Problém č. 1: Slabé a jemné vlasy
Ak máte vlasy, ktoré sú jemné ako vlásky bábätka, môže to vo vás občas vyvolávať pocit nespokojnosti. Nedržia na správnom mieste a v správnom tvare alebo im chýba objem. Nadýchanú hrivu a pevnejšie, silnejšie vlasy docielite proteínovou kúrou.
Riešenie:
Pripravte si „smoothie“ z banánu bohatého na aminokyseliny a vajíčka, ktoré podporuje elasticitu, silu a lesk vlasov. Zmiešajte dva žĺtky, dva banány, dve až tri kávové lyžičky medu, pol šálky kondicionéru a dve kávové lyžičky olivového oleja. Poriadne zmes premiešajte a naneste na vlasy. Nechajte ju pôsobiť 20 až 30 minút. Masku zmyte studenou vodou. Efekt je okamžitý, no pozor. Vlasy v tomto novom stave vydržia len po ďalšie umývanie šampónom.
Problém č. 2: Žiadny objem
Objem účesu závisí od kvality, hrúbky aj dĺžky vašich vlasov. Možno to poznáte aj vy – ak nepoužijete veľké množstvo laku na vlasy a fén, vaše vlasy vám ochabnuto padajú do tváre a koruna krásy klesá. Lak na vlasy je dobrým riešením, no čo ak došiel?
Riešenie:
Vzdušnosť a hustý vzhľad vlasom dodá aj alternatíva v podobe škrobu do prania. Stačí len malé množstvo. Prirodzene posilní štruktúru vlasov a udrží tvar vašich vlasov počas celého dňa. V tomto prípade platí pravidlo, že menej je viac. Nastriekajte malé množstvo na korienky, vyfénujte vlasy a upravte ich ako obvykle.
Problém č. 3: Pramene vlasov bez života
Zničené vlasy je možné prirovnať k streche zo škridiel. Aby sa leskla a žiarila na slnku, musí každá škridla sedieť na svojom mieste a zapadať do ostatných okolo seba. Rovnako je to s vlasmi. Ak ich poškodíte a rozštiepite, stratia lesk.
Riešenie: Aby ste vlasom opäť dodali lesk a vitálnejší vzhľad, použite vínny ocot. Osvedčil sa v mnohých domácich receptoch, pri upratovaní alebo v kozmetike. Do šálky nalejte vodu do polovice jej objemu a pridajte čajovú lyžičku vínneho octu. Tento roztok nalejte na vlasy a prečešte ich. Nechajte potom pôsobiť päť minút. Následne opláchnite vlasy studenou vodou a použite kondicionér. Kyslý ocot napomáha obnoveniu pH vo vlasov a regenerácií ochrannej vrstvy vlasov.
Problém č. 4: Elektrizujúce a rozlietané vlasy
Tento problém je dlhovlasým ženám, ale aj mužom, známy najmä v chladnom počasí. V zime a na jeseň, keď je vzduch chladnejší, je zároveň suchší a vysušuje aj naše vlasy a pokožku. So zelektrizovanými vlasmi často bojujeme aj pri obliekaní a vyzliekaní teplých vlnených svetrov. Pravým dôvodom rozlietaných a zničených vlasov je opäť narušená ochranná vrstva vlasu, ktorá nezhoršuje len lesk, ale aj jeho celkovú štruktúru.
Riešenie:
Ako prevenciu zvoľte výmenu klasických uterákov za uteráky z mikrovlákna, ktoré vlasy pri sušení tak neničia alebo staré bavlnené tričko, ktoré je k vlasom pri odsávaní prebytočnej vlhkosti šetrnejšie. Ak už máte rozštiepené končeky a polámané vlasy, vyskúšajte ricínový olej. Aplikujte malé množstvo oleja len na zničené miesta. Vlasy uzdravuje a pôsobí ako prirodzená ochrana vďaka obsahu omega-9 mastných kyselín.
Problém č. 5: Svrbenie
Ak vás obťažuje svrbenie pokožky na hlave, preskúmajte problém pozornejšie. Môže ísť o viaceré diagnózy, v extrémnom prípade môže ísť o psoriázu, v tom lepšom je to len suchá pokožka. Postarajte sa o to, aby ste dodávali dostatočnú hydratáciu nielen pokožke tváre a tela, ale aj hlavy.
Riešenie: Hneď v prvom kroku siahnite po tea tree oleji. Je univerzálnym liečivom pre takmer každý pleťový problém, dokonca napomáha aj liečeniu plesňových ochorení. Na bavlnený tampón kvapnite tri kvapky oleja a potierajte ním pokožku hlavy. Ak vás olej dráždi, pripravte si šetrnejšiu emulziu. Zrieďte jeden a pol čajovej lyžičky oleja s hrnčekom teplej vody. Nechajte olej pôsobiť počas noci, ráno si vlasy a pokožku hlavy umyte.
Problém č. 6: Lupiny
Lupiny spôsobuje kvasinka Pityrosporum ovale. Je to zdravotný problém, ktorý je potrebné riešiť zo zdravotného aj estetického hľadiska. Táto kvasinka je pre našu pokožku bežná, no pri jej premnožení dochádza k opadávaniu kožných buniek pokožky hlavy.
Riešenie: Aby ste zamedzili padaniu lupín a ozdravili pokožku, vyskúšajte kokteil z ďumbiera. Pôsobí protizápalovo, čím upokojuje pokožku a udrží padanie lupín pod kontrolou. Najemno nastrúhajte polovicu koreňa ďumbiera a nechajte variť približne v dvoch šálkach vody, až kým sa objem vody nezmenší o polovicu. Pridajte čajovú lyžicu šťavy z citróna a olivový olej. Nalejte si tento vlasový elixír na pokožku hlavy a nechajte ich vyschnúť. Následne vlasy umyte šampónom.