Desiatky rokov platilo v čínskych rodinách pravidlo jedného dieťaťa. Kvôli obrovskému počtu obyvateľov čínska vláda zaviedla zákon, ktorý zakazoval mať manželom viac ako jedno dieťa.
Tejto kontroverznej politike je však koniec. Zrušenie zákona je platné štvrtka minulého týždňa. Odteraz budú môcť mať rodičia dve deti.
Ťažký osud jedináčikov
Pravidlo jediného dieťaťa bolo ustanovené vládou v roku 1979, aby ustrážila narastanie populácie. Rodiny mohli mať jedno dieťa, ak žili v mestách a dve deti vo vzdialenejších oblastiach, ak to prvé dieťa bolo dievča.
Zákon odvtedy zabránil približne 400 miliónom pôrodov kvôli nerovnováhe pohlaví v krajine a tým zároveň položil jedináčikom na plecia veľké bremeno spočívajúce v starostlivosti o svojich rodičov a starých rodičov, na ktorých boli sami.
Mnoho polemík vyvolal aj fakt, že ženy boli nútené ísť na potrat alebo sa nechať sterilizovať, aby zabránili nechcenému tehotenstvu.
V posledných rokoch sa v niektorých oblastiach tento zákon prestal brať tak vážne a pribúdalo čoraz viac výnimiek. Denník New York Times informoval, že oficiálne sa politika krajiny v tomto smere začala meniť od roku 2013.
Od tohto obdobia pár mohol mať aj druhé dieťa, ak jeden z rodičov bol jedináčikom. Odteraz sa však povolenie mať dve deti bude vzťahovať na všetkých.
Čína starne
Dôvodom, prečo sa zákon o počte detí v rodine zmiernil, nie je dobré srdce vlády. O skutočnej príčine ako aj o informácií o zmene zákona informovala ako prvá čínska tlačová agentúra Xinhua. Problém je opäť v populácii, no tentoraz nie v jej počte, ale skladbe.
Krajina starne a medzi obyvateľmi je čoraz viac dôchodcov a čoraz menej mladých ľudí, z ktorých sa stále mnohí sťahujú aj do zahraničia za prácou a iným životom.