SME

Prečo sa niektorí ľudia stanú obeťami tyranov?

Nerovných vzťahov, v ktorých je jeden z partnerov generál a druhý musí poslúchať, je veľa.

(Zdroj: Fotolia.com)

Často počujeme ponižujúcu vetu, že „ten je pod papučou“ alebo „tú ženu muž doma týra“. Či je viac mužov, alebo žien, ktorí musia poslúchať svoju polovičku, ťažko povedať, obeťou sa môže stať príslušník jedného aj druhého pohlavia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spoločnosť prirodzene obhajuje obeť a odsudzuje tyrana, lenže je v tom obeť skutočne nevinne? V každom prípade prežíva veľkú psychickú bolesť, v niektorých prípadoch aj fyzickú, vnútorný pocit nešťastia a beznádeje ju privádza do zúfalstva a často aj k zúfalým činom.

Tyrani majú totiž vytvorené fascinujúce manipulatívne techniky a zručnosti vydierania, zastrašovania, osočovania a iných metód, na ktoré je normálny človek krátky.

SkryťVypnúť reklamu

Nezáleží na tom, aké majú vzdelanie, prirodzený talent niektorých ľudí v tejto oblasti je doslova geniálny. Tyrani nemusia byť len z nízkej spoločenskej vrstvy.

Sú nimi často ľudia s poruchou osobnosti, ktorých prirodzenou črtou je túžba po moci, bývajú nesmierne ctižiadostiví a často pracujú vo vysokých funkciách.

Navonok sú to možno „sympatickí ľudia“, na ktorých by nikto z okolia zlé slovko nepovedal. Doma v partnerskom vzťahu však dokážu vytvoriť peklo.

Obeť si nájde tyrana

Ako vlastne vznikajú takéto partnerstvá? „Každý tyran podvedome číta signály iných ľudí, vyhodnocuje ich a opäť podvedome si vyberá niektorých do svojho života,“ vysvetľuje terapeut Robert Kačalka a dodáva: „Platí to aj opačne, každá obeť potrebuje a hľadá svojho tyrana.

SkryťVypnúť reklamu

Na začiatku je to medzi nimi vždy pekné, podobne ako v normálnych vzťahoch. Deje sa to z jednoduchého dôvodu.

K téme sa vyjadruje:

mentálny terapeut a kouč Robert Kačalka z kliniky celostnej medicíny Medante, Medante.com

robert-kacalka_medante_r4278.jpg

Zamilovanosť pripútava ľudí k sebe, nevidia svoje chyby a slabé stránky. A to je dobre. Keby každý človek hneď videl všetky nedostatky toho druhého, ľudstvo by za dve generácie vymrelo.

Ľudia by nechceli mať vzťah s niekým nedokonalým. Práve preto nás zamilovanosť robí v očiach druhých ľudí dokonalými a vďaka nej sa k sebe pripútavame.

Časom sa však prirodzene ukážu všetky vlastnosti človeka, jeho charakter, postoje aj systém hodnôt.“ Lenže prečo sa človek stáva obeťou, veď kto by už túžil po takejto pozícii?

„Z praxe vám môžem potvrdiť, že existujú ľudia, ktorí sa po opustení partnera tyrana cítia omnoho horšie ako s ním. To je znakom, že obeť stále potrebuje svojho tyrana. Takže z istého pohľadu obeť svoje podvedomé uspokojenie dosahuje prostredníctvom tyrana, aj keď vedome je zásadne proti. Samozrejme, tyran môže nachádzať isté uspokojenie, keď môže s ľuďmi manipulovať alebo ich týrať,“ vysvetľuje odborník.

SkryťVypnúť reklamu

Slabý alebo nezodpovedný?

Človek sa môže stať obeťou z rôznych dôvodov. Dokonca ten, kto v jednom vzťahu vystupoval ako obeť, sa môže v inom vzťahu stať tyranom a naopak.

Môže za to prísna výchova rodičov, strata vlastnej identity, nedostatok lásky, pochopenia a uznania, rodičovský vzor, gény?

Podľa Roberta Kačalku je vzťah vždy o dvoch ľuďoch: „Ak sa na situáciu pozrieme z legislatívneho hľadiska, náš právny systém vždy trestá tyrana.

No vzťah je o dvoch ľuďoch a nikdy netrestá aj obeť, ktorá je spolovice rovnako zodpovedná za to, že sa dala týrať. Všetky strany majú vždy voľbu výberu a tým aj zodpovednosť za tento výber a rozhodnutie, ktoré urobili.

Nech sú tieto slová akokoľvek tvrdé, zodpovednosť je slovo, ktoré obete často nemajú vo svojom slovníku. Zverujú svoj život do rúk iným, do rúk niekomu, kto možno sám nevie zaobchádzať ani so svojím životom a správne ho riadiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vtedy môže dochádzať k bolestiam, či už fyzického, alebo psychického charakteru“. Lenže rozchod je vždy veľmi stresujúca záležitosť a obeť, ktorá je týraná, zastrašovaná či inak manipulovaná, stráca sebavedomie, cíti sa slabá a bezradná.

„Obete mi často hovoria, že nemôžu odísť z takéhoto vzťahu, aj keď im to nevyhovuje z ekonomických, spoločenských, materiálnych a ďalších dôvodov,“ približuje svoje skúsenosti z praxe Robert Kačalka a zdôrazňuje: „Je to opäť ich rozhodnutie.

Paradoxne, možno je to niekedy dobre. Pretože úlohou obete nie je utekať, alenaučiť sa vážiť si samu seba, objaviť svoju vnútornú silu, rozvinúť nové, lepšie a užitočnejšie vlastnosti a potom prípadne odísť.“

Škola života

Partnerský vzťah možno teda brať ako školu, ktorá vás prirodzene posúva dopredu a robí z vás iného človeka. Ak zo školy ujdete, môže sa vám stať, a určite poznáte takéto príbehy aj zo svojho okolia, že si opäť pritiahnete rovnakého alebo veľmi podobného partnera.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Stáva sa, že týraná žena odíde od partnera a po nejakom čase si opäť do života pritiahne muža, ďalšieho tyrana,“ približuje odborník a vysvetľuje: „Prečo sa to deje? Čo všetko musí obeť pochopiť a naučiť sa, kým sa musí stať, kým musí byť, aby si našla vysneného partnera?

Každý človek, ktorý sa vníma ako obeť, by si mal položiť tieto zásadné otázky: Kým sa musím stať, aby som mal/a šťastný vzťah? Aké nové vlastnosti na to potrebujem?

S týmito a podobnými otázkami, zmenou vnútornej identity z obete na šťastnú tvorivú bytosť, ako aj s podporou vnútorného potenciálu vám môžu pomôcť špičkoví psychológovia, ale aj mentálni koučovia“.

Ani tyran nemôže byť šťastný

V niektorých vzťahoch sú prejavy nadradenosti a podradenosti jemnejšie, v iných lietajú facky a kvetináče. Závisí nielen od temperamentu partnerov, ale aj od ich osobnostných nastavení.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Niekto považuje za týranie, ak muž žene nedovolí ísť ku kozmetičke a niekde je na dennom poriadnu fyzické násilie. Pritom tyran zachádza potiaľ, pokiaľ mu to dovolí obeť. Keďže neustále vyjadruje svoju nepokojnosť s partnerom, je v podstate nešťastný.

Nedokáže sa tešiť z ničoho, nedokáže čerpať energiu z tvorivosti, ale len z deštrukcie a z partnera, ktorý je sám vyčerpaný.

Podľa odborníka je takýchto nerovných vzťahov dosť: „Málo sa o tom hovorí, keďže vzťah obeť - tyran má veľa modalít a najrôznejších prejavov.

S niektorými sa obete naučia žiť, s inými ťažko. Vo väčšine vzťahov sú vždy najrôznejšie kombinácie, v ktorých sa napríklad jeden partner správa ako obeť, ale v inej oblasti života ako tyran.“

2 otázky pre odborníka

Odpovedá mentálny terapeut a kouč Robert Kačalka

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je rozdiel, ak je pod papučou muž a ak žena?

Často je rozdiel v tom, ako vníma spoločnosť a blízke okolie muža alebo ženu v pozícii obete. Ak ide o muža, je to preňho ponižujúce, je terčom výsmechu od kamarátov a okolia. Muži o tom všeobecne menej hovoria, vnímajú to ako osobné zlyhanie a neriešiteľný problém. Jeden z tých horších modelov je, ak žena zdvihne ruku na muža. Postaví ho do neriešiteľnej situácie. Ak sa nechá biť, tak prídu reakcie typu „čo je to za chlapa, čo sa nechá otĺkať“. Ak sa nedá, bude čeliť rečiach typu „čo je to za chlapa, čo zdvihne ruku na ženu“. Muži majú oveľa menej možností, ako sa fyzicky či psychicky brániť voči ženám tyrankám. Každý prešľap spoločnosť hneď kritizuje. Ani pre ženu to nie je jednoduchá situácia, môže sa stretnúť s pohŕdaním či názormi, že si za to môže sama, že zveličuje, že iné sú na tom horšie a podobne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo prežíva obeť a čo tyran vo vzťahu?

Z vyššie uvedeného vyplýva množstvo otázok a jedna z nich sa môže zamerať práve do roviny, kto je vlastne skutočne obeť a kto tyran? Môže byť obeť zároveň tyranom, ktorá sama seba týra svojimi rozhodnutiami? Môže byť tyran zároveň obeťou svojich podvedomých emočných komplexov alebo zranení? V oboch prípadoch to nie je ani pre jednu stranu ľahké, vždy chce jedna zmeniť tú druhú, aby našla vnútorný pokoj. Je však vôbec možné niekoho iného zmeniť?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Začínal s jednou Feliciou, dnes vozí manažérov z celého sveta
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  3. Na Marka oharka do jarka
  4. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 14 362
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 319
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 395
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 327
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 3 517
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 793
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 2 637
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 129
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nové číslo magazínu SME ženy je v predaji aj s darčekom.


redakcia SME ženy
Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


5

Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


30
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 605
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 247
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 68 324
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 542
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 605
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 710
  7. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 9 377
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 566
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťZatvoriť reklamu