Každý rok sa na Slovensku narodí približne 55 000 detí. Až 9 % z nich je predčasne narodených, teda narodených pred ukončeným 37. týždňom tehotenstva.
U týchto detí sa vyskytujú dlhodobé zdravotné následky 10-krát častejšie ako u donosených novorodencov.
Za posledné desaťročie vzrástol počet predčasne narodených detí s pôrodnou hmotnosťou pod 1500 g o 30 %. V rámci Európy predstavujú nedonosené deti najväčšiu skupinu detských pacientov.
Komplikácie nezrelých detí sú najčastejšou príčinou úmrtia do 5-teho roku ich života.
Technologický pokrok a zdokonalenie medicínskych poznatkov umožňujú v súčasnosti zachrániť čoraz viac životov kriticky chorých novorodencov.
Každoročne stovky tisíc takýchto pacientov trávia prvé dni a často aj mesiace na jednotkách intenzívnej starostlivosti pre novorodencov v zajatí hadičiek, blikajúcich svetielok, hluku monitorov a dýchacích prístrojov v starostlivej opatere zdravotníckeho personálu. Silnú prevahu medzi týmito pacientami majú deti, ktoré sa narodili predčasne.
Problémy predčasne narodených detí až do dospelosti
U týchto detí platí, že čím skôr sa narodia, tým majú všetky svoje orgány nezrelšie.
- Ich mozog oveľa citlivejšie reaguje na vplyvy z vonkajšieho prostredia - prudké osvetlenie, hluk, necitlivú manipuláciu, bolesť. Toto všetko sa môže v budúcnosti prejaviť v podobe dlhodobých komplikácií.
- Chýba im dokonalé zladenie cyklu spánok – bdenie, vývoj psychomotorických funkcií býva oneskorený, mávajú problémy s rečou, poruchy zraku a sluchu.
- Spočiatku majú veľmi citlivé bruško, koliky, ale aj problémy s prehĺtaním, trávením a toleranciou výživy, čo spôsobuje poruchy rastu.
- Nedostatočná výživa súvisí s ďalšími komplikáciami, najmä vývojom psychomotoriky a imunitného systému.
- Tieto deti sú oveľa častejšie ohrozené rôznymi infekciami, najmä dýchacích ciest. Zvlášť nebezpečný je pre ne respiračný syncyciálny vírus (RSV), ktorý môže spôsobiť až zlyhanie dýchania.
- Hyperaktivita, poruchy pozornosti a vizuo-motorickej koordinácie spôsobujú nezrelým deťom neskôr problémy v škole.
- Viaceré štúdie poukazujú na dlhodobý vplyv predčasného pôrodu na zdravie v dospelosti. Predčasne narodení jedinci v dospelosti, v porovnaní s narodenými v termíne, majú častejšie zvýšenú inzulínovú rezistenciu, krvný tlak a zníženú reprodukčnú schopnosť.
Dôležitá je prenatálna starostlivosť a pravidelný lekársky monitoring
„Ideálne by bolo, ak by sme dokázali predčasnému pôrodu predchádzať. Zabrániť všetkým predčasným pôrodom však nedokážeme, ale už vhodnou liečbou tehotnej a prípravou bábätka ešte v maminom brušku vieme prognózu dieťaťa zlepšiť. Pôrod na špecializovanom pracovisku s pripraveným tímom špecialistov a vhodným prístrojovým vybavením šance na zdravý život každého predčasne narodeného dieťaťa výrazne zvyšuje. V starostlivosti o nezrelých novorodencov ide spočiatku o otázky súvisiace so záchranou života, ktoré sa týkajú dýchania, krvného obehu, udržania telesnej teploty, výživy, obranyschopnosti, pretrvávajúcej žltačky a infekcií. V neskoršom období vystupuje do popredia problém s rastom, neprospievanie, poruchy zraku a sluchu, ale aj poruchy psychomotoriky, či nepravidelnosti spánkového režimu,“ spresňuje dôležitosť komplexnej starostlivosti o deti narodené predčasne Darina Chovancová, predsedníčka Neonatologickej sekcie Slovenskej pediatrickej spoločnosti SLS.
Starostlivosť o nezrelé deti kladie vysoké nároky nielen na samotných rodičov, ale aj na zdravotnú a v niektorých prípadoch aj na sociálnu starostlivosť, pretože komplikácie, ktoré v novorodeneckom období prekonali, si neskôr vyžadujú multidisciplinárny prístup viacerých odborníkov.
Obvykle sa deti monitorujú v pediatrických ambulanciách pre rizikové deti až do troch rokov života a dopĺňajú prácu všeobecného lekára pre deti a dorast.
Cieľom úsilia špecialistov je včas odhaliť a liečiť následky predčasného pôrodu.
Rodičia s predčasne narodenými deťmi musia omnoho intenzívnejšie podporovať motorický a mentálny vývoj svojich detí, ale aj navštevovať, okrem bežných kontrol u pediatra, aj iných špecialistov, napríklad kardiológa, pneumológa, gastroenterológa, očného lekára, neurológa, fyzioterapeuta a v neskoršom veku i psychológa.
Napriek uvedeným komplikáciám sa väčšine detí podarí pri správnej opatere dobehnúť a neskôr sa aj úplne začleniť do bežného detského kolektívu v škole a prežiť rovnaký život ako donosené deti.
Zodpovednosť a informovanosť rodičov je kľúčová
Dlhodobá starostlivosť o predčasne narodené deti je náročná, preto potrebujú rodiny s "predčasniatkami" aj pomoc a podporu.
Občianske združenie malíček už päť rokov poskytuje podporu rodinám predčasne narodených detí na Slovensku.
OZ malíček vzniklo z iniciatívy rodičov s podobnými skúsenosťami s predčasným narodením dieťaťa, ktorí ich chceli odovzdávať ďalej.
„Denno-denná prax a tiež spätné väzby od rodičov hovoria, že im chýbajú hlavne informácie ako sa starať o predčasne narodené deti v nemocnici a po prepustení domov. Najviac sa pýtajú na dojčenie, kŕmenie a možnosti rehabilitácie. Hľadajú rady odborníkov, ale aj poradenstvo ostatných mamičiek,“ hovorí Ľubica Kaiserová, predsedníčka združenia a dodáva: „Toto všetko sa im snažíme poskytnúť a sprostredkovať. Fungujeme ako most medzi nemocnicou a rodinou.“
Združenie svojimi aktivitami zvyšuje osvetu o problémoch predčasne narodených detí, poskytuje informácie rodičom a taktiež sa podieľa v spolupráci s EFCNI (Európska nadácia pre zdravie novorodencov) na tvorbe Štandardov zdravotnej starostlivosti o novorodencov.
Takto bol vo štvrtok, 12. novembra 2015 vysvietený Bratislavský hrad.
Svet si pripomína Svetový deň predčasne narodených detí 17. novembra
OZ malíček s mnohými partnermi pripravili viaceré podporné aktivity:
- Purpurová iluminácia významných budov na Slovensku:
12. 11. 2015 - Bratislavský hrad a Nová budova Slovenského národného divadla
16. 11. 2015 - Košice, Dóm Sv. Alžbety a Immaculata
17. 11. 2015 - Prešov, Vodárenská veža a Katedrála sv. Mikuláša
- Purpurový večer - Gala koncert Lucie Lužinskej s odovzdávaním ceny Purpurové srdce, 12.11.2015
- Medzinárodný neonatologický kongres a XIII. Celoslovenská konferencia sestier pracujúcich v neonatológii „Od techniky k rodine“, 12. - 13. 11. 2015, Bratislava
- Výstava fotografií predčasniatok z projektu “Ponožky pre život” v Univerzitnej Nemocnici sv. Cyrila a Metoda, Bratislava, Petržalka, 16. – 22. 11. 2015
- Adventný koncert, 29. 11. 2015, Evanielické kolégium, Prešov
- Výstava umeleckých diel spojená s predajom, výstava handmade výrobkov Art mám z Centra voľného času Jana Pavla II. v Prešove, prezentácia realizácie grantového projektu Dôvera v OC MAX Prešov - v týždni od 16. 11. 2015
- Týždeň výchovy k manželstvu a rodičovstvu na Strednej zdravotnej škola v Trenčíne, 16.-22. 11. 2015