SME
Sobota, 12. jún, 2021 | Meniny má ZlatkoKrížovkyKrížovky

Liehový biokrb komín nepotrebuje

Je to atmosféra, ktorá vyvoláva túžbu zažívať ju znova a znova. Ihravé plamienky svojim blikotom predvádzajú živel spútaného ohňa a do miestnosti sa pomaly šíri príjemné teplo.

(Zdroj: MG)

Kým sedíte v pohodlnom kresle a vychutnávate si oprášené histórie z Vajanského noviel, váš príbytok akoby sa vpíjal do časov minulých. Bez ohľadu na to, či bývate v chalúpke na vidieku, alebo novučičkej mestskej bytovke.

Prednosťou biokrbov je, že k nim netreba stavať žiadny komín. Vybalíte škatuľu, namontujete kovový rám na stenu, nalejete lieh do horáka a zapálite. Od tejto chvíle sa začne vašim príbytkom niesť atmosféra, ktorá je príjemná, oddychová a prudko návyková. Práve v prechodných obdobiach roka sa takéto prikurovanie teší najväčšej obľube. Zmapovali sme biokrby naživo, aby sme vám prezradili viac.

Skryť Vypnúť reklamu

Teplo vyrábajú, nie sú iba pre krásu

Ak ste doposiaľ na biokrby nazerali ako na módny prvok ktorý slúži viac poteche oka ako príjemnému pocitu tepla, mali by ste vedieť že ide o skutočné ohniská z ktorých sa teplo šíri do celého priestoru. Podobne ako radiátor, aj biokrb zohrieva vzduch, ktorý prechádza v jeho blízkosti. Od plameňa sa nahreje horák, potom kovová obstavba a popri tom zohriaty vzduch stúpa k stropu miestnosti.

Keď naplní priestor pod stropom, postupne začne teplo sadať až po samú zem. Z našich skúseností môžeme povedať, že najrýchlejšie pocítite teplo biokrbu v drevostavbe, ohrievanie sa svižne prejaví aj v podkrovných priestoroch, kde sú sadrokartónové podhľady pod ktorými sa ukrýva izolácia. Biokrb sa preto stal štandardom nízkoenergetických a pasívnych domov. Neznamená to však, že sa pri kráse plamienkov neohrejete aj v staršom rodinnom domčeku či na chalupe. S typickým 2-3 kilowattovým výkonom môžeme biokrb prirovnať k elektrickému radiátoru bez ventilátora.

Skryť Vypnúť reklamu

Sálajúce teplo prýštiace z ohniska je skôr výnimkou ako štandardom. Ponúknuť ho vedia iba tie krby, ktoré majú parabolickú zadnú stenu.

Horák nie je tajomnou vedou

Môžete si to vyskúšať. Nalejete lieh do hrnca, zapálite ho a objaví sa na ňom krátky, modrý plameň ako pri flambovaní. Po niekoľkých minútach, keď sa lieh zohreje, plameň naberie dĺžku a z modrastého sa prefarbí na žltý. To preto, že zohriaty lieh sa začal odparovať a oheň vzniká v jeho parách. Presne tak funguje aj horák biokrbu s tým rozdielom, že všetko máte pod kontrolou.

Lieh je uzavretý v nerezovej nádobke, ktorá má na vrchnej strane dlhú štrbinu. Práve cez ňu sa v bezpečnom množstve dvíhajú pary horiaceho liehu. Aby ste mali pod kontrolou silu horenia a množstvo tepla ktoré pri ňom vzniká, horáky majú posuvnú klapku ktorú by sme mohli prirovnať k žalúzii. Zúžite otvor a zrazu krb horí slabšie, menej kúri a spaľuje menšie množstvo paliva.

Skryť Vypnúť reklamu

Niektoré horáky majú prázdnu nádobku, v iných nájdete bielučkú minerálnu vatu. Nie je v nich žiadny rozdiel, azda len ten, že ak v nedeľu večer zistíte že máte iba posledný polliter paliva do svojho litrového horáka, ľahšie sa vám podarí zapáliť ho.

Borovička v biokrbe nehorí

Neexistujú žiadne náhrady, ktoré by ste mohli do biokrbu nalievať namiesto palivového liehu – snáď s výnimkou lekárenského špiritusu. Lieh je bezvodný, 96-percentný. Zvyšok pripadá na horčiny a prísady, ktorými ho musia výrobcovia znehodnotiť, aby nepodliehal spotrebnej dani a kolkovaniu. Jeho cena by bola bez tejto úpravy takmer desaťnásobná.

Podchladený lieh sa zapaľuje trošku neochotne, takže v studenej izbe budete musieť ku krbu priložiť plynový zapaľovač i niekoľkokrát po sebe. Obzvlášť ak teplota klesla pod 15 stupňov. Preto ku každému z nich patrí pištoľový zapaľovač, v ktorom si sami doplníte zásobu butánu. Pri horákoch s vlnou sa spoliehate na jej vlastnosti knôtu, pri prázdnych si viete pomôcť kovovou pomôckou pre posúvanie, ktorú namočíte do liehu a zapálite.

Skryť Vypnúť reklamu

Biokrb zapáli bezpečne aj dieťa, jediné na čo treba myslieť pred prvým priložením plameňa je naplniť horák palivom. Ak sa vám bude žiadať doliať ho neskôr, budete musieť počkať kým horák vychladne. Lieh sa nalieva cez plastový alebo kovový lievik, niet šance že pri troche sústredenia čosi rozlejete.

Lieh môže vniesť vôňu do príbytku

Ak dôverne poznáte zápach denaturovaného liehu, s bioliehom je to o dosť lepšie. Výrobcovia sa snažia vyladiť prísady tak, aby zapáchal čo najmenej. Vo vzduchu vždy bude pri horení jemný opar alkoholu, na ten si však privyknete zakrátko. Je to ako keď zacítite parfum a po chvíli ho už vôbec nevnímate.

Z tých, ktoré sme mohli vyskúšať považujeme za najjemnejšie Bionlov a Biokamin. Akoby sa arómou blížili k vodke a horčín z nich vialo pomenej. Ak milujete vonné paličky, vonné olejčeky a sviečky, môžete si vybrať aj liehy, ktoré boli olejom parfumované.

Skryť Vypnúť reklamu

Najprv vyhára lieh, ktorý do ovzdušia so sebou strháva malé množstvo éterických olejov. Keď však dohorí, z obnaženého holého plechu horáku sa vznesie obláčik dymu, ktorý silnú vôňu rozseje do celej miestnosti. Je to bodka za horením, ktorú si všimnete aj bez pohľadu do ohniska. Vôní je tucet, najprenikavejšia je snáď vanilka.

Biokrb na stole dáva zmysel

Mobilný biokrb je ako plechová škatuľka s dvojicou skiel, medzi ktorými z horáka stúpajú plamienky. Vezmete si ho kamkoľvek sa vám zapáči, zapálite ho a máte približne na 3 hodiny postarané o príjemný zážitok. Práve taký je biokrb Toscana Table (99 €) pri ktorom regulujete intenzitu horenia kovovou doštičkou na rukoväti.

Nič nemusíte pripravovať, neviaže vás žiadne rozhodnutie o montáži. Či chystáte slávnostnú večeru, posedenie v salóne alebo len chcete rozohriať drevený záhradný domček, je to praktické riešenie. S výkonom do 1,2-kilowattu nebudete mať pocit, že hreje prisilno. Jeho výkon statočne pokryje dobre izolovanú miestnosť s výmerou približne 4x4 metre.

Skryť Vypnúť reklamu

Je ako malá piecka, ktorá plní aj úlohu dekoratívnych sviečok a môžeme povedať, že je akousi vstupnou bránou do sveta biokrbov. Ako dobre vyhreje záhradný domček nás veľmi prekvapilo natoľko, že zvažujeme o jeho zaradení do inventára. Je praktický, výkonom postačuje.

Uzavretý rám dáva na výber

Aj veľký biokrb môže byť mobilný. Ak mu dal výrobca škatuľový formát a rám, ktorý je pohľadový ako spredu tak zo všetkých štyroch bočných strán, vždy máte na výber či ho zavesíte na stenu, alebo ho položíte na podlahu.

Keď sme sa zoznamovali s krbom Bioflame Grand M (289 €), mali sme pocit že masívne, 14-kilogramové teleso so šírkou 90 centimetrov musí byť pevne osadené na stene, aby vynikla jeho majestátnosť. V modernom minimalistickom vyhotovení však predsa len drieme v povrchovej úprave rustikálny ráz.

Skryť Vypnúť reklamu

Vykúrili sme s ním v sychravých dňoch miestnosť s výmerou približne 5x8 metrov a keď sme začali experimentovať s jeho presúvaním, zistili sme že môže meniť svoje miesto vždy s novým usporiadaním miestnosti. Sedí na podlahe a spodná časť kovového torza sa sotva prehreje. Páčilo sa nám, že plameň sa nikdy neblíži k zadnej stene a dosahuje skutočne dekoratívny charakter. Rozhorí sa a potom už máte pocit, že všetko je ako z katalógu.

Znesie voľné položenie, zavesenie s predsadením na stene i čiastočné zapustenie s odvetrávacou medzerou. Akoby sa prispôsobil každej situácii.

Dvojitý plášť ochráni tapety i drevo

Je pravdou že rámy biokrbov sa zahrievajú a mnohým nesvedčí priama montáž na horľavý podklad. Ak máte drevený obklad alebo papierové tapety, možno sa vyplatí prizvať špecialistu ktorý má s osádzaním skúsenosti. Izolačné dosky možno pod krb ukryť, existuje aj iné riešenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Určite by ste si na obrázkoch a ani v predajni na stene nevšimli, že Bioflame Classic S (89 eur) má dvojpláštové steny. Kovový plech tvorí dve vrstvy, medzi ktorými je vzduch ako izolant. Takto sú riešené boky, zadná stena je rámikom plechu predsadená tak, aby medzera vznikla medzi stenou a zadnou časťou ohniska.

Vďaka tomu je montáž na problémový podklad možná bez úprav. Priskrutkujete do steny konzolu a krb zavesíte priamo na ňu. Ide o ľahučký model s váhou približne 7 kilogramov, ktorý vykúri miestnosť s výmerou do 4x5 metra. Spredu nablýskaný dekoratívnym povrchom, z bokov vystupuje na čiernom ráme pred stenu ako rám obrazu.

Tento na cenu vyladený model sadne do štandardnej obytnej miestnosti bez pocitu, že by ste boli o čosi ukrátený. Raz máte pocit že v ňom vidíte kus vidieka, inokedy zasa nablýskanú krásu palácov, potom zasa strohú modernu. Asi by sme ho bez obáv umiestnili kamkoľvek, kde bude odmenou krásny, vysoký plameň. Len rozháranie je o čosi pomalšie, pre užšiu, účelne tvarovanú škáru.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď teplo žiari do miestnosti

Niekedy sa žiada, aby sa teplo dralo do miestnosti rýchlejšie ako len so zohriatym vzduchom. Vtedy kúrenie nie je iba o horáku samotnom ale aj o jeho osadení v tvarovanom torze rámu. Zažili sme biokrb, ktorý predsa len dokáže teplo šíriť do miestnosti aj sálaním.

Je ním Helios Anticor L od Toscany (199€) v modernom vyhotovení, ktoré akoby bralo inšpiráciu z dizajnu nerezových kuchynských spotrebičov a prvkov. Natankujete mu horák, zapálite ho a začnete uvažovať o tom, či ste ho predsa len nemali umiestniť niekde inde.

Teplo sa z neho šíri približne na 3-metrovú vzdialenosť, a tak sa javí byť praktické také osadenie, pri ktorom krb ako reflektor smeruje na sediaceho človeka. Tu ustupuje tvrdošijný zmysel pre dizajn, hľadáte miesto z ktorého na vás bude smerovať v plnej sile.

Skryť Vypnúť reklamu

Páčil sa nám svojim mocným 3-kilowattovým horákom, ktorý pri litrovej kapacite zotrvá v prevádzke približne 5 hodín. To je dobrý výkon i do väčšej miestnosti.

Biokrb môže byť aj na mieru

Výrobcov je niekoľko, dizajnov sú stovky, nie vždy však musíte kupovať biokrb celý. Ak máte nepoužívanú kozubovú piecku s presklenými dvierkami, alebo krbovú vložku ktorá pre vysoký výkon už po zateplení nie je použiteľná, môžete si do nej nechať vstavať biokrb na mieru. Neraz to môže stáť menej, ako kúpa celého biokrbu.

O čo ide? Vezme sa jeden zo štandardných horákov a vyrobí sa k nemu čierny plech, ktorým sa osadí do starého ohniska. Vznikne tak nový priestor s plápolajúcim ohňom, ktorý nešpiní miestnosť, nedymí a ešte popri tom robí aj toľko tepla, koľko potrebujete.

Skryť Vypnúť reklamu

Možno by si takúto úpravu dokázal vyrobiť aj šikovný domáci majster, možno by ste sa uspokojili i so samostatným horákom položeným v ohnisku, ktorý obsypete kamienkami. Je to riešenie, ktoré sa vyplatí brať na vedomie, hoci málokto o tom vie.

Nekvalitu pocítite až naživo

Nie je jednoduché vybrať si biokrb, ak listujete stránkami internetu. Všetky sa javia byť rovnaké, veď nejde o žiadnu raketovú vedu. Každý plech a farebný náter však čosi stojí, takže ak siahnete po prvej lákavej Číne, môže vás dohnať skoré sklamanie.

Tenký plech ktorý sa ohýba v teple plameňa, farebný náter ktorý obhára, či horák, ktorý pri horení praská iba preto, že sa v ňom naťahujú plechy. To všetko je z nezdravého šetrenia, takpovediac daň za mačku vo vreci.

Skryť Vypnúť reklamu

Máme našich domácich výrobcov biokrbov, máme dovozcov ktorí sami prispôsobujú modely s pevnou konštrukciou. Neraz vám napovie váha biokrbu, či hrúbka plechu jeho horáku. Nie je to žiadna škrupinka, všade je masívny materiál.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 4. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 7. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov
 8. Od zmesi plynov po sofistikovanú kvapalinu
 9. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát
 10. Tipy a triky na spracovanie letného ovocia
 1. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 4. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 5. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 7. Prešovský McDonald’s podržal zamestnancov počas pandémie
 8. Hrajte futbal ako Valábik! Lopty rozdáva po celom Slovensku
 9. Medzi zateplením minerálnou vlnou a PUR penou sú veľké rozdiely
 10. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 9 638
 2. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 9 053
 3. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 8 563
 4. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 8 425
 5. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 058
 6. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 596
 7. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 7 462
 8. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 7 002
 9. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 6 932
 10. 5 zmien, ktoré so sebou prináša menopauza. Ako sa pripraviť? 6 788
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Christian Eriksen.

Zápas EURO 2020 prerušili.


Sportnet 1 h
Sociologička Barbora Holubová

Barbora Holubová hovorí o prípadoch Feri a Herák.


10. jún
Ilustračné foto.

Študenti si zvolili, či sa chcú učiť matematiku.


11. jún
Someliér Rastislav Šuták nedá dopustiť na račiansku frankovku.

Odborník vyvracia mýty o víne.


11. jún