SME

Päť pravidiel, ktoré pomáhajú ženám mať veci pod kontrolou

Tu je návod úspešných žien, ako si rozdeliť čas efektívnejšie a stíhať všetko potrebné.

(Zdroj: Fotolia.com)

Ženy to majú často ťažšie ako muži. V spoločnosti nesú na pleciach niekoľko bremien. Musia vyzerať dobre, byť dobrými matkami, manželkami, zamestnankyňami či šéfkami.

Akonáhle sa dostanú do stresu, sú obviňované z predmenštruačného syndrómu a iných klišé. Niektoré ženy však svoje povinnosti zvládajú ľahšie a tie ďalšie sa čudujú, ako to dokážu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je to preto, lebo si osvojili niekoľko užitočných zvykov, ktoré im pomáhajú mať všetko pod kontrolou.

Ten poskytla všetkým zúfalým ženám spisovateľka Laura Vanderkamová, ktorá je autorkou knihy I Know How She Does It (v preklade Viem, ako to robí). Rozhovor s ňou pripravil magazín Forbes a zisťoval, ako je možné inšpirovať sa profesionálkami v biznise, ktoré majú zároveň vlastné rodiny.

SkryťVypnúť reklamu

Skončite v práci podľa pracovného času alebo ešte skôr

Ľahšie sa to hovorí, ako uvedie do reality, no je to pre vaše dobro. Včasný odchod z práce by sa mal stať podľa autorky knihy vašim záväzkom.

Povinnosti v práci považujete za urgentné, potrebné čo najskôr vyriešiť. Rovnako by ste mali vnímať aj ostatné súčasti vášho života.

Rodinu, priateľov aj voľný čas, ktorý by mal vo vašom rozvrhu zohrávať dôležité miesto. Čas pre seba si musí nájsť každý, aby si udržal dobré duševné zdravie a pohodu.

Týmto predsavzatím a osvojeným zvykom si vytvoríte život, pre ktorý sa oplatí opustiť prácu na konci pracovného dňa včas a nenadrábať si.

Ako zefektívniť svoj čas v práci ešte viac

Súčasťou vášho nového „biznis modelu“ by tiež podľa Vanderkamovej mali byť tieto veci:

SkryťVypnúť reklamu
  • Nevysedávajte na pracovných stretnutiach pridlho – prejdite o spoločníkmi rovno k veci, k podstate problému, ktorý chcete riešiť. Ak sa chcete spoločne baviť o súkromných záležitostiach, vyhraďte si na to čas po práci v rámci voľného času.

  • Večer pred pracovným dňom si napíšte zoznam toho, čo máte nasledujúci deň urobiť. Píšte si všetko. Povinnosti v práci aj mimo nej ako nákup, kaderníčku, polhodinu behu, či kurz tanca. Ciele dané na papier zvyšujú vašu motiváciu skutočne to všetko dokončiť.

  • V práci si, hodinu predtým, ako odídete, prejdite svoj zoznam cieľov a povinností, ktoré ste dnes chceli splniť. Týmto posledným pohľadom na svoje úlohy si zaistíte, že ste skutočne spravili, čo ste mali alebo to máte čas ešte stále dokončiť. Zadávajte si menšie ciele, ktoré reálne môžete dosiahnuť.

SkryťVypnúť reklamu

Práca cez víkend neškodí

Laura Vanderkamová tvrdí, že pracovať cez víkend nie je zlé. Počas víkendu, napríklad v nedeľu podvečer, sa nám naskytne možnosť sadnúť si do svojho kresla či pohovky a nerobiť nič.

Niektorí ľudia tento čas využívajú na prácu. Spisujú si, čo ich cez týždeň čaká, posielajú maily, robia niektoré pracovné úkony, od ktorých potom majú pokoj počas pracovného dňa.

Takto sú o dva kroky popredu pred pondelkom. Podľa spisovateľky je táto taktika účinná. Tvrdí, že ak si vyhradíte čas na prácu počas víkendu, ste menej vystresovaní, ako keď počas neho nepracujete a napäto čakáte, čo všetko sa na vás v pondelok ráno zosype.

Vyskúšajte to aj vy a vyhraďte si podľa tohto konceptu niektoré pracovné úkony na víkend. Výhodou je tiež to, že vám to z pracovného dňa uberie možno aj hodinu času, ktorý by ste nad plnením týchto úloh trávili a môžete odísť z práce skôr.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Stresovanie nad rodinnými rituálmi

Ženy, ktoré pracujú a majú rodinu, občas určite túžia po atmosfére ako z katalógu a napríklad po spoločnej večeri počas pracovného týždňa či po tom, aby sa im partner večer venoval.

Tieto „ideálne“ obrazy v nich vyvolávajú stres a následné napätie v rodine. Uvoľnite sa, svet nemusí byť ako z katalógu a vlastne to nie je ani možné.

A rovnako dobre viete, že ani program vašej rodiny nezosúladíte zakaždým podľa vlastných predstáv. Existujú však alternatívne riešenia.

So svojimi malými deťmi trávte čas ráno. Hrajte sa, raňajkujte a ak máte už staršie deti, choďte si spolu ráno napríklad zabehať.

Buďte s nimi ešte predtým, ako sa vám ostatné aspekty reálneho života dostanú do cesty. Ak vám chýba romantika vo vzťahu a tradičné večerné rande, improvizujte.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Niektoré ženy, ktoré pracujú blízko svojich partnerov, sa s nimi stretávajú raz za týždeň na spoločnom obede. Príjemným ozvláštnením môžu byť aj raňajky v meste, odkiaľ si pôjde každý opäť za svojimi povinnosťami.

Starajte sa o seba

V návale povinností možno zabúdate aj na to, že si musíte vyhradiť čas len pre seba. Vnímajte to, čo robíte a ako tým pôsobíte na svoje telo a myseľ.

Nejedzte v strese pred monitorom čokoládové keksíky. Počas práce sa aspoň raz za dve hodiny prejdite, prevetrajte si hlavu, urobte si čaj.

Aby bol váš život produktívny, nemusíte do každodennej rutiny zakomponovať určitú aktivitu.

Robte to, čo vás baví a čo vám spôsobuje príjemné pocity aspoň raz za čas, uvedomte si, kedy je ten čas, ktorý by ste mali venovať len sebe a zresetovať sa.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nedostatok času nie je výhovorka. Spisovateľka tvrdí, že čas je elastický. Naťahuje sa a prispôsobuje našim potrebám a tomu čo chceme počas dňa robiť.

Nevyčerpávajte sa zbytočnými maličkosťami

Skutočne musíte svojim deťom pripravovať desiatu každý deň? Ísť na návštevu ku kamarátke, na nákup alebo žehliť?

Ak cítite, že je toho na vás priveľa, proste zo zoznamu niektoré úlohy vyškrtnite a určite si priority. A ak tvrdo pracujete, míňajte svoje peniaze rozumne a zakúpte si napríklad domáce spotrebiče, ktoré vám ušetria čas.

Sušičku na prádlo, umývačku riadu, objednávajte si nákup jedla cez internet, nakupujte oblečenie online.

Laura Vanderkamová hovorí: „Ak máte jedlo, posteľ a zdravú rodinu, naozaj nemáte dôvod robiť si život ťažším ako je potrebné. Prádlo môže počkať. Vnútorné uspokojenie nie.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 814
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 662
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 445
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 690
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 650
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 300
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 561
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 519
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťZatvoriť reklamu