SME
Utorok, 25. február, 2020 | Meniny má Frederik(a)

Liehový biokrb komín nepotrebuje

Je to atmosféra, ktorá vyvoláva túžbu zažívať ju znova a znova. Ihravé plamienky svojim blikotom predvádzajú živel spútaného ohňa a do miestnosti sa pomaly šíri príjemné teplo.

(Zdroj: MG)

Kým sedíte v pohodlnom kresle a vychutnávate si oprášené histórie z Vajanského noviel, váš príbytok akoby sa vpíjal do časov minulých. Bez ohľadu na to, či bývate v chalúpke na vidieku, alebo novučičkej mestskej bytovke.

Prednosťou biokrbov je, že k nim netreba stavať žiadny komín. Vybalíte škatuľu, namontujete kovový rám na stenu, nalejete lieh do horáka a zapálite. Od tejto chvíle sa začne vašim príbytkom niesť atmosféra, ktorá je príjemná, oddychová a prudko návyková. Práve v prechodných obdobiach roka sa takéto prikurovanie teší najväčšej obľube. Zmapovali sme biokrby naživo, aby sme vám prezradili viac.

Článok pokračuje pod video reklamou

Teplo vyrábajú, nie sú iba pre krásu

Ak ste doposiaľ na biokrby nazerali ako na módny prvok ktorý slúži viac poteche oka ako príjemnému pocitu tepla, mali by ste vedieť že ide o skutočné ohniská z ktorých sa teplo šíri do celého priestoru. Podobne ako radiátor, aj biokrb zohrieva vzduch, ktorý prechádza v jeho blízkosti. Od plameňa sa nahreje horák, potom kovová obstavba a popri tom zohriaty vzduch stúpa k stropu miestnosti.

Keď naplní priestor pod stropom, postupne začne teplo sadať až po samú zem. Z našich skúseností môžeme povedať, že najrýchlejšie pocítite teplo biokrbu v drevostavbe, ohrievanie sa svižne prejaví aj v podkrovných priestoroch, kde sú sadrokartónové podhľady pod ktorými sa ukrýva izolácia. Biokrb sa preto stal štandardom nízkoenergetických a pasívnych domov. Neznamená to však, že sa pri kráse plamienkov neohrejete aj v staršom rodinnom domčeku či na chalupe. S typickým 2-3 kilowattovým výkonom môžeme biokrb prirovnať k elektrickému radiátoru bez ventilátora.

Sálajúce teplo prýštiace z ohniska je skôr výnimkou ako štandardom. Ponúknuť ho vedia iba tie krby, ktoré majú parabolickú zadnú stenu.

Horák nie je tajomnou vedou

Môžete si to vyskúšať. Nalejete lieh do hrnca, zapálite ho a objaví sa na ňom krátky, modrý plameň ako pri flambovaní. Po niekoľkých minútach, keď sa lieh zohreje, plameň naberie dĺžku a z modrastého sa prefarbí na žltý. To preto, že zohriaty lieh sa začal odparovať a oheň vzniká v jeho parách. Presne tak funguje aj horák biokrbu s tým rozdielom, že všetko máte pod kontrolou.

Lieh je uzavretý v nerezovej nádobke, ktorá má na vrchnej strane dlhú štrbinu. Práve cez ňu sa v bezpečnom množstve dvíhajú pary horiaceho liehu. Aby ste mali pod kontrolou silu horenia a množstvo tepla ktoré pri ňom vzniká, horáky majú posuvnú klapku ktorú by sme mohli prirovnať k žalúzii. Zúžite otvor a zrazu krb horí slabšie, menej kúri a spaľuje menšie množstvo paliva.

Niektoré horáky majú prázdnu nádobku, v iných nájdete bielučkú minerálnu vatu. Nie je v nich žiadny rozdiel, azda len ten, že ak v nedeľu večer zistíte že máte iba posledný polliter paliva do svojho litrového horáka, ľahšie sa vám podarí zapáliť ho.

Borovička v biokrbe nehorí

Neexistujú žiadne náhrady, ktoré by ste mohli do biokrbu nalievať namiesto palivového liehu – snáď s výnimkou lekárenského špiritusu. Lieh je bezvodný, 96-percentný. Zvyšok pripadá na horčiny a prísady, ktorými ho musia výrobcovia znehodnotiť, aby nepodliehal spotrebnej dani a kolkovaniu. Jeho cena by bola bez tejto úpravy takmer desaťnásobná.

Podchladený lieh sa zapaľuje trošku neochotne, takže v studenej izbe budete musieť ku krbu priložiť plynový zapaľovač i niekoľkokrát po sebe. Obzvlášť ak teplota klesla pod 15 stupňov. Preto ku každému z nich patrí pištoľový zapaľovač, v ktorom si sami doplníte zásobu butánu. Pri horákoch s vlnou sa spoliehate na jej vlastnosti knôtu, pri prázdnych si viete pomôcť kovovou pomôckou pre posúvanie, ktorú namočíte do liehu a zapálite.

Biokrb zapáli bezpečne aj dieťa, jediné na čo treba myslieť pred prvým priložením plameňa je naplniť horák palivom. Ak sa vám bude žiadať doliať ho neskôr, budete musieť počkať kým horák vychladne. Lieh sa nalieva cez plastový alebo kovový lievik, niet šance že pri troche sústredenia čosi rozlejete.

Lieh môže vniesť vôňu do príbytku

Ak dôverne poznáte zápach denaturovaného liehu, s bioliehom je to o dosť lepšie. Výrobcovia sa snažia vyladiť prísady tak, aby zapáchal čo najmenej. Vo vzduchu vždy bude pri horení jemný opar alkoholu, na ten si však privyknete zakrátko. Je to ako keď zacítite parfum a po chvíli ho už vôbec nevnímate.

Z tých, ktoré sme mohli vyskúšať považujeme za najjemnejšie Bionlov a Biokamin. Akoby sa arómou blížili k vodke a horčín z nich vialo pomenej. Ak milujete vonné paličky, vonné olejčeky a sviečky, môžete si vybrať aj liehy, ktoré boli olejom parfumované.

Najprv vyhára lieh, ktorý do ovzdušia so sebou strháva malé množstvo éterických olejov. Keď však dohorí, z obnaženého holého plechu horáku sa vznesie obláčik dymu, ktorý silnú vôňu rozseje do celej miestnosti. Je to bodka za horením, ktorú si všimnete aj bez pohľadu do ohniska. Vôní je tucet, najprenikavejšia je snáď vanilka.

Biokrb na stole dáva zmysel

Mobilný biokrb je ako plechová škatuľka s dvojicou skiel, medzi ktorými z horáka stúpajú plamienky. Vezmete si ho kamkoľvek sa vám zapáči, zapálite ho a máte približne na 3 hodiny postarané o príjemný zážitok. Práve taký je biokrb Toscana Table (99 €) pri ktorom regulujete intenzitu horenia kovovou doštičkou na rukoväti.

Nič nemusíte pripravovať, neviaže vás žiadne rozhodnutie o montáži. Či chystáte slávnostnú večeru, posedenie v salóne alebo len chcete rozohriať drevený záhradný domček, je to praktické riešenie. S výkonom do 1,2-kilowattu nebudete mať pocit, že hreje prisilno. Jeho výkon statočne pokryje dobre izolovanú miestnosť s výmerou približne 4x4 metre.

Je ako malá piecka, ktorá plní aj úlohu dekoratívnych sviečok a môžeme povedať, že je akousi vstupnou bránou do sveta biokrbov. Ako dobre vyhreje záhradný domček nás veľmi prekvapilo natoľko, že zvažujeme o jeho zaradení do inventára. Je praktický, výkonom postačuje.

Uzavretý rám dáva na výber

Aj veľký biokrb môže byť mobilný. Ak mu dal výrobca škatuľový formát a rám, ktorý je pohľadový ako spredu tak zo všetkých štyroch bočných strán, vždy máte na výber či ho zavesíte na stenu, alebo ho položíte na podlahu.

Keď sme sa zoznamovali s krbom Bioflame Grand M (289 €), mali sme pocit že masívne, 14-kilogramové teleso so šírkou 90 centimetrov musí byť pevne osadené na stene, aby vynikla jeho majestátnosť. V modernom minimalistickom vyhotovení však predsa len drieme v povrchovej úprave rustikálny ráz.

Vykúrili sme s ním v sychravých dňoch miestnosť s výmerou približne 5x8 metrov a keď sme začali experimentovať s jeho presúvaním, zistili sme že môže meniť svoje miesto vždy s novým usporiadaním miestnosti. Sedí na podlahe a spodná časť kovového torza sa sotva prehreje. Páčilo sa nám, že plameň sa nikdy neblíži k zadnej stene a dosahuje skutočne dekoratívny charakter. Rozhorí sa a potom už máte pocit, že všetko je ako z katalógu.

Znesie voľné položenie, zavesenie s predsadením na stene i čiastočné zapustenie s odvetrávacou medzerou. Akoby sa prispôsobil každej situácii.

Dvojitý plášť ochráni tapety i drevo

Je pravdou že rámy biokrbov sa zahrievajú a mnohým nesvedčí priama montáž na horľavý podklad. Ak máte drevený obklad alebo papierové tapety, možno sa vyplatí prizvať špecialistu ktorý má s osádzaním skúsenosti. Izolačné dosky možno pod krb ukryť, existuje aj iné riešenie.

Určite by ste si na obrázkoch a ani v predajni na stene nevšimli, že Bioflame Classic S (89 eur) má dvojpláštové steny. Kovový plech tvorí dve vrstvy, medzi ktorými je vzduch ako izolant. Takto sú riešené boky, zadná stena je rámikom plechu predsadená tak, aby medzera vznikla medzi stenou a zadnou časťou ohniska.

Vďaka tomu je montáž na problémový podklad možná bez úprav. Priskrutkujete do steny konzolu a krb zavesíte priamo na ňu. Ide o ľahučký model s váhou približne 7 kilogramov, ktorý vykúri miestnosť s výmerou do 4x5 metra. Spredu nablýskaný dekoratívnym povrchom, z bokov vystupuje na čiernom ráme pred stenu ako rám obrazu.

Tento na cenu vyladený model sadne do štandardnej obytnej miestnosti bez pocitu, že by ste boli o čosi ukrátený. Raz máte pocit že v ňom vidíte kus vidieka, inokedy zasa nablýskanú krásu palácov, potom zasa strohú modernu. Asi by sme ho bez obáv umiestnili kamkoľvek, kde bude odmenou krásny, vysoký plameň. Len rozháranie je o čosi pomalšie, pre užšiu, účelne tvarovanú škáru.

Keď teplo žiari do miestnosti

Niekedy sa žiada, aby sa teplo dralo do miestnosti rýchlejšie ako len so zohriatym vzduchom. Vtedy kúrenie nie je iba o horáku samotnom ale aj o jeho osadení v tvarovanom torze rámu. Zažili sme biokrb, ktorý predsa len dokáže teplo šíriť do miestnosti aj sálaním.

Je ním Helios Anticor L od Toscany (199€) v modernom vyhotovení, ktoré akoby bralo inšpiráciu z dizajnu nerezových kuchynských spotrebičov a prvkov. Natankujete mu horák, zapálite ho a začnete uvažovať o tom, či ste ho predsa len nemali umiestniť niekde inde.

Teplo sa z neho šíri približne na 3-metrovú vzdialenosť, a tak sa javí byť praktické také osadenie, pri ktorom krb ako reflektor smeruje na sediaceho človeka. Tu ustupuje tvrdošijný zmysel pre dizajn, hľadáte miesto z ktorého na vás bude smerovať v plnej sile.

Páčil sa nám svojim mocným 3-kilowattovým horákom, ktorý pri litrovej kapacite zotrvá v prevádzke približne 5 hodín. To je dobrý výkon i do väčšej miestnosti.

Biokrb môže byť aj na mieru

Výrobcov je niekoľko, dizajnov sú stovky, nie vždy však musíte kupovať biokrb celý. Ak máte nepoužívanú kozubovú piecku s presklenými dvierkami, alebo krbovú vložku ktorá pre vysoký výkon už po zateplení nie je použiteľná, môžete si do nej nechať vstavať biokrb na mieru. Neraz to môže stáť menej, ako kúpa celého biokrbu.

O čo ide? Vezme sa jeden zo štandardných horákov a vyrobí sa k nemu čierny plech, ktorým sa osadí do starého ohniska. Vznikne tak nový priestor s plápolajúcim ohňom, ktorý nešpiní miestnosť, nedymí a ešte popri tom robí aj toľko tepla, koľko potrebujete.

Možno by si takúto úpravu dokázal vyrobiť aj šikovný domáci majster, možno by ste sa uspokojili i so samostatným horákom položeným v ohnisku, ktorý obsypete kamienkami. Je to riešenie, ktoré sa vyplatí brať na vedomie, hoci málokto o tom vie.

Nekvalitu pocítite až naživo

Nie je jednoduché vybrať si biokrb, ak listujete stránkami internetu. Všetky sa javia byť rovnaké, veď nejde o žiadnu raketovú vedu. Každý plech a farebný náter však čosi stojí, takže ak siahnete po prvej lákavej Číne, môže vás dohnať skoré sklamanie.

Tenký plech ktorý sa ohýba v teple plameňa, farebný náter ktorý obhára, či horák, ktorý pri horení praská iba preto, že sa v ňom naťahujú plechy. To všetko je z nezdravého šetrenia, takpovediac daň za mačku vo vreci.

Máme našich domácich výrobcov biokrbov, máme dovozcov ktorí sami prispôsobujú modely s pevnou konštrukciou. Neraz vám napovie váha biokrbu, či hrúbka plechu jeho horáku. Nie je to žiadna škrupinka, všade je masívny materiál.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

Téma: Víkend

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Hlavné správy zo Sme.sk

Píše Ivan Mikloš

Aby nám nevládli Marťania (píše Ivan Mikloš)

Mečiarovi voliči z roku 1998 a 2002 sa chystajú voliť už o pár dní Fica a jeho stranu.

Predseda strany Smer Robert Fico.
Ilustračné foto.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Veľa šťastia s Kollárom

Boris Kollár nebude verný ani v koalícii.

Peter Tkačenko

Neprehliadnite tiež

Sto rokov volebného práva žien v ČSR

Slovenky volia už sto rokov: Predpokladalo sa, že sa budú riadiť kazateľnicou (rozhovor)

Historička Zavacká o volebnom práve žien.

Katarína Zavacká

Recepty s lososom. Pripravte si najchutnejšie pokrmy z obľúbenej ryby

Desať jednoduchých a chutných receptov na jedlá s lososom.

Losos s cesnakovým kelom a slaninkou

Toto je len začiatok. Ženy oslavujú odsúdenie Weinsteina

Súd s producentom sa ešte nekončí, obete chcú ďalšiu spravodlivosť.

Herečky Rose McGowanová (vpravo) a Rosanna Arquetteová (v strede vľavo) počas konferencie po príchode Harveyho Weinsteina do New Yorku. Záber je zo 6. januára 2020.