SME

Starostlivosť o detské zuby sa mení vekom, robte to správne

Starostlivosť o zuby v detskom veku často podceňujeme, až kým sa nevyskytnú problémy. Výsledkom sú potom uplakané oči dieťaťa a strach zo zubára.

(Zdroj: Fotolia.com)

Prvé zúbky sa u detí objavujú v priebehu prvého roka života a ich príchod často sprevádzajú teploty, nepokoj či iné problémy.

Akoby predznamenávali, že to s nimi nebude také jednoduché. O zúbky dieťaťa sa treba starať od začiatku a dbať na správnu dentálnu hygienu, aby sme predišli problémom, ako sú zápaly, zubné kazy a ďalšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď sa objavia, pomoc hľadáme u zubára. Lenže bolesť, ktorá problém sprevádza, naháňa dieťaťu strach a tak sa už od detstva ošetrenia u zubára bojí.

Dentistka Reka Sabová odporúča rodičom prísť prvýkrát s dieťaťom do zubnej ambulancie len na pohovor, nie vtedy, keď už má bolesť, „malo by sa zoznámiť s ambulanciou a personálom a prvá návšteva by mala prebehnúť formou hry“.

SkryťVypnúť reklamu

Prvú preventívnu prehliadku zúbkov odporúča odborníčka do roka dieťaťa, „rodič sa naučí správnu techniku čistenia zubov a bude poučený o správnej výžive na podporu dentálneho zdravia. Prvú prevenciu by mali stihnúť rodičia do obdobia, keď sa prerežú dočasné stoličky“.

Je dôležité sa o starostlivosti o zúbky informovať a venovať jej dostatočnú pozornosť. Takto zároveň vedie rodič dieťa k správnym návykom, ktoré bude potom uplatňovať po zvyšok života, už keď bude samostatné.

Zúbky u detí vo veku 0 – 3 roky

Reka Sabová sa v tomto veku najčastejšie stretáva s kazmi, úrazmi a vývojovými chybami, „bezprostredne po prerezaní zubov sa v ústnej dutine môžu vyskytnúť fľaškové alebo cumlíkové kazy.

Sú to prvé kazy vznikajúce na horných predných zuboch a prvých stoličkách, ak dieťa zaspáva s fľašou so sladenými nápojmi.

SkryťVypnúť reklamu

Najprv vznikajú biele kriedové škvrny na sklovine, ktoré sa neskôr šíria po celom obvode zuba, až kým nevzniknú defekty a následne dochádza k odlomeniu časti zuba.

Do troch rokov kazy vznikajú najčastejšie na žuvacích plôškach dočasných stoličiek. Ide o kazy z nedostatočnej hygieny, ktoré sa tvoria v ryhách a jamách“.

K téme sa vyjadruje:

dentistka Reka Sabová zo zubnej kliniky Schill, Schill.sk

Veľmi častým problémom u detí, ktoré začínajú byť aktívne, všade lozia a ich pohyb je ešte neistý, sú úrazy. „S úrazmi sa stretávame najčastejšie v období lozenia a učenia sa chodiť.

Postihnuté sú hlavne predné zuby,“ približuje odborníčka a vymenúva ďalšie možné problémy.

„Počas prvej preventívnej prehliadky lekár môže diagnostikovať tiež vývojové chyby a anomálie ako hypodontia, hyperodontia, anodontia či ďalšie.“

SkryťVypnúť reklamu

Z hľadiska vývoja zdravých zubov odporúča odborníčka po každom kŕmení, podaní lieku vo forme sladkého sirupu či sladeného čaju vyčistiť predné zúbky vlhkou kefkou spôsobom stierania,“ v noci je vhodné podávanie len nesladených nápojov.

Dojčenie je vhodné prerušiť po prerezaní prvých zubov a naučiť dieťa piť z pohára. V tomto období sa vyvíjajú sklony k zlozvykom - návyk na cumeľ, cmúľanie palca, dýchanie ústami a podobne,“ zároveň upozorňuje, že podávanie sladkostí sa má kontrolovať a má byť súčasťou hlavného jedla. Je vhodné naučiť deti piť od smädu nesladený čaj alebo vodu.

Zúbky v predškolskom veku 3 – 6 rokov

V tomto veku štartuje výmena mliečnych zúbkov za trvalé, „v predškolskom veku sa objavujú medzizubné kazy, keď sa zuby dostanú do kontaktu a následne pod kontaktnou plôškou sa vytvorí ťažko dostupný priestor,“ upozorňuje Reka Sabová a odporúča, „dôležité je naučiť čistiť zuby mäkkou kefkou, stieraním a medzizubné priestory niťou alebo medzizubnými kefkami. Všetky zuby, všetky zubné plôšky musia byť čisté“.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zo zubnej hygieny si môžete urobiť príjemný večerný rodinný rituál. Deti totiž rady napodobňujú rodičov a čistenie zubov pre ne nemusí byť len otravnou povinnosťou, ale aj príjemnou zábavou.

Zúbky v školskom veku 6 – 15 rokov

Podľa odborníčky treba v školskom veku venovať veľkú pozornosť kontaktným plôškam všetkých zubov, tak dočasných, ako aj trvalých zubov, „v tomto období sa najčastejšie tvoria kazy na žuvacích plôškach šestiek (prvé trvalé stoličky), neskôr v priestore medzi trvalou a dočasnou stoličkou.

Z dôvodu vývoja manuálnej zručnosti má rodič dočisťovať dieťaťu zúbky do 12. roku života. K preventívnym opatreniam patrí aj fluoridácia. Optimálna fluoridácia je s detskou zubnou pastou a počas dentálnej hygieny flouridačnými prípravkami“.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak máte stále pocit, že zúbky vášho dieťaťa napriek pravidelnému čisteniu nevyzerajú tak, ako by mali, navštívte s dieťaťom zubnú hygieničku. Ukáže vám, ako správne postupovať a odhalí prípadné nesprávne návyky.

Zubné strojčeky

  • Zúbky dieťaťa sa vyvíjajú a ak chcete, aby malo v dospelosti krásny chrup, často je potrebný zubný strojček. „V prípade korekcie po ošetrení chrupu sa odporúča konzultácia s čeľustným ortopédom, ktorý zváži, či je potrebná korekcia,“ opisuje dentistka Reka Sabová a vysvetľuje, „na základe snímky vidí ošetrujúci lekár, ako sa budú zúbky prerezávať, či sú už založené v kosti. Ak vidí lekár problém, odporučí čeľustnú ortopédiu, kde sa stanoví liečebný plán, na základe odtlačkov a röntgenovej snímky. Štandardne sa udáva korekcia okolo 8. roku života, ale u každého dieťaťa je to individuálne“.

  • „Fixný strojček je pevne nalepený na zuboch, takže sa nedá vyberať z úst. Skladá sa zo zámkov a krúžkov, ktoré sa lepia na zuby. Tieto sú spojené drôtom, ktorým posúvame zuby a tvarujeme zubné oblúky. Snímateľné strojčeky sú určené pre zmiešaný chrup a pre menej závažné anomálie. Odporúčajú sa hlavne deťom, ktorým takto usmerňujú rast trvalých zubov. Snímateľný aparát si pacient sám vkladá a vyberá z úst, môže mať rôzny tvar a formu, najčastejšie sa skladá zo živicového tela, drôtených spôn a aktívnych prvkov. Nosenie je individuálne, závisí od typu aparátu a odchýlky chrupu,“ vysvetľuje odborníčka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď má dieťa strach

Strach často vzniká v detstve traumatickou udalosťou, nepríjemným zážitkom, nesprávnym konaním rodiny. Vhodné je vysvetliť a doma nacvičiť kroky, ktoré ho budú čakať. Dobré je vymyslieť krátky príbeh, povedať dieťaťu, že mu lekár zúbky pozrie, umyje, prípadne pohladká zuby. Rodičia nesmú používať slovo neboj sa, lebo práve tým dieťa dostáva pocit, že sa niečoho musí báť. Treba nechať na lekára komunikáciu s dieťaťom, aby si ho získal na svoju stranu. V prípade spolupráce má byť dieťa odmenené. Ak dieťa nespolupracuje podáva sa sedácia pri vedomí, prípadne celková anestézia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 266
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 914
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 165
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 407
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 328
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 095
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 680
  8. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 2 601
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 918
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 967
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 774
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 883
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 552
  6. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 324
  7. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 284
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 200
  1. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  2. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  3. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  4. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  5. Tupou Ceruzou: Pandemická
  6. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  7. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  8. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
SkryťZatvoriť reklamu