Nemeckí vedci z Lipskej univerzity sa zaoberali inteligenciou súrodencov a prišli na zaujímavé zistenia. Štúdia ukázala, že prvonarodené dieťa má tendenciu byť najmúdrejšie, pretože musí byť aj najzodpovednejšie.
Musí myslieť na svojich mladších súrodencov, pomáhať im a byť jednoducho za toho najmúdrejšieho. Naopak najmladšie dieťa je hýčkané a môže si dovoliť myslieť len na seba.
Ďalším dôvodom môže byť fakt, že prvorodenému dieťaťu sa rodiča venujú naplno, teda do času, kým príde na svet ďalší súrodenec. Ostatné deti už musia o pozornosť rodičov bojovať, pretože je delená medzi viac potomkov.
Vedci z Univerzity v Lipsku analyzovali poznatky z troch rôznych štúdií, ktoré zahŕňali viac ako dvadsaťtisíc ľudí. Štúdia ukázala jasný pokles inteligencie u každého ďalšieho narodeného súrodenca. Skoky však neboli veľmi výrazné.
Rozdiely vedci zaznamenali len v inteligencii, v osobnosti a osobnostných charakteristikách ako je napríklad spoľahlivosť sa súvislosť s poradím narodenia nepreukázala.
Výchova, nie biológia
Podľa vedúcej výskumu Julie Rohrerovej fakt, že najstaršie dieťa býva najmúdrejšie a neskôr aj najúspešnejšie zo všetkých detí, bol doteraz nepreskúmaný, ale pútal pozornosť.
Vedci sa však zhodli, že na vine nie je genetika, ale skôr výchova a vonkajší vplyv na dieťa. Najstaršieho dieťaťa sa prirodzene mladšie deti na všetko pýtajú, obracajú sa naň, ak potrebujú pomoc a rodičia nemajú čas, zároveň sa mu zdôveria s vecami, ktoré rodičom nechcú povedať.
Najstaršie dieťa je tak prirodzene tlačené k napredovaniu a postavené do pozície najmúdrejšieho a najskúsenejšieho. Navyše pri akejkoľvek detskej šarvátke rodičia veľmi radi používajú okrídlenú vetu: “ty by si mal byť predsa múdrejší“.
Najstarší súrodenec musí nielen všetko vedieť, ale aj rozmýšľať ako tieto informácie povedať svojim mladším súrodencom tak, aby to pochopili, zlepšuje sa jeho empatia a komunikačné zručnosti.
Vedci upozorňujú tiež na fakt, že v dnešnej dobe dvojice svoje rodičovstvo odkladajú a čím neskôr sa im dieťa narodí, tým väčšie je riziko nejakých porúch alebo problémov.
Stále však platí, že toto pravidlo sa nemusí týkať každej a teda aj vašej rodiny a hlavnú úlohu hrá genetika. Géniom môže byť pokojne aj najmladšie dieťa.
Autor: Janette Sucha