SME

Pripravte dvor a záhradu na zimný odpočinok

Je to každoročný rituál. Hoci sa zdá, že pobyt vo dvore a záhradke pomaly odznieva, predsa len zostali drobné povinnosti, ktoré si musí splniť každý z nás.

Ak využijeme pekné jesenné dni na práce vo dvore a v záhradke, obdobie snehu a mrazov sa nám podarí prekonať bez nepríjemných sklamaní.

Hoci sa môže zdať, že pomyslenie na zimnú snehovú nádielku je privčasné, predstih nám predsa len dáva nejednu výhodu. Môžeme si vybrať čas a počasie, vieme si naplánovať potrebné nákupy a ak nám treba povolať k dielu pomocnú ruku, nestane sa, že nás odmietne pre vlastné starosti.

Hľadajte v nasledujúcich riadkoch inšpirácie a zaspomínajte si na minulé roky, aby ste nezapadli na rovnakom mieste neprešliapanej cestičky.

1.Generálka grilu

S koncom jesene nemusia ustať všetky grilovačky. Keďže však budú posedenia čoraz zriedkavejšie, vyplatí sa venovať grilu čas a pustiť sa do jeho generálky. Bez ohľadu na to, či ide o plynový gril na kolieskach, alebo smaltovaný kotol s roštom na drevené uhlie, každý z nich treba dôkladne vyčistiť a odmastiť. Každé zanedbanie skôr či neskôr prinesie hlbokú hrdzu, ktorá výrazne skráti jeho životnosť.

Osvedčilo sa nám najprv všetko povymetať, a potom horúcou vodou so saponátom vyumývať dočista. Pomôže odmasťovací sprej, ale aj odmočenie, pri ktorom sa mastnota rozpustí a jednoduchšie sa zotrie. Ak popri tom vyčistíte trysky, dotiahnete skrutky a narovnáte všetko, čo sa pri používaní pokrivilo, zostane vám iba finálne ošetrenie. Natrieť všetky liatinové časti kokosovým olejom a vypáliť ich v horúčosti ohniska.

Ak ste sa k novému grilu dostali iba nedávno a doposiaľ ste mu nedopriali plachtu na zakrytie, mali by ste tak určite urobiť. Ochráni gril nielen pred jesennými hmlami a početnými dažďami, ale aj prvým snehom. Teda až dovtedy, kým sa nerozhodnete preniesť gril na zimovisko pod strechou.

2.S hadicami na vešiaky

Vlhké jesenné počasie nás už netlačí ani do závlah, ani do zbierania dažďovej vody. Pokojne teda môžeme pospratávať všetku výbavu, ktorá nám v priebehu sezóny pomáhala udržať hriadky rozkvitnuté a úrodu bohatú. Z hadíc na svahu vypustíme vodu a zmotávame ich tak, aby sme ich mohli poviazať špagátom a zavesiť na klinec v teplej pivnici. K hadiciam do škatule patria aj všetky dýzy, trysky, rozbočovače, závlahové počítače a drobné doplnky, od ktorých očakávame službu aj v budúcom roku. Nezabudnite na batérie zo závlahového automatu, musia von, aby nevytiekli.

Na miesto poputujú aj všetky sudy, nádrže a záchytné nádoby pod odkvapmi. Každý z nás má pre ne inú taktiku. Niekomu v zime slúžia na uskladnenie krmiva pre drobnochov, iní ich ponechávajú na mieste, avšak obrátené dnom nahor. Nech sa rozhodnete akokoľvek, cieľom je zabrániť tomu, aby mráz napáchal škody.

3.Cestičky bez bariér

Nie je príjemné prešliapavať chodníčkami, ktoré sa v nečase rozmočili, a nie je ani praktické odhŕňať z nich prvý sneh, ak sú zapratané prekážkami. Preto patrí pozornosť aj všetkým plochám, ktoré budeme pri prechádzaní používať, bez ohľadu na to, aká sezóna nás čaká.

Rozmočeniu prírodných chodníčkov zabráni nový posyp riečnym pieskom alebo navážka nového mulču. Môže to byť kôra alebo drevená štiepka, v nejednom dvore sa používajú aj piliny, hobliny a drobný odpad zo spracovania palivového dreva. Vo chvíli, keď sa podarí všetko ušliapať, je to, akoby sa chodníček opäť vrátil do kondičky. Po obnovenej cestičke sa dostaneme až dozadu do kompostoviska, ale aj do drevárničky či vyhrievanému parenisku so zeleninou.

A to sme už iba na krôčik od zozbierania všetkých ozdôb, výsadbových nádob, solárnych lampičiek a drobností, ktoré nám v priebehu leta robili radosť pri prechádzkach po dvore a v záhrade. Tu platí dôležité pravidlo – chodníček musí byť aspoň natoľko voľný, aby sme ním pohodlne prechádzali snežnou lopatou či odhŕňadlom.

4.Ošetrite záhradné náradie

Aj záhradné náradie má sezónu za sebou a neraz to na ňom aj vidno. Aby bolo opäť fit, nájdite si kdesi v dielni pri peci zopár chvíľ, aby ste mu prinavrátili všetko, čo pri používaní stratilo. Drevené násady a poriská napustite ľanovým olejom alebo fermežou. S takýmto ošetrením nebudú praskať a budú chránené aj proti vlhkosti. Kovové časti namažte tenkou vrstvičkou oleja a ostria prebrúste pilníkom a vyhlaďte brúsnym kameňom.

Či takto ošetrenú výbavu uskladníte v záhradnom domčeku, humienku, alebo kdekoľvek inde pod strechou, pozornosti by nemali ujsť tie náradia, kde výrobca použil plast. Neraz im neprospieva ani slnko ani mráz, takže ak ich viete oddeliť pre skladovanie v pivnici, predĺžite im životnosť. I pri nich platí, že jemne namastený povrch je odolnejší voči starnutiu.

Neskôr by už všetka táto nádhera zmizla z očí i z mysle a na jar by ste si našli všetko v takom stave, v akom ste ich zanechali po tvrdej práci v záhradke.

5.Zimný režim pre skleník

Hydraulické piesty z okien patria do pivnice a na vetračky opäť prídu zámky, ktoré zabránia tomu, aby sa vietor prefúkal dnu. Ak patrí skleník k vašej zeleninárskej opore až do vianočného času, potom by ste si mali pripraviť aj výbavu, vďaka ktorej dokážete prekonať nočné mrazíky, ktoré skôr či neskôr naše dvory a záhrady opanujú.

Zväčša ide o bublinkovú fóliu, bielu netkanú textíliu a petrolejku či kahanec, vďaka ktorým sa v polykarbonátovom skleníku podarí pod výplňami vytvoriť vrstvičku teplejšieho vzduchu, ktorá zabráni rýchlemu ochladzovaniu zeme. Aby sa skleníku prinavrátili tepelné zisky, budete musieť aj poumývať z jeho výplní všetky riasy a znečistenia, ktoré sa nahromadili na výplniach pod hustými porastmi rajčín a paprík v horúcich letných dňoch.

Aj to najmenšie znečistenie môže spôsobiť, že sa dnu dostane o polovicu menej slnka, ako by ste potrebovali. Pri čoraz kratších dňoch aj najdrobnejší rozdiel dokáže skutočne zavážiť.

6.S citlivkami do interiéru alebo zimnej záhrady

Nie všetky kvety, ktoré nedokážu prekonať zimu, považujeme vo dvore za letničky. Kým sa prízemné mrazíky stanú štandardom všedného dňa, dnu by ste mali presťahovať všetky nádoby s výsadbou, ktorá mráz neznesie. Tam, kde je pri dome zimná záhrada, niet nad čím priveľmi rozmýšľať. Je to len rutinné sťahovanie z miesta na miesto, aby rastlinky robili radosť po našom boku.

Ak však treba využiť služby temperovaného záhradného domčeka alebo pivnice, mnohé z rastliniek vyžadujú prechod na zimný režim. Väčšinou to znamená, že im obmedzíme prísun vlahy, aby nedostatok svetla zvládali bez ujmy. Zvyčajne je najlepším riešením presunúť ich zo záhonov, záhradných chodníčkov a terás kamsi na podstienok, kde si užijú zvyšky slnka bez toho, aby ich zasiahol dážď. Keď zemina nadobro preschne, možno ich presunúť na zimovisko.

Nájdu sa však aj také, ktoré nebudú trpieť ani v tmavej pivnici. Príkladom sú muškáty alebo niektoré druhy hortenzií. Zabalíte ich do novinového papiera, uskladníte v policiach a v chlade a prítmí prežijú až do jarných dní.

7.Nástrek ochráni drevenú terasu i domček

Možno ste na to doposiaľ nikdy nemysleli – jeseň a zima však patria pri dreve k najhorším častiam roka. Terasy, lavičky, plotovky, obelisky a ostatné ozdoby dvorov sú v tomto čase vystavené ohromnej záťaži. Ak chcete zmierniť pôsobenie vody tým, že vytvoríte ochranný štít proti hubám, riasam a plesniam, určite by ste si mali cez plece prevesiť záhradný postrekovač, do ktorého podľa popisov na štítkoch nariedite biocídny prostriedok pre ochranu dreva.

Ak v suchšom dni všetky plochy prestriekate a prostriedok necháte zatiecť až do škár, nemusíte sa obávať toho, že začnete budúci rok s nečakanými nepríjemnosťami. Takejto údržbe by sa mali venovať obzvlášť tí, ktorí chcú uchovať hodnotu drevenej terasy či záhradného domčeka, ktoré ste vystavali v priebehu tohto roka. Hoci výrobcovia uvádzajú, že moderné prostriedky sa z dreva nevymyjú, predsa len je pre spoľahlivú ochranu dôležité, aby bola koncentrácia dostatočne vysoká.

Teraz nájdete za dobrý peniaz rovnakú chémiu i v oddelení pre stavebníkov s označením čistič fasád. Práve ten obsahuje rovnaké fungicídy ako napúšťadlá, ktoré pri ošetrovaní nového dreva používame.

8.Vymeňte napájačky za misky

Drobné zmeny v kolorite čakajú aj drobnochovateľov. Či už ide o králiky, sliepky alebo holuby, komfortné napájačky, ktoré používame v troch sezónach roka v zimných mrazoch jednoducho nefungujú. Ba pri mnohých by sa mohlo stať, že sa po zamrznutí i znehodnotia. Preto niet iného východiska, ako všetky vyčistiť, vydezinfikovať a uskladniť ich v škatuliach na mieste, kde vyčkajú do jari. Späť do hry sa vrátia nádoby našich otcov a dedov.

Plechové misky, staré hrnce a plechovičky majú presa len čosi do seba. Mráz ich nezničí a ak v nich voda zamrzne, vo vedre s teplou vodou sa ochotne rozmrazujú v priebehu minút. Tam, kde je králikární skutočne veľa, nejeden chovateľ mení jednu súpravu plechovičiek za druhú pri každom napájaní s tým, že zamrznuté nádoby necháva rozmraziť v pivnici, kdesi pri kotle. Takže ak máte všetko hrdzavé a potrebujete plechovičky vymeniť za nové, je čas zmeniť svoje raňajkové menu za iné. Nech sa stihne všetko v štedrom počte nazbierať.

9.Na drobnostiach záleží

Ak napadne prvý sneh a pokryje plátennú striešku záhradného pavilónu, nič sa nestane. Pri prvom odmäku ho zbalíte a odložíte do pivnice. Ak však susedí so strieškou zimnej záhrady, z ktorej sa zošmykne každá nádielka na zem, razom sa môže stať, že i pri malom snežení jeho krehkú konštrukciu snehová nádielka prelomí. Takže buď ho odložíte s predstihom pred katastrofou, alebo ho aspoň musíte posunúť o kus ďalej, z cesty snehu padajúcemu zo striešky.

Aj bránky dokážu niekedy potrápiť. Ak ste pri montáži nemysleli na sneh, môže sa stať, že sa otvárajú presne do opačnej strany, ako by ste potrebovali. Pustíte sa v zime do odhŕňania snehu a zistíte, že vpred sa nepohnete inak ako skákaním cez plot. Ak sa bránka otvára iba do smeru za plotom, ktorý je zapadaný snehom, máte o starosť navyše. Stále je však dosť času na to, aby ste takéto drobnosti doriešili k plnej spokojnosti. Hoci aj s pomocou šikovného suseda.

A ak ide o bránky, neraz je praktické, ak v zime vybehnú nad terén vyššie ako v iných častiach roka. Aspoň sa nebudú zasekávať o zamrznuté hrudy ľadu.

10.Rozložte kŕmidlá

S chladnými dňami jesene prichádza aj sezóna prikrmovania vtáčikov. Ak poznajú vaše miesta z minulých rokov, zaiste sa už zháňajú po kŕmení vo dvore a čakajú na vašu pohostinnosť. Ak však začínate v tomto roku po prvýkrát, mali by ste vedieť, že s rozkladaním kŕmidiel by ste to mali stihnúť skôr, ako krajinu pokryje biela perina. Vtáčatá v týchto dňoch intenzívne sondujú vo svojom okolí a hľadajú miesta, ktoré by sa im mohli stať oporou.

Kdesi k plotu vyveste do tieňa plát surovej chrbtovej slaniny, pod striešku šopy zaveste kŕmidlo so slnečnicou a pod kríky nasypte niekoľko hrstí obilia. Keď na týchto troch miestach začne rušný život, budete sami vedieť, ako máte pokračovať. Pod chvíľou sa zdá, že je to príjemný relax pod taktovkou prírody, ak sa však zamyslíte nad svojím počinom, zistíte, že predsa len robíte aj čosi dobré, čo nemusí ani stáť veľa peňazí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  6. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  7. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  8. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím
  1. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  2. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  3. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  4. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  5. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  6. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  7. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  8. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 772
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 685
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 463
  4. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 379
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 260
  6. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 037
  7. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov 2 925
  8. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 2 724
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Patrí medzi naše najvzácnejšie dravce.


a 1 ďalší

Je bohatý na vápnik a vitamín D.


a 2 ďalší

Vyšlo aprílové číslo Doma v záhrade.


a 1 ďalší

Dôležité je neuponáhľať výsadbu teplomilných plodín a vyčkať na zemné teplo.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu