Sedem tipov pre sviežejší vzhľad vášho príbytku

Kým sa jesenné dni stanú ešte fádnejšími, nechajte sa inšpirovať drobnými úpravami, ktoré vám pomôžu nabiť sa energiou.

(Zdroj: Ilustračné - freeimages.com)

Dni sú čoraz kratšie, počasie sychravejšie a neraz sa zdá, akoby na nás doliehala ťažoba blížiacej sa zimy. Nie je to však chlad, ktorý nám kazí náladu, ale pochmúrnosť všedných dní. Za tmy vyrážame do práce a takmer potme sa vraciame späť do našich domovov. Ak v našom životnom priestore chýba iskra, zmocňuje sa nás nechuť, únava a melanchólia. Preč sú veru už veselé dni rozmarného leta.

Kým sa dni stanú ešte temnejšími, mali by sme sa poobzerať po našich príbytkoch a spraviť zopár zmien, aby nás svieži vzhľad interiéru energicky vzpružil do každodennej rutiny. Zvyčajne sa nad takýmito vecami nezamýšľame, ale ak sa obzrieme okolo seba, zdá sa akoby práve fádnosť v tejto časti roka zosilnela. Ak máte pocit, že nadišiel správny čas čosi s tým spraviť, možno sa necháte inšpirovať niektorými z našich tipov.

Odľahčite ho od nepotrebného

Hoci tak robíme pri každom veľkom upratovaní, z času na čas nezaškodí urobiť veľkú čiaru svojim bytím a zbaviť sa vecí, ktoré už nepotrebujeme. Naše príbytky nie sú nafukovacie a skúsenosti ukazujú, že stále kupujeme viac a viac vecí. Postupne sa kopia, hromadia a zavadzajú bez toho, aby sme si to uvedomili. Práve veľké triedenie môže byť cestou, ktorá nám odľahčí priestor v ktorom žijeme.

Poprechádzajte miestnosť za miestnosťou a zamyslite sa nad každým predmetom, ktorý sa vám mihne pred očami. Nejeden je užitočný, ďalší má spomienkovú hodnotu, sú však aj také ktoré vôbec nepotrebujeme a možno sme ich ani nikdy nepotrebovali. Ak ich najprv zabalíte do škatule a prenesiete do pivnice, po mesiaci či dvoch budete mať istotu, že sa ich môžete pokojne zbaviť. Nezáleží na tom, či ich niekomu darujete, predáte na burze alebo odložíte na zberný dvor. Hlavné je, že byt bude vzdušnejší.

Nevšímajte si však pri takomto triedení iba nedôležité drobnosti, ale aj veľké veci, okolo ktorých denne prechádzate. Neraz sa stane nepotrebnou i skrinka či stolček, ktoré po vytriedení nemajú už čím poslúžiť.

Vymeňte svietidlá, ktoré robia tmu

Ak nás trápia krátke dni, omnoho viac by nás mali trápiť svietidlá, ktoré neplnia svoje poslanie. Veľké, dekoratívne tienidlá možno vyzerajú fajn, v skutočnosti však bránia svetlu, aby sa dostalo do každého kúta miestnosti. Ak je pod lampou najviac svetla a v kútoch najmenej, žiada to zmenu. Moderné, odľahčené svietidlá nestoja veľa a dokážu výrazne zmeniť pohodu, ktorú od svojho bývania očakávame.

Nielen tienidlá samotné, ale aj žiarovky a žiarivky nemusia byť najvhodnejšie. Vraví sa že modrasté svetlo pomáha koncentrovať sa, žltkasté zasa navodzuje pocit tepelnej pohody. Nech je to však akokoľvek, predsa len biele svetlo je v tomto čase najprirodzenejšie. Či ho v interiéri vyčaríte dostatočne silnými LED žiarovkami alebo kompaktnými žiarivkami je iba na vás.

Ak však ide o kvalitu svetla a jeho iskru – hoc žltkastú – veľká pozornosť patrí úsporným ekohalogénom. Ak k jasnému bielemu svetlu pridajú brilantnú iskru detailu a vernosti farieb, budete mať pocit, akoby sa každá stena o meter odstúpila a poskytla vám viac miesta pre život.

Osloboďte okná

Práve cez okná sa do našich príbytkov dostáva svetlo z prírody, hoci je ho pomenej ako v ostatné mesiace roka. A nejde iba o svetlo samotné, ale aj o výhľad, vďaka ktorému sa nám neraz zdá, že naše izby nie sú škatuľami obohnanými múrmi, ale iba kútikom, ktorý nám poskytuje súkromie. Do skríň k oddychu teda patria všetky ťažké závesy, dlhé záclony a kvety, ktorým sa nadobro podarilo zahatať parapetné dosky.

Stačí kratšia záclonka, možno svetlá roletka či žalúzia a k tomu skromnejšia výzdoba zelene. Nie, netreba sa razom zbaviť výpestkov a radostí. Čochvíľa koncom zimy však príde čas pre zmladzovanie a z materských rastlín nám zostanú iba svieže výhony. Ak teraz na čas v inom mieste stratia kúsok svojho pôvabu, nebude to na večnú škodu. Ba nejedna z rastliniek akoby v tom videla stimul a spevnela. Na úkor olistenia, avšak s omnoho vyššou vitalitou do ďalších sezón.

Možno ste sa nad tým nikdy nezamýšľali, ale moderné okná s dvojitými výplňami sú úplne iné ako tie, ktoré sme používali v minulých desaťročiach. Majú sklené tabule potiahnuté tenučkou vrstvičkou kovu, ktorá nás oberá až o tretinu svetla. Môžete si to vyskúšať. Pozerajte sa na podlahu či stenu na ktorú dopadá svetlo okna a otvorte ho. Uvidíte ako sa všetko rozjasní. To vám ale nik nepovie, ak sa púšťate do výmeny.

Prebrúste drevené podlahy

Drevené palubovky i parkety milujeme nadovšetko pre ich krásny, prírodný vzhľad. Určite si pamätáte aké boli bielučké pri prvej pokládke a teraz sú žlté, hnedasté či nadobro stmavnuté. Drevená podlaha má však úžasnú schopnosť obnovy, ak si vyhradíte jeden víkendový deň na prebrúsenie. Keďže nejde o žiadnu veľkú obnovu, nemusíte sa báť ani náročnosti, ani neporiadku. Vystačíte si so 150-milimetrovou excentrickou brúskou z požičovne.

S pomalými otáčkami a brúsnym papierom s väčšou zrnitosťou stiahnete najprv laky a oleje, aby ste sa s omnoho jemnejším zrnom pustili do dreva samotného. Takouto brúskou nemáte čo pokaziť, nezostanú ani šrámy, ani nerovnosti. Jednoducho vás v dvojici svojich excentrických pohybov do škody nepustí.

Keď po pol dni brúsenia vysajete posledné zrniečko prachu, budete vidieť ako všetko žiari a svieti. Aby drevo zostalo čo najbelšie, nesiahnite po fermeži, ľanovom oleji, ani alkydových či akrylových lakoch. Vašou voľbou je polyuretánový podlahový lak, ktorý si svoju priehľadnosť zachová najdlhšie. Pod tenkým filmom svojho zamatu uväzní svetlú kresbu dreva, aby ste sa dnu cítili lepšie. Každá drevená podlaha znesie počas životnosti desiatky prebrusov, je to práca ktorá podlahe neublíži.

Poprekladajte nábytok

Kedysi sme to všetci robili často. V každej domácnosti sme videli rovnaké kusy nábytku, každý z nás ich však svojou šikovnosťou dokázal rozostaviť tak, aby pôsobili odlišným dojmom. To isté môžete i teraz urobiť s tým vašim. Prečo už po pätnásty rok musí byť pohovka pri dverách a televízor zasa na najdlhšej stene salónu? O posteli v spálni už ani nehovoriac.

Ak sadnete ku štvorčekovému papieru a opriete sa do skicovania, za chvíľu zistíte že plán máte hotový. Poprekladať nábytok z miesta na miesto síce pýta silu a energiu, výsledok je však neraz priam prekvapivý. Hoci ste doma, cítite sa v prvých momentoch ako na návšteve a opakuje sa to každým novým príchodom domov. Z rutiny ste vyskočili do niečoho nového, až kým si nadobro nezvyknete.

Zo skúseností vieme povedať, že takéto dobrodružstvo má svoje čaro a v každej z miestností možno spraviť tri či štyri rotácie, ktoré dávajú zmysel. A ak sa rozhodnete vymeniť poslanie miestností a presťahujete jednu izbu s druhou, výsledok je potom dokonalý. Mimochodom, všimli ste si, že v niektorých izbách je viac svetla ako v iných?

Maľovka nemusí byť iba sanitárna

Väčšinou sa zberáme k maľovaniu izieb iba preto, že starý náter je špinavý, ošúchaný alebo opotrebovaný. To však nie je jediný dôvod, prečo by sme sa mali k takejto práci uberať. Ak sa pri maľovaní vyhnete stereotypu, celý byt môže zrazu pôsobiť úplne novým dojmom. Nemusíte mať zručnosť remeselníka, môžete si ho na takúto výzvu prizvať. Ak sa držíte bielych stien, alebo notoricky kombinujete dve farby vždy na dvoch stenách oproti sebe, je čas nechať si ukázať že to ide aj lepšie.

Šikovný domáci majster, ale aj remeselník si poradí s páskovanými vzormi, šablónami, dekoratívnymi valčekmi či samolepiacimi ornamentmi, ktoré sa nalepia na hotovú maľovku. Ak k tomu pripočítame aj širokú škálu tapetových vzorov, máme možností toľko, že by ste ich na všetkých prstoch nespočítali.

Krásna výmaľba stien je neraz hodnotnejšia ako nový nábytok, pretože pokrýva najväčšie plochy na ktoré hľadíme. Prelistujte zopár časopisov, poprechádzajte sa po kaviarňach a reštauráciách, nazrite do pamätných domov, múzeí a divadiel. Razom uvidíte tú nádheru, ktorú ste doposiaľ úspešne prehliadali.

A ak príde na steny samotné, pozrite sa aj na svoje zárubne. Ak sú hnedé alebo čierne, mali by ste vedieť že tieto odtiene už dávno neletia. Predsa len, je čas vtisnúť im novú tvár.

Dvere, ktoré neoddeľujú

Dvere oddeľujúce miestnosti sú praktickým vynálezom, neraz nám však delia životný priestor na časti viac, akoby sme si želali. Pootvoriť plochy a spojiť ich dohromady zvesením dverných krídel je príjemný nápad, avšak neraz nepraktický. Nie všetky dvere však musia deliť miestnosti v plnej sile.

Niekedy je príjemné vymeniť plnú výplň za presklenú, inokedy tmavé sklá za priehľadné, či dokonca číre. Ba nájdu sa i také dverné zostavy, ktoré priestor nerozdeľujú ani vtedy, ak sú pootvorené. Ak ste v tejto chvíli pomysleli na rôzne posuvné systémy, ktoré sa kĺžu pred stenou alebo sa zasúvajú do predsteny, viete presne o čom je reč.

Takáto investícia prinesie nové pocity v domácnosti okamžite a nevytratia sa ani po čase. Ba dá sa povedať, že môžete získať návyk, vďaka ktorému nadobro prilipnete k takémuto variantu a už nikdy a nebudete chcieť vrátiť späť.

Vychádzka do prírody vás vráti späť do hry

Ak ide o náladu, nič ju nepozdvihne lepšie ako skutočná vychádzka kdesi do prírody, poza humná či za mesto, pri ktorej vám zubaté slnko bude žiariť priamo do tváre. Cez oči prenikne k tým najjemneším receptorom, ktoré dajú cez mozog telu pocítiť, že predsa len je svet krásny, veselý a prívetivý. Prekonajte obavy z chladu, vetra či strateného času, ktorý by ste mohli zužitkovať prácou, či vysedávaním pred televízorom alebo počítačom. Čo zažijete v prírode, to nezachytí žiadna kamera ani fotoaparát.

Pri ranných vychádzkach vás čaká zubaté slniečko osvetľujúce krajinu nízko nad horizontom. Užijete si svet dlhých tieňov a jemnej horúčosti, ktorá sa pretláča cez všadeprítomný chlad. Na remízkach zastihnete početné kŕdliky vtáčat aké na kŕmidle pri okne nikdy neuvidíte a ak si vyberiete deň, kedy sa poľovníci nevybrali na spoločnú poľovačku, možno uvidíte aj zver dopásajúcu sa na okraji lúčok v ochrane hustých okrajov porastov.

Pri takýchto vychádzkach nechajte slnečné okuliare doma oblečte sa do niekoľkých vrstiev oblečenia tak, aby ste sa cítili pohodlne – chránení pred chladom i vetrom zároveň. Ak si do batoha pribalíte termosku s horúcim čajom a do druhej si ešte doma zalejete vrecúškovú polievku podľa chuti, budete mať aj skvelú výbavu na zahriatie bez toho, aby ste so sebou brali objemnú výbavu.

Užívajte si osirelé plody trniek na holých konároch, žiarivé guľôčky hlohu, jarabín a kaliny, nenechajte si ujsť prenikavú vôňu ihličnanov, ktorá je v tomto čase silnejšia ako v iných častiach roka. Zažijete príjemné a povzbudzujúce dopoludnie, ktoré zresetuje vaše vnútorné hodiny, ktoré ste ubili tmou svojich príbytkov.

mg

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu
 2. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku
 3. Šanca pre mladé talenty z oblasti umenia, vedy či športu
 4. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online
 5. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime
 6. Stotisíc ľudí rozhodlo: Nadácia banky rozdelí štvrť milióna eur
 7. Slovensko má historicky najvyšší počet ľudí bankujúcich online
 8. ZSE ako jediné prináša Virtuálnu batériu pre fotovoltiku
 9. First moment: Španielske pobrežie patrí medzi najpredávanejšie
 10. Je lepšie menučko, alebo domáca strava? Týždeň sme varili doma
 1. Podnikanie a významné ukazovatele v roku 2019
 2. Smartfóny Samsung Galaxy S priniesli množstvo inovácií
 3. eKasa prichádza na Slovensko
 4. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu
 5. 4 úkony, ktoré treba absolvovať po založení s.r.o.
 6. Konferencia - EU support for research
 7. A dynamic year in the industrial and logistics sector
 8. Hotovosť je na ústupe. Karty akceptujú aj v kostole či na ulici
 9. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku
 10. Zápis do Registra partnerov vo verejnom sektore
 1. Na dôchodok si možno sporíte zle. Šesť zásad správneho šetrenia 19 009
 2. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku 13 088
 3. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu 10 982
 4. Je lepšie menučko, alebo domáca strava? Týždeň sme varili doma 8 255
 5. Hotovosť je na ústupe. Karty akceptujú aj v kostole či na ulici 4 937
 6. First moment: Španielske pobrežie patrí medzi najpredávanejšie 4 647
 7. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime 4 501
 8. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online 4 196
 9. Esin Group: Líder Iniciatívy poľnohospodárov vydiera 4 192
 10. Zbrojársky líder z Považia pomáha ľuďom 4 040

Téma: Víkend


Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Rádiové dievčatá svietili v tme a zomierali. Firma o nich klamala

Maľovali ciferníky, advokáti ich nechceli brániť.

Neprehliadnite tiež

Vzťahová poradňa: Odkedy sa poznáme, klamem partnerovi o svojej práci

Klinická psychologička radí pri dvoch problémoch.

Ilustračné foto.

Mejkap do práce: Ako ho zvládnuť rýchlo a jednoducho

Zjednodušte si život a každodennú rannú rutinu.

Oľga Beständigová: Som silná, aj keď som podľahla závislosti

Úspešná krasokorčuliarka rozpráva o tanci na ľade aj o bulímii.

Rádiové dievčatá svietili v tme a zomierali. Firma o nich klamala

Maľovali ciferníky, advokáti ich nechceli brániť.

Rádiové továrne zamestnávali na maľovanie svietiacich ciferníkov najmä mladé ženy. Mnohé z nich boli tínedžerky.