Či už je váš partner manažér alebo robotník, vedzte že lenivé spermie nerobia rozdiely pri výbere svojho majiteľa. Ako teda bojovať proti mužskej neplodnosti? Niekedy pomôže pár malých zmien.
1. Zbavte ho obtiahnutých slipov
„Udržiavanie semenníkov „v chlade“ je základom pre tvorbu životaschopných spermií. Muži, ktorí nosia tesné spodné prádlo a obtiahnuté rifle majú väčšie riziko zníženia plodnosti,“ hovorí urológ a andrológ Igor Bartl.
Doprajte svojmu drahému voľnosť v podobe voľných boxeriek, alebo napríklad domáceho oblečenia.
2. Nestresujte ho
Stres narúša mnohé funkcie organizmu a plodnosť nie je výnimkou. Stres ovplyvňuje mužskú fertilitu na psychosomatickej, ale aj fyziologickej úrovni (imunita, hormonálna rovnováha, svalový tonus a iné).
3. Životný štýl je dôležitý
Zbavte sa zlozvykov ako fajčenie, alkohol, či nadmerná konzumácia kávy. Pitie predovšetkým tvrdého alkoholu i piva znižuje pohyblivosť spermií.
4. Upravte mu stravu
„Ideálne je ak sa jedálniček zmení 3 mesiace pred plánovaným otehotnením. Na rozhýbanie spermií je dôležitý kvalitný pitný režim a zvýšenie príjmu čerstvého ovocia i zeleniny s obsahom vitamínu C a antioxidantov. Muži by si mali sledovať prísun antioxidantov a myo - inozitolu, ktoré vo vhodnej kombinácii prispievajú k správnej tvorbe spermií a ich zreniu,“ hovorí nutričná poradkyňa Eva Blaho a dopĺňa: „Okrem vyššie spomenutých odporúčam zvýšenie príjmu kyseliny listovej, selénu, ale aj vitamínu E, ktorý chráni bunky pred oxidačným stresom.“
5. Hýbte sa a cvičte
Sedavé zamestnanie a nedostatok pohybu idú ruka v ruke so zlým držaním tela, čo môže narušiť funkciu reprodukčných orgánov, trávenie aj imunitu. Dôsledkom býva zhoršená kvalita spermií.
6. Spermiogram ukáže aktuálny stav
„S pribúdajúcim vekom mužov, klesá hladina testosterónu o 1 % ročne po 30 roku veku muža, zmenšuje sa libido a pribúda % mužov s erektílnou dysfunkciou a poruchami plodnosti. Erektílna dysfunkcia, ktorá je hendikepom mužov z hľadiska ich plodnosti sa týka 40 % mužov vo veku 40 rokov, 52 % mužov vo veku 50 rokov a až 70 % mužov vo veku 70 rokov. Či sú spermie v poriadku, alebo im je potrebné k tomu, aby plnili svoju úlohu nejako pomôcť sa dozvieme vďaka spermiogramu. Pri tomto jednoduchom vyšetrení sa mikroskopický vyšetruje ejakulát muža – kontroluje sa veľkosť, tvar a pohyblivosť spermií,“ hovorí lekár Igor Bartl a dodáva: „V prípade, že je potrebná odborná pomoc lekára vieme začať s liečbou čím skôr.“
7. Sex je náš
Veru, nestačí ho mať na výročie, avšak nepodriaďujte svoj sexuálny život túžbe po dieťati – zbytočné to na vás vytvorí nepotrebný tlak a spôsobí psychické blokády.
Majte sex tak často, ako naň budete mať chuť, avšak ak túžite po dieťati, orientujte sa na plodné dni.
Najlepšie 2 dní pred ovuláciou a k tomu priamo v deň ovulácie. Generálne povedané ideálne je milovať sa aspoň dva krát týždenne.
8. 100 % výživa
Ako už vyššie spomínala nutričná poradkyňa, pánom je potrebné upraviť stravu a zvýšiť príjem jednotlivých vitamínov i antioxidantov prospešných pre plodnosť.
Ako ale dosiahnuť aby váš partner prijímal dostatok antioxidantov a vitamínov prostredníctvom stravy, ktorá žiaľ často neobsahuje účinné látky v dostatočnom množstve?
Na trhu existuje množstvo výživových doplnkov zostavených špeciálne podľa potrieb každého muža. Nájdite ten pravý pre svojho partnera, dokáže byť užitočným pomocníkom najmä v období plánovania potomka.
Muži, túžiaci po potomkovi, by si mali sledovať prísun antioxidantov a inozitolu, ktoré vo vhodnej kombinácii prispievajú k správnej tvorbe spermií a ich zreniu.