Zažívame doslova boom sexuality, z každého rohu sa na nás valia šteklivé podnety, v televízii neprejde pár minút bez sexuálnej narážky či otvorených sexuálnych dialógov, vyzývavých a sexuálnych scén.
Vyzerá to, že sexualita je niečo, čo je neoddeliteľnou súčasťou každého momentu nášho života. Je to skutočne tak, túžime všetci po sexe stále a veľmi?
Alebo sa v súčasnom presexovanom svete cítite neistí? Aké libido je vlastne normálne a čo ho ovplyvňuje?
„Sexuálna žiadostivosť, chuť na sex či sexuálna apetencia má svoje špecifiká, ktoré sa viažu na jednotlivé vývinové obdobia a zároveň je u každého dosť iná,“ hovorí psychológ Robert Máthé a vysvetľuje: „Ide vlastne o to, ako často si želáme uspokojenie sexuálnej potreby, ktorá sa do značnej miery mení vekom.“
Je teda normálne mať inú chuť na sex ako mladšia či staršia žena alebo mať počas života prirodzené obdobia, keď sa nám jednoducho nechce a potom zažiť obdobie neutíchajúcej žiadostivosti.
Večná otázka: Ako často je normálne?
Partneri s malými deťmi, ale i mnohí ďalší sa často pýtajú, či je normálne byť mesiac alebo dva bez sexu.
K téme sa vyjadruje:
Psychológ, vedecký tajomník Slovenskej sexuologickej spoločnosti Robert Máthé
Sú šťastlivci, ktorí majú takmer po celý život vynikajúci sex, a takí, ktorých sexualita kolíše a ovplyvňuje ju nespočetné množstvo faktorov.
Okrem iného sú na sex dôležité aj podmienky, ktoré ovplyvňujú váš život. Ak vás premáha vyčerpanie zo starostlivosti o dieťa, bývate v malom byte či u rodičov, pravdepodobne si neužijete taký sex ako na romantickej dovolenke v hoteli a vo dvojici.
Sex v kúpeľni na stojáka a hlavne potichu, lebo inde a inak sa nedá, bude pre vás po ikstýkrát skôr utrpením ako vzrušujúcou formou uspokojenia.
Podľa Roberta Máthého je štatistickou normou našich mužov a žien mať sex niekoľkokrát za týždeň: „Chuť mužov býva o niečo vyššia než chuť žien – aspoň tak vypovedajú o sebe ľudia v anonymných výskumoch. U mladých je táto potreba vyššia, to platí aj v nových vzťahoch a na začiatku manželského života.“
Odborník upozorňuje na faktory, ktoré negatívne ovplyvňujú naše libido: „Chuť na sex znižuje monotónnosť vzťahu, teda keď sa všetko dlhšie stereotypne opakuje – sex v tom istom čase, na tom istom mieste, tým istým spôsobom. Prirodzene sa znižuje u žien v období dojčenia. Samozrejme, znížiť chuť na sex môžu aj rôzne stresujúce životné udalosti, ktoré navodzujú depresiu a aj rôzne telesne a duševné ochorenia.“
U žien vplýva na libido aj menštruačný cyklus. „Najvyššiu chuť na sex majú v čase ovulácie, keď je najväčšia pravdepodobnosť otehotnenia. Muži, keďže sú stvorení na oplodnenie čo najväčšieho počtu žien – vyplýva to aj z obrovského počtu spermií v jedinom ejakuláte – sú pohotoví na uspokojenie sexuálnej potreby takmer neustále,“ dodáva Robert Máthé.
V súčasnosti sa však rozdiely medzi mužmi a ženami do určitej miery stierajú, keďže sex sa stáva viac relaxačno-rekreačnou aktivitou než reprodukčnou potrebou.
Lenže aj čo sa týka oddychu, sme veľmi rôzni. Niekto sa rád po náročnom a stresujúcom dni odreaguje sexuálnou aktivitou, inému to ani na um nepríde.
Všetky tieto špecifiká treba akceptovať, rozprávať sa o nich a hľadať spoločné riešenia.
Problémy oboch pohlaví
Ste so svojím sexuálnym životom nespokojní a neviete, čo s tým? „S odborníkom treba riešiť predovšetkým to, s čím si nevieme poradiť sami a čo nám prekáža, s čím nie sme spokojní. Ak má niekto pocit, že mu sex nechýba, isteže s tým nemusí robiť vôbec nič. Ak to však prekáža jeho partnerovi, môže to byť problém,“ vysvetľuje Robert Máthé a odporúča vtedy jednoznačne vyhľadať odborníka.
V praxi sa najčastejšie stretáva s prípadmi mužov, ktorí sa vyhýbajú sexu pre erektilnú dysfunkciu: „Keď majú problémy so stoporením pohlavného údu, ťažko prežívajú trápnu situáciu zlyhania. Oni chuť na sex aj majú, len z rôznych príčin nie sú schopní pohlavného styku. Problémy bývajú aj na druhej strane. Ženy, ktoré sú napríklad po pôrode a pod vplyvom hormonálnych zmien unavené nemávajú chuť na sex.“
Novým fenoménom sú muži, ktorí holdujú internetovej pornografii, „Viac sa oddávajú surfovaniu na internete akoby sa venovali svojim partnerkám. Pre niektorých je to pohodlnejšie, iní majú problémy v partnerskom vzťahu. Chuť na sex, najmä u žien, znižuje aj odhalená nevera partnera či problémy v partnerskom vzťahu,“ dodáva odborník.
Fotolia.com
Zázrační pomocníci
Zvýšenie sexuálneho apetítu často riešime prostredníctvom rôznych zázračných potravín či potravinových doplnkov. Fungujú afrodiziaká a látky podporujúce libido?
„Do určitej miery áno, nepripisoval by som im však rozhodujúci význam. Všeobecne známy je napríklad uvoľňujúco pôsobiaci vplyv alkoholu,“ prezrádza odborník a dodáva cennú radu: „Jednoznačne viac ako špeciálna strava či nápoj lásky posilňuje libido vzájomná príťažlivosť a pozitívny citový vzťah – láska.“
Dvaja nie sú vždy dvaja
Častým problémom je aj nesúlad v partnerskom sexuálnom živote. Jeden chce stále a druhý len občas. Nasledujú výčitky, obviňovanie, hľadanie dôvodov a hádky.
„Nesúlad v sexuálnej potrebe je pomerne častým problémom partnerských dvojíc. Často súvisí s odlišnou vrodenou výbavou partnerov,“ hovorí Robert Máthé a vysvetľuje: „Ak je vzťah založený na vzájomnej náklonnosti, aj tento problém sa dá preklenúť. Väčšinou je to partnerka, ktorá sa môže do určitej miery obetovať a mať sex s milovaným mužom aj za okolností, keď si celkom nepríde na svoje. Možné je aj uspokojenie partnera mimo pohlavného styku.“
Partneri však podľa odborníka často namiesto toho, aby sa spolu o probléme rozprávali a hľadali riešenia, nachádzajú východisko v sexuálnych kontaktoch mimo manželstva.
„Väčšinou sa to deje bez vedomia partnerky či partnera alebo aj s ich tichým súhlasom,“ upozorňuje Robert Máthé a dodáva, že muži sú v tejto súvislosti striktnejší a ťažšie žijú s vedomím toho, že ich partnerka má sexuálne kontakty s iným mužom.
„Ženy majú zase väčší problém vyrovnať sa faktom zaľúbenosti svojho partnera do inej ženy. Dnes nie sú ojedinelé ani otvorené manželstvá, ani takzvané polyamorné vzťahy, v rámci ktorých obaja partneri akceptujú možnosť, že obaja sú zaľúbení súčasnej do inej osoby a rozvíjajú sexuálny život aj s niekým iným. Tieto vzťahy sú však neraz problematické,“ dodáva.
Čo oslabuje libido
monotónnosť vzťahu, sex stále na tom istom mieste rovnakou formou,
hormonálne zmeny, tehotenstvo, dojčenie,
fázy menštruačného cyklu,
stres, rôzne náročné životné situácie,
nevera,
rôzne telesné a duševné ochorenia,
kríza vo vzťahu, hádky.