Celoročná príprava
Sychravé a chladnejšie počasie dokáže telo a jeho imunitu oslabiť a prekvapiť infekciami a vírusmi.
„Je veľmi dôležité uvedomiť si, že budovanie dobrej obranyschopnosti je dlhodobá záležitosť a človek na to musí myslieť s dostatočným predstihom, aby zvládol náročné obdobie v pohode a zdraví,“ upozorňuje imunológ Miloš Jeseňák.
Samozrejmosťou v celoročnej prevencii je dostatok spánku, pohybu, snaha o elimináciu stresu, zdravá a pestrá strava, dostatok prirodzených vitamínov, minerálov a vlákniny a v rizikovom období preventívne užívanie imunomodulačných prípravkov.
K téme sa vyjadruje:
imunológ a alergiológ Miloš Jeseňák, Univerzitná nemocnica Martin, Unm.sk
Volanie o pomoc
Ak je imunita oslabená, telo vám to dá najavo. Podľa Miloša Jeseňáka vysiela signály, ktoré sa môžu prejaviť ako únava, herpetické infekcie, gynekologické zápaly či opakované infekcie dýchacích ciest, najmä s predĺženým trvaním a komplikáciami. Za týmito príznakmi však môžu byť aj alergia či zápal kĺbov.
Prirodzená verzus získaná
Od narodenia je ľudské telo vybavené imunitou, ktorá je daná geneticky. Počas života však imunitu zároveň získavame a posilňujeme. Malým bábätkám v tom zo začiatku pomáhajú matky.
„Ideálny spôsob, ako naštartovať imunitu dieťaťa a jej správny vývoj v prvých mesiacoch života, je dojčenie a materské mlieko. Nemenej dôležité je očkovanie proti vybraným ochoreniam, ktoré zabezpečí dlhodobú obranyschopnosť,“ odporúča Miloš Jeseňák a dodáva, „budovanie efektívnej imunity je beh na dlhé trate. Každé obdobie má svoje špecifiká a chyba v jednom období ovplyvní ďalšie. V staršom veku imunitné funkcie postupne slabnú, preto je dôležité podporiť ich najmä počas rizikových období. U seniorov netreba navyše zabúdať na očkovanie proti chrípke, keďže sú jednou z rizikových kategórií.“
4 rady pre ochranu zdravia na jeseň
1. Vrstvenie oblečenia
Teploty v posledných rokoch radikálne kolíšu. Na ich zmeny sa lepšie pripravíte, ak sa v chladných dňoch poriadne zababušíte a namiesto jednej hrubej vrstvy si oblečiete viacero tenkých. To vám pomôže posilniť vnútorné teplo. Nezabudnite na čiapku a rukavice.
2. Zmena jedálneho lístka
Začnite deň teplými raňajkami, ktoré môžete doplniť o hrejivé korenia ako škorica alebo kurkuma. Hoci to bude znieť neuveriteľne, zmiernite príjem ovocia a zeleniny, ktoré telo zbytočne ochladzujú. Jedzte korenisté a pikantné jedlá a preferujte teplé pokrmy. Priam zázračné sú v chladných mesiacoch bylinkové a ďumbierové čaje.
3. Dostatok oddychu
Nie nadarmo sa hovorí, že príroda a zvieratá sa odoberajú na zimný spánok. My si to v plnej miere nemôžeme dovoliť, ale môžeme sledovať prejavy tela a dopriať mu viac oddychu, pohody, relaxu a spánku.
4. Regenerácia
Ak ste boli nútení užívať antibiotiká, doprajte telu čas na regeneráciu. Úplne prirodzeným prejavom uzdravovania je potenie. Baktérie a vírusy treba vyplaviť von. Využívajte probiotiká a výživové doplnky na posilnenie imunity.