivosť o ne je na úrovni a napomáhajú tomu príspevky darcov. Sama o tom informujem mojich známych. Robíme, čo môžeme.

A ako najradšej oddychujete?

Najčastejšie pri dobrej knižke alebo na prechádzke v horách. Mám veľmi rada prírodu a oddychom je pre mňa, ako som spomínala, varenie. Veľmi rada by som sa však naučila aj lyžovať, lebo dcéra sa už začala učiť stáť na lyžiach, tak by som ju chcela nasledovať.

Ako sa udržujete vo forme?

Myslím si, že je to u mňa v prvom rade genetika, ale je tiež dôležité, v akej psychickej pohode sa človek udržuje. Chodím na jogu, intenzívne sa o seba starám a dávam si záležať na kozmetike. No, napríklad v stravovaní nie som príliš dobrá a zjem čokoľvek.

Kedy sa cítite najkrajšia?

Vždy, keď som v pohode. To je skoro stále (smiech). Pomáha mi v tom rodina, ktorá je skvelá. Mám výborného manžela, úžasné deti a okolo seba dobrých kamarátov. Takže si myslím, že zo mňa všeobecne vyžaruje pohoda.

05_r9892.jpg

VIZITKA

Viera Schottertová (33)

Narodila sa 10. mája 1982 v Topoľčanoch. Do sveta modelingu vstúpila sotva pätnásťročná, keď sa stala víťazkou národného kola modelingovej súťaže Elite Model Look. Tá ju posunula do svetového finále, kde skončila druhá. Potom začala žiť a pracovať vo Viedni. Po krátkom čase ju agentúra poslala do New Yorku, kde žila dvanásť rokov. Pred piatimi rokmi sa vrátila na Slovensko a zastupujú ju agentúry M-management na Slovensku a City Models v Paríži. Má dve deti – šestnásťročného Lorena a osemročnú Gabrielu, ktorej otcom je Jonathan Domumoya, pôvodom z Pobrežia Slonoviny, Vierin manžel. Počas svojej kariéry bola tvárou svetoznámych značiek ako Chanel, Armani, Rimmel, Mango či Gant.

Foto: Jakub Gulyás, archív V. S.

Vizáž a styling: Barbora Yurkovic

Ďakujeme za poskytnutie priestorov na fotenie v Prezidentskom apartmáne Grand Hotelu River Park.

Najčítanejšie na SME Žena


Inzercia - Tlačové správy


 1. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 2. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 3. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 4. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 5. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 6. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 7. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 8. Inteligencia vo všetkom
 9. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 10. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku
 1. Ako efektívne využiť podlahové kúrenie?
 2. Samsung Galaxy S8: smartfón s výnimočným displejom
 3. Túžite byť matkou, ale nedarí sa? Poďme hľadať dôvody!
 4. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 5. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť
 6. Nové investičné projekty v Schladmingu s výhľadom na zjazdovku
 7. Podľa M. Borguľu je práca mestskej polície slabá a nedôsledná
 8. Znížená sadzba pri pôžičke v mBank už len štyri dni
 9. Odborníci poradia, komu sa oplatí využívať obnoviteľné zdroje
 10. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 1. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 8 158
 2. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy 7 722
 3. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky 7 337
 4. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 7 154
 5. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 094
 6. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 5 251
 7. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 5 070
 8. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 3 812
 9. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť 3 074
 10. 5 krokov k vlastnému bývaniu 2 956

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Kuriózny zločin spred 50 rokov ožíva vďaka novinárovi Romanovi Kaliskému

Vlastnú susedu chcela utopiť v odpadovej šachte, napokon dostala 6 rokov.

DOMOV

Viezli sme sa po trase, po ktorej Remiáš prešiel naposledy

Uplynulo 21 rokov od smrti Remiáša.

TECH

Objavili prepojenie medzi autizmom u vnúčat a fajčením v tehotenstve

Fajčenie môže ohroziť aj vaše vnúčatá.

ŠPORT

Slováci porazili Nórov, opäť im dali tri góly

Slováci si udržali čisté konto.

Neprehliadnite tiež

Spoznajte Dunaj z paluby výletnej lode

Výlet na vlnách najväčšej rieky, ktorá preteká našim územím, ponúka množstvo zážitkov.

Návod na prežitie v kancelárii: tipy, ako zvládnuť sedavé zamestnanie

Sedieť celý deň v práci môže mať fatálne následky na zdravie.

Nepočujúcemu môže tlmočník zachrániť rodinu, dokonca aj život

Milena Fabšičová (29) je tlmočníčkou posunkového jazyka, ktorý považuje za svoj materinský. Väčšina jej rodiny je nepočujúca.

Jej syn je dcéra: Američanka prijala zmenu 4-ročného syna na dievča

Je kresťanka a republikánka. Najviac sa obávala, čo si o nej pomyslia ostatní.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop