Romantické sonáty na Bratislavskom hrade
Už v pondelok, 9. novembra o 19.00 zaznejú na Bratislavskom hrade diela hudobného velikána Johannesa Brahmsa na komornom koncerte zo série podujatí Bratislava Goes Classical pod záštitou Bratislava Tourist Board.
Interpretácie sonát a valčíkov prednesú huslista Milan Paľa a violončelista Jozef Lupták spolu s dvoma zahraničnými hosťami: bulharským klaviristom Ivom Varbanovom a talianskou klaviristkou Fiammettou Tarli.
Johannes Brahms bol už počas svojho života považovaný v rámci komornej hudby za dediča Ludwiga van Beethovena.
Jeho husľové a violončelové sonáty sú majestátnymi romantickými dielami, v ktorých sa spája ušľachtilý pátos so zasnenou lyrikou. Objavte romantiku v hudbe aj vy.
Foto: BRATISLAVA TOURIST BOARD
Výstava preparovaných bielych potkanov
Ale ono to nie je len tak. Výstava, ktorú pripravila rakúska umelkyňa Deborah Sengl ako priestorové dielo, vás zo začiatku určite šokuje.
Neobyčajným spôsobom spája dejiny, literatúru a súčasné umenie. Asi 200 preparovaných bielych potkanov nainscenovala umelkyňa do 44 jednotlivých scén, ktoré predstavujú „Posledné dni ľudstva“ podľa Karla Krausa.
V roku 2014 sme si po stýkrát pripomínali výročie vypuknutia prvej svetovej vojny. Pravdepodobne žiadne iné literárne dielo nevystihlo atmosféru vtedajšieho obdobia a zároveň neľudskosť a absurditu vojny v takej komprimovanej a precíznej podobe ako práve „Posledné dni ľudstva“ (1915 – 1922) od Karla Krausa.
Sengl reaguje svojim doteraz najväčším dielom neobyčajne citlivo na Krausov text a interpretuje scény a dialógy novým umeleckým spôsobom.
Protagonisti Krausovho diela ožívajú aj na kresbách a maľbách. Umelkyňa pracovala na tomto náročnom diele, ktoré pôvodne vytvorila pre múzeum Essl, celý rok.
Výstavu si môžete pozrieť v Rakúskom kultúrnom fóre od 11. novembra 2015 do 7. januára 2016.
Foto: Rakúske kultúrne fórum
Čerstvý prehľad súčasnej hudby
Ten získate na tohtoročnom 13. ročníku medzinárodného festivalu Melos-Étos. Zabudnite na šedý priemer, nastražte uši a započúvajte sa do originálnych diel súčasnej hudobnej scény.
Na podujatí sa tento rok uvedú diela po roku 2010, s prevahou ansámblových koncertov a s dôrazom na ázijských autorov. Festival začal v sobotu 7. novembra a potrvá až do 13. novembra.
V rámci siedmich večerov sa divákom predstavia tie najlepšie domáce súbory ako Melos Ethos Ensemble, Quasars Ensemble, Mucha Quartet, Sinfonietta Bratislava, Ensemble Spectrum, či barokový súbor Solamente naturali.
Zo zahraničných hostí sa môžu diváci tešiť na vynikajúce kvinteto Het Collectief z Belgicka a špeciálne na festival do Európy zavíta kórejský Ensemble TIMF.
Zaujímavosťou je tiež, že návštevníci festivalu budú svedkami svetovej premiéry diela Tarantino Études od známej kanadskej skladateľky Nicole Lizée.
Foto: Melos-Étos
Týždeň vedy a techniky
Od pondelka, 9. novembra až do nedele 15. novembra môžete objavovať tajomstvá vedy a techniky vďaka pravidelne prebiehajúcemu Týždňu vedy a techniky.
Centrum vedecko-technických informácií SR už tradične pripravilo viacero zaujímavých podujatí. Začiatok týždňa prinesie podujatie s názvom Veda netradične, ktoré sa uskutoční v dňoch 9. a 10. novembra 2015.
Formou interaktívnej výstavy návštevníkom ukážeme množstvo zaujímavých exponátov približujúcich vedu a techniku a výsledky výskumno-vývojovej činnosti na Slovensku.
Stačí zavítať v tomto termíne do Centra vedy CVTI SR na Bojnickej 3 v Bratislave. V rovnakých priestoroch bude pripravená aj prehliadka bádateľských projektov študentov stredných škôl so záujmom o vedu a techniku v rámci Festivalu vedy a techniky.
Organizátori si pre návštevníkov pripravili aj deň s biomolekulárnou medicínou či Festival vedeckých filmov. A keďže sa nasledujúci týždeň bude neisť najmä v znamení svetla, nebude na festivale chýbať aj laserová šou.