SME
Streda, 20. október, 2021 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Sedem tipov pre sviežejší vzhľad vášho príbytku

Kým sa jesenné dni stanú ešte fádnejšími, nechajte sa inšpirovať drobnými úpravami, ktoré vám pomôžu nabiť sa energiou.

(Zdroj: Ilustračné - freeimages.com)

Dni sú čoraz kratšie, počasie sychravejšie a neraz sa zdá, akoby na nás doliehala ťažoba blížiacej sa zimy. Nie je to však chlad, ktorý nám kazí náladu, ale pochmúrnosť všedných dní. Za tmy vyrážame do práce a takmer potme sa vraciame späť do našich domovov. Ak v našom životnom priestore chýba iskra, zmocňuje sa nás nechuť, únava a melanchólia. Preč sú veru už veselé dni rozmarného leta.

Kým sa dni stanú ešte temnejšími, mali by sme sa poobzerať po našich príbytkoch a spraviť zopár zmien, aby nás svieži vzhľad interiéru energicky vzpružil do každodennej rutiny. Zvyčajne sa nad takýmito vecami nezamýšľame, ale ak sa obzrieme okolo seba, zdá sa akoby práve fádnosť v tejto časti roka zosilnela. Ak máte pocit, že nadišiel správny čas čosi s tým spraviť, možno sa necháte inšpirovať niektorými z našich tipov.

Odľahčite ho od nepotrebného

Hoci tak robíme pri každom veľkom upratovaní, z času na čas nezaškodí urobiť veľkú čiaru svojim bytím a zbaviť sa vecí, ktoré už nepotrebujeme. Naše príbytky nie sú nafukovacie a skúsenosti ukazujú, že stále kupujeme viac a viac vecí. Postupne sa kopia, hromadia a zavadzajú bez toho, aby sme si to uvedomili. Práve veľké triedenie môže byť cestou, ktorá nám odľahčí priestor v ktorom žijeme.

Poprechádzajte miestnosť za miestnosťou a zamyslite sa nad každým predmetom, ktorý sa vám mihne pred očami. Nejeden je užitočný, ďalší má spomienkovú hodnotu, sú však aj také ktoré vôbec nepotrebujeme a možno sme ich ani nikdy nepotrebovali. Ak ich najprv zabalíte do škatule a prenesiete do pivnice, po mesiaci či dvoch budete mať istotu, že sa ich môžete pokojne zbaviť. Nezáleží na tom, či ich niekomu darujete, predáte na burze alebo odložíte na zberný dvor. Hlavné je, že byt bude vzdušnejší.

Nevšímajte si však pri takomto triedení iba nedôležité drobnosti, ale aj veľké veci, okolo ktorých denne prechádzate. Neraz sa stane nepotrebnou i skrinka či stolček, ktoré po vytriedení nemajú už čím poslúžiť.

Vymeňte svietidlá, ktoré robia tmu

Ak nás trápia krátke dni, omnoho viac by nás mali trápiť svietidlá, ktoré neplnia svoje poslanie. Veľké, dekoratívne tienidlá možno vyzerajú fajn, v skutočnosti však bránia svetlu, aby sa dostalo do každého kúta miestnosti. Ak je pod lampou najviac svetla a v kútoch najmenej, žiada to zmenu. Moderné, odľahčené svietidlá nestoja veľa a dokážu výrazne zmeniť pohodu, ktorú od svojho bývania očakávame.

Nielen tienidlá samotné, ale aj žiarovky a žiarivky nemusia byť najvhodnejšie. Vraví sa že modrasté svetlo pomáha koncentrovať sa, žltkasté zasa navodzuje pocit tepelnej pohody. Nech je to však akokoľvek, predsa len biele svetlo je v tomto čase najprirodzenejšie. Či ho v interiéri vyčaríte dostatočne silnými LED žiarovkami alebo kompaktnými žiarivkami je iba na vás.

Ak však ide o kvalitu svetla a jeho iskru – hoc žltkastú – veľká pozornosť patrí úsporným ekohalogénom. Ak k jasnému bielemu svetlu pridajú brilantnú iskru detailu a vernosti farieb, budete mať pocit, akoby sa každá stena o meter odstúpila a poskytla vám viac miesta pre život.

Osloboďte okná

Práve cez okná sa do našich príbytkov dostáva svetlo z prírody, hoci je ho pomenej ako v ostatné mesiace roka. A nejde iba o svetlo samotné, ale aj o výhľad, vďaka ktorému sa nám neraz zdá, že naše izby nie sú škatuľami obohnanými múrmi, ale iba kútikom, ktorý nám poskytuje súkromie. Do skríň k oddychu teda patria všetky ťažké závesy, dlhé záclony a kvety, ktorým sa nadobro podarilo zahatať parapetné dosky.

Stačí kratšia záclonka, možno svetlá roletka či žalúzia a k tomu skromnejšia výzdoba zelene. Nie, netreba sa razom zbaviť výpestkov a radostí. Čochvíľa koncom zimy však príde čas pre zmladzovanie a z materských rastlín nám zostanú iba svieže výhony. Ak teraz na čas v inom mieste stratia kúsok svojho pôvabu, nebude to na večnú škodu. Ba nejedna z rastliniek akoby v tom videla stimul a spevnela. Na úkor olistenia, avšak s omnoho vyššou vitalitou do ďalších sezón.

Možno ste sa nad tým nikdy nezamýšľali, ale moderné okná s dvojitými výplňami sú úplne iné ako tie, ktoré sme používali v minulých desaťročiach. Majú sklené tabule potiahnuté tenučkou vrstvičkou kovu, ktorá nás oberá až o tretinu svetla. Môžete si to vyskúšať. Pozerajte sa na podlahu či stenu na ktorú dopadá svetlo okna a otvorte ho. Uvidíte ako sa všetko rozjasní. To vám ale nik nepovie, ak sa púšťate do výmeny.

Prebrúste drevené podlahy

Drevené palubovky i parkety milujeme nadovšetko pre ich krásny, prírodný vzhľad. Určite si pamätáte aké boli bielučké pri prvej pokládke a teraz sú žlté, hnedasté či nadobro stmavnuté. Drevená podlaha má však úžasnú schopnosť obnovy, ak si vyhradíte jeden víkendový deň na prebrúsenie. Keďže nejde o žiadnu veľkú obnovu, nemusíte sa báť ani náročnosti, ani neporiadku. Vystačíte si so 150-milimetrovou excentrickou brúskou z požičovne.

S pomalými otáčkami a brúsnym papierom s väčšou zrnitosťou stiahnete najprv laky a oleje, aby ste sa s omnoho jemnejším zrnom pustili do dreva samotného. Takouto brúskou nemáte čo pokaziť, nezostanú ani šrámy, ani nerovnosti. Jednoducho vás v dvojici svojich excentrických pohybov do škody nepustí.

Keď po pol dni brúsenia vysajete posledné zrniečko prachu, budete vidieť ako všetko žiari a svieti. Aby drevo zostalo čo najbelšie, nesiahnite po fermeži, ľanovom oleji, ani alkydových či akrylových lakoch. Vašou voľbou je polyuretánový podlahový lak, ktorý si svoju priehľadnosť zachová najdlhšie. Pod tenkým filmom svojho zamatu uväzní svetlú kresbu dreva, aby ste sa dnu cítili lepšie. Každá drevená podlaha znesie počas životnosti desiatky prebrusov, je to práca ktorá podlahe neublíži.

Poprekladajte nábytok

Kedysi sme to všetci robili často. V každej domácnosti sme videli rovnaké kusy nábytku, každý z nás ich však svojou šikovnosťou dokázal rozostaviť tak, aby pôsobili odlišným dojmom. To isté môžete i teraz urobiť s tým vašim. Prečo už po pätnásty rok musí byť pohovka pri dverách a televízor zasa na najdlhšej stene salónu? O posteli v spálni už ani nehovoriac.

Ak sadnete ku štvorčekovému papieru a opriete sa do skicovania, za chvíľu zistíte že plán máte hotový. Poprekladať nábytok z miesta na miesto síce pýta silu a energiu, výsledok je však neraz priam prekvapivý. Hoci ste doma, cítite sa v prvých momentoch ako na návšteve a opakuje sa to každým novým príchodom domov. Z rutiny ste vyskočili do niečoho nového, až kým si nadobro nezvyknete.

Zo skúseností vieme povedať, že takéto dobrodružstvo má svoje čaro a v každej z miestností možno spraviť tri či štyri rotácie, ktoré dávajú zmysel. A ak sa rozhodnete vymeniť poslanie miestností a presťahujete jednu izbu s druhou, výsledok je potom dokonalý. Mimochodom, všimli ste si, že v niektorých izbách je viac svetla ako v iných?

Maľovka nemusí byť iba sanitárna

Väčšinou sa zberáme k maľovaniu izieb iba preto, že starý náter je špinavý, ošúchaný alebo opotrebovaný. To však nie je jediný dôvod, prečo by sme sa mali k takejto práci uberať. Ak sa pri maľovaní vyhnete stereotypu, celý byt môže zrazu pôsobiť úplne novým dojmom. Nemusíte mať zručnosť remeselníka, môžete si ho na takúto výzvu prizvať. Ak sa držíte bielych stien, alebo notoricky kombinujete dve farby vždy na dvoch stenách oproti sebe, je čas nechať si ukázať že to ide aj lepšie.

Šikovný domáci majster, ale aj remeselník si poradí s páskovanými vzormi, šablónami, dekoratívnymi valčekmi či samolepiacimi ornamentmi, ktoré sa nalepia na hotovú maľovku. Ak k tomu pripočítame aj širokú škálu tapetových vzorov, máme možností toľko, že by ste ich na všetkých prstoch nespočítali.

Krásna výmaľba stien je neraz hodnotnejšia ako nový nábytok, pretože pokrýva najväčšie plochy na ktoré hľadíme. Prelistujte zopár časopisov, poprechádzajte sa po kaviarňach a reštauráciách, nazrite do pamätných domov, múzeí a divadiel. Razom uvidíte tú nádheru, ktorú ste doposiaľ úspešne prehliadali.

A ak príde na steny samotné, pozrite sa aj na svoje zárubne. Ak sú hnedé alebo čierne, mali by ste vedieť že tieto odtiene už dávno neletia. Predsa len, je čas vtisnúť im novú tvár.

Dvere, ktoré neoddeľujú

Dvere oddeľujúce miestnosti sú praktickým vynálezom, neraz nám však delia životný priestor na časti viac, akoby sme si želali. Pootvoriť plochy a spojiť ich dohromady zvesením dverných krídel je príjemný nápad, avšak neraz nepraktický. Nie všetky dvere však musia deliť miestnosti v plnej sile.

Niekedy je príjemné vymeniť plnú výplň za presklenú, inokedy tmavé sklá za priehľadné, či dokonca číre. Ba nájdu sa i také dverné zostavy, ktoré priestor nerozdeľujú ani vtedy, ak sú pootvorené. Ak ste v tejto chvíli pomysleli na rôzne posuvné systémy, ktoré sa kĺžu pred stenou alebo sa zasúvajú do predsteny, viete presne o čom je reč.

Takáto investícia prinesie nové pocity v domácnosti okamžite a nevytratia sa ani po čase. Ba dá sa povedať, že môžete získať návyk, vďaka ktorému nadobro prilipnete k takémuto variantu a už nikdy a nebudete chcieť vrátiť späť.

Vychádzka do prírody vás vráti späť do hry

Ak ide o náladu, nič ju nepozdvihne lepšie ako skutočná vychádzka kdesi do prírody, poza humná či za mesto, pri ktorej vám zubaté slnko bude žiariť priamo do tváre. Cez oči prenikne k tým najjemneším receptorom, ktoré dajú cez mozog telu pocítiť, že predsa len je svet krásny, veselý a prívetivý. Prekonajte obavy z chladu, vetra či strateného času, ktorý by ste mohli zužitkovať prácou, či vysedávaním pred televízorom alebo počítačom. Čo zažijete v prírode, to nezachytí žiadna kamera ani fotoaparát.

Pri ranných vychádzkach vás čaká zubaté slniečko osvetľujúce krajinu nízko nad horizontom. Užijete si svet dlhých tieňov a jemnej horúčosti, ktorá sa pretláča cez všadeprítomný chlad. Na remízkach zastihnete početné kŕdliky vtáčat aké na kŕmidle pri okne nikdy neuvidíte a ak si vyberiete deň, kedy sa poľovníci nevybrali na spoločnú poľovačku, možno uvidíte aj zver dopásajúcu sa na okraji lúčok v ochrane hustých okrajov porastov.

Pri takýchto vychádzkach nechajte slnečné okuliare doma oblečte sa do niekoľkých vrstiev oblečenia tak, aby ste sa cítili pohodlne – chránení pred chladom i vetrom zároveň. Ak si do batoha pribalíte termosku s horúcim čajom a do druhej si ešte doma zalejete vrecúškovú polievku podľa chuti, budete mať aj skvelú výbavu na zahriatie bez toho, aby ste so sebou brali objemnú výbavu.

Užívajte si osirelé plody trniek na holých konároch, žiarivé guľôčky hlohu, jarabín a kaliny, nenechajte si ujsť prenikavú vôňu ihličnanov, ktorá je v tomto čase silnejšia ako v iných častiach roka. Zažijete príjemné a povzbudzujúce dopoludnie, ktoré zresetuje vaše vnútorné hodiny, ktoré ste ubili tmou svojich príbytkov.

mg

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 2. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 3. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 4. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 5. 4 hi-tech inovácie, ktoré zmenia Slovensko
 6. Ako ušetriť v domácnosti, keď ceny energií budúci rok stúpnu?
 7. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma
 8. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato
 9. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 10. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia
 1. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 2. Stanovisko Asociácie moderných benefitov k TK RÚZ
 3. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 4. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 5. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato
 6. QSI International School of Bratislava
 7. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 8. Pestovateľské workshopy pre deti v Šamoríne
 9. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 10. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 22 946
 2. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 059
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 164
 4. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 5 799
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 5 791
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 736
 7. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 336
 8. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 3 327
 9. Bratislavu bude sprevádzať luxus 3 163
 10. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 114
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Judita a Tomáš

Na jej verzii nesedeli nože, rany ani stopy krvi.


20m
Logo podcastu Dobré ráno.

Už niekoľko týždňov ide o najsledovanejší seriál.


a 2 ďalší 23m

Blogy SME

 1. Michael Achberger: Takto môžete zdravo maškrtiť večer pri televízore
 2. Občianske združenie Ženské kruhy: Už v najbližších dňoch hrozí Slovensku poľská cesta
 3. Martina Paulenová: Noci s bábätkom
 4. Symptomedica: Krvácanie do tráviaceho traktu môže byť smrteľne nebezpečné.
 5. Unicef Slovensko: Čo nám hovorí najnovšia správa UNICEF o psychickom zdraví detí a mladých ľudí
 6. Martina Paulenová: Čo robia dvaja rodičia s dvoma deťmi na spoločnej materskej dovolenke?
 7. SKU: Príbeh pedagogičky, ktorá chcela pracovať v školstve
 8. Michael Achberger: Zdravý životný štýl, vďaka ktorému priberáte
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 30 392
 2. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 7 067
 3. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 920
 4. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 662
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 5 592
 6. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 5 301
 7. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 5 147
 8. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 569
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Zatvoriť reklamu