Zubná kefka
Viete, kedy treba vymeniť starú zubnú kefku za novú? „Mali by ste si ju meniť raz za dva až tri mesiace alebo po prekonaní infektu v ústnej dutine,“ upozorňuje odborníčka na dentálnu hygienu Viera Panáková.
Najčastejšou chybou býva podľa nej voľba zubnej kefky s tvrdými vláknami, ktoré môžu poškodiť mäkké zubné tkanivá, najmä pri používaní horizontálnej techniky čistenia. Ideálne je dať si odporučiť kefku aj spôsob, akým zuby čistiť od dentálnej hygieničky.
Väčšinou sa odporúča zubná kefka s malou pracovnou hlavicou, husto osadenou rovno zastrihnutými vláknami. Kefky s malou hlavičkou sú vhodnejšie pre lepší dosah všetkých oblastí v ústnej dutine vrátane nedostupných zadných zubov.
Ďalším znakom dobrej kefky je hustota vlákien. Čím má kefka hustejšie vlákna, tým dôkladnejšie odstráni zubný povlak.
Medzizubné kefky
Zubný povlak sa často usádza v ťažšie dostupných medzizubných priestoroch. Práve tam sa najčastejšie tvorí zubný kameň.
Predchádzať tomu môžete správnym výberom medzizubných kefiek. Dostanete ich kúpiť v rôznych veľkostiach, podľa toho, aké veľké sú medzery medzi zubami.
O voľbe vhodnej medzizubnej kefky je dobré poradiť sa opäť s dentálnou hygieničkou, ide o to, že máloktorý obyčajný človek dokáže objektívne posúdiť, akú veľkosť potrebuje.
Navyše sa môže stať, že napríklad medzi prednými zubami môžete mať väčšie medzery ako medzi zadnými alebo naopak.
K téme sa vyjadruje:
Viera Panáková, hlavná odborníčka na dentálnu hygienu na Ministerstve zdravotníctva SR
Ak je to váš prípad, pravdepodobne budete potrebovať nie jednu, ale možno dve kefky s rôznymi veľkosťami. Medzizubná kefka sa používa tak, že sa strčí do medzizubného priestoru, vytiahne a opláchne pod prúdom vody.
Potom ju strčíte do ďalšieho medzizubného priestoru a pokračujete, kým nemáte vyčistený celý chrup.
Kefka nesprávnej veľkosti môže spôsobiť, že baktérie usadené v medzizubnom priestore nebudú dostatočne vyčistené.
To sa stáva, ak použijete menšiu veľkosť. Na druhej strane, ak je kefka priveľká, môže sa stať, že si ňou poškodíte ďasno.
Dentálna niť
Tam, kde sa nedostane medzizubná kefka, je dobré použiť dentálnu niť. Ak patríte medzi začiatočníkov v čistení s touto dentálnou pomôckou, je lepšie vybrať si nite s voskovanými vláknami, s ktorými sa ľahšie zaobchádza, lebo majú optimálnu kĺzavosť pri zavedení do medzizubného priestoru.
Nevoskované vlákna majú zasa lepšiu stieraciu schopnosť, ak však nie ste dosť zruční, môžete sa nimi ľahšie poraniť.
Správne čistenie
Koľkokrát denne si treba čistiť zuby? „Ak je čistenie dokonalé a odstránime povlaky zo všetkých zubných plôch vrátane medzizubných priestorov, stačí čistiť zuby jedenkrát denne, ale aj svojím klientom odporúčam čistenie dvakrát denne, z toho minimálne raz sa treba venovať aj medzizubným priestorom,“ odporúča Viera Panáková.
Čistenie hneď po jedle neodporúča, lebo vraj pri tom môže dôjsť k mechanickému poškodeniu zubov.
„Tesne po jedle je lepšie vypláchnuť ústa čistou vodou a zuby čistiť najskôr o 20 až 30 minút neskôr,“ dodáva Panáková.
Zubná pasta
Zubné pasty sa delia podľa veku, pre deti a dospelých. „Ak trpíte citlivosťou zubov, odporúča sa používať pasty s označením senzitív,“ vraví Viera Panáková.
Existujú aj pasty pre ľudí, ktorí trpia krvácaním ďasien. V takom prípade však samotná pasta nie je riešením. Dôležité je dať si odborne odstrániť zubný kameň a povlak u dentálnej hygieničky.