Môže za ňu genetika
Celiakia je celoživotné geneticky podmienené autoimunitné ochorenie tenkého čreva. Hlavným spúšťačom u ľudí s touto genetickou predispozíciou je bielkovina lepok, ktorú obsahujú obilniny - pšenica, jačmeň, raž a ovos.
Celiatici sa k svojmu ochoreniu musia postaviť v každom období života s rovnakou disciplínou.
„Celiakia je geneticky podmienená. Faktorov, ktoré ju spúšťajú, je niekoľko a patrí medzi ne aj nadmerná konzumácia múčnych výrobkov, stav mikroflóry, stravovacie návyky a stres,“ vysvetľuje výživová poradkyňa Eva Blaho.
Ak hľadáte prevenciu, jediným dosiaľ známym spôsobom je dostatočne dlhé dojčenie a zavádzanie lepkových potravín až po šiestom mesiaci života.
Kto je najviac ohrozený?
rodinní príslušníci celiatikov,
diabetici,
pacienti s inými autoimunitnými ochoreniami,
pacienti s kožnými ochoreniami,
ľudia s poruchami funkcie štítnej žľazy.
Príznaky celiakie
Z posledných údajov z roku 2012 podľa portálu Celiakia.sk vyplýva, že na Slovensku trpí týmto ochorením viac ako 15 000 ľudí.
Skutočný predpokladaný počet je však 50 000 ľudí. O svojom ochorení nemusíte spočiatku tušiť. Príznaky sú pestré a medzi základné patrí plynatosť, črevné nafukovanie, hnačky, chudnutie, slabosť a únava.
Gastroenterológ Peter Minárik uvádza, že ak sa ochorenie objaví už v detstve v období rastu, môžu byť prítomné aj poruchy rastu.
„Z mimočrevných príznakov nie je výnimkou ani chudokrvnosť, poruchy zrážania krvi, rednutie kostí - osteoporóza, gynekologické, neurologické, prípadne aj psychiatrické poruchy,“ vymenúva lekár.
Názor lekára:
K téme sa vyjadruje gastroenterológ Peter Minárik, Onlife.sk
Lepok môže ohroziť zdravie
Ak aj napriek ochoreniu alebo netušiac o ňom konzumujete lepok, môžete si privodiť vážne problémy.
„Aj pri minimálnej konzumácii lepku dochádza k imunitnej reakcii v čreve, ktoré sa prejaví zápalom sliznice. V tenkom čreve vzniká chronický zápal, ktorý degraduje sliznicu a klky, čo neskôr vedie k zhoršenému vstrebávaniu živín a zápalovým ochoreniam, ako sú zápal vnútornej sliznice hrubého čreva a konečníka, Crohnova choroba či divertikulóza, čo je forma hernie,“ vysvetľuje Eva Blaho.
Pacientov s celiakiou treba celoživotne starostlivo sledovať a mali by sa podrobovať pravidelným preventívnym prehliadkam.
Máte doma celiatika?
Prísna, celoživotná bezlepková diéta sa vyznačuje veľkým obmedzením v strave. Jej striktné dodržiavanie môže byť tvrdým orieškom nielen pre dospelých, ale najmä pre deti, ktoré sa pohybujú v kolektíve a sú dennodenne vystavené reklamným klipom v masmédiách na potraviny obsahujúce lepok.
Či dieťa napokon podľahne, to podľa výživovej poradkyne závisí od veku a od toho, ako veľmi bolo zvyknuté na výrobky s obsahom pšenice.
„Bezlepkové cestoviny a pečivo majú inú chuť a konzistenciu, a preto pre niektoré deti môže byť zmena náročnejšia,“ hovorí Eva Blaho.
Či už sa vo vašej rodine objaví detský, alebo dospelý celiatik, najdôležitejší je postoj, aký k diéte zvolíte.
„Je oveľa lepšie pozrieť sa na ochorenie z druhej strany a brať ho ako objavovanie nových možností a spestrenie jedálneho lístka. Keď sa to deťom správne vysvetlí a dospelí si uvedomia následky na zdraví, je to jednoduchšie pre všetkých,“ objasňuje odborníčka.
Pohľad naturopatky:
K téme sa vyjadruje výživová poradkyňa a naturopatka Eva Blaho, Medante.com
Ak máte doma celiatika, zmeny stravovacích návykov zakomponujte medzi všetkých členov rodiny. Zjednodušíte si prípravu jedál a člen rodiny s týmto ochorením nebude mať pocit vyčlenenia alebo obmedzenia.
Zbožňované pečivo
Mnohí ľudia si na základných potravinách, akými sú chlieb a pečivo, vypestovali priam závislosť a nenasýtia sa, kým si ich nedajú.
V prospech zdravia sa však oplatí nahradiť tieto potraviny inými alternatívami. Na trhu ich je čoraz viac.
Eva Blaho radí: „Určite nie je ideálne nahradiť lepkové potraviny takými, čo obsahujú deproteinovanú pšeničnú múku alebo kukuričný škrob. Radšej voľte chlieb z jednodruhových múk a bezlepkové obilniny ako pohánka, pšeno, ryža, kukurica, amarant, quinoa, teff a prípadne ovos. Tieto obilniny sa môžu využiť ako príloha, múka z nich vám poslúži na prípravu chleba či koláčov.“
V praxi to vyzerá tak, že lekár – spravidla gastroenterológ, pediater alebo praktický lekár – predpíše pacientovi špeciálnu bezlepkovú múku, krupicu, chlieb alebo cestoviny. Náklady na ne z veľkej časti hradia zdravotné poisťovne.
„Ťažšou úlohou je rozoznať rizikové potraviny so skrytým obsahom lepku, najmä v prípadoch, ak sa na obale potraviny lepok vôbec neuvádza. Problémom sú mäsové výrobky, napríklad párky, klobásy, kde sa bežne pridáva múka. Takýchto príkladov je veľa. Európska únia vydala smernicu o označovaní potravín vo vzťahu k celiakii. Potraviny sa rozdeľujú na bezpečné, rizikové a zakázané. Medzinárodne uznávaným symbolom pre bezlepkové potraviny je obrázok prekríženého pšeničného klasu,“ objasňuje gastroenterológ Peter Minárik.
Čo odporúča potravinový kódex:
Bezlepkové potraviny by nemali obsahovať viac ako 2 mg lepku v 100 g konečného výrobku (t. j. 20 mg lepku na 1 kg konečného výrobku), ak ide o prirodzenú bezlepkovú potravinu.
Pri potravinách vyrobených špeciálne pre celiatikov je norma maximálne do 20 mg lepku na 100 g konečného výrobku.
Pečte bez lepku:
Bezlepkové recepty pripravila osobná trénerka Saša Machanová, Trenernadosah.sk
SLADKÉ: Ovocný dezert z ovsených vločiek a pohánkovej múky
Suroviny:
150 g pohánkových vločiek
120 g pohánkovej múky
2 PL medu
1 ČL sódy bikarbóny
1 ČL mletej škorice
120 g masla
2 banány
citrónová šťava
2 PL vody
500 g malého ovocia - maliny, jahody, černice, čučoriedky
Postup:
V miske zmiešajte všetko sypké. Rozpustite maslo, zmiešajte s banánom a medom a nechajte chvíľu vychladnúť. Potom primiešajte k sypkým surovinám. Do hrnca vložte ovocie, vodu, šťavu a chvíľku povarte, nech zmes trošku zhustne a nechajte vychladiť. Dve tretiny cesta uložte do formy a 20 minút pečte na 170 °C, vyberte, pridajte náplň, prikryte zostávajúcim cestom, ktoré ste vyformovali a nechali vychladnúť v chladničke a dajte piecť na ďalších 20 minút.
SLANÉ: Vylepšený chlieb
Suroviny:
450 g ryžová múka
1 ČL soľ
1 ČL sódy bikarbóny
500 ml jogurt biely neochutený - ja som použila ovčí a grécky
hrsť vlašských orechov - posekaných
hrsť sušených rajčín - nakrájané na malé kúsky
hrsť ľanových semiačok
1 PL olivového oleja
Postup:
Rúru predhrejte na 190 °C a pečte asi 50 minút. Všetky ingrediencie spolu zmiešajte vidličkou, potom vytvarujte do bochníka a vložte do ľubovoľnej, ideálne hranatej formy na pečenie. Pečte približne 50 minút. Po upečení vrch prejdite vlhkou rukou a zabaľte do utierky na vychladnutie. A môžete vychutnávať.