Kedy začať
Starostlivosť o detské zúbky sa začína prerezaním prvého zuba. Už vtedy je potrebné mechanické odstraňovanie povlakov.
Ideálne je použiť u bábätiek detskú kefku bez zubnej pasty. Kefka má mať malú, najlepšie pogumovanú hlavičku a mäkké, husté, rovno zastrihnuté vlákna.
Použitie dentálnych pomôcok na čistenie medzizubných priestorov, ako sú medzizubné kefky a nitky alebo šabličky, je vhodné u detí od troch rokov, keď sa začína vytvárať medzizubný priestor medzi štvorkou a päťkou.
O ich používaní je vhodné poradiť sa s dentálnym hygienikom a zubným lekárom. Najneskôr vo veku šiestich rokov je vhodné začať používať takzvanú single kefku na dočisťovanie.
Tri najčastejšie chyby
Viete, aké chyby robia najčastejšie rodičia v starostlivosti o detský chrup? Podľa stomatológa Pavla Andela sú to najmä:
Chyby vo výžive. Ide najmä o nadmerné prisladzovanie, ktoré sa často začína už v ranom veku vo forme sušeného mlieka, detských výživ, sladkostí a prisladzovaných čajov.
Chyby pri čistení. Rodičia sa nechajú rýchlo odradiť nespoluprácou dieťaťa počas čistenia zubov a zvolia si pohodlnejšiu cestu – jednoducho mu zuby nečistia. Častou chybou býva aj nesprávna voľba zubnej kefky. Tvrdé vlákna na veľkej hlavičke v kombinácii s prílišným tlakom spôsobujú neraz bolestivé pocity na citlivých detských ďasnách.
Chyby v komunikácii so zubným lekárom a dentálnym hygienikom. Intenzívnu spoluprácu s týmito odborníkmi by mali nadviazať budúce mamičky už počas gravidity. Ide o to, že zdravé zuby v tehotenstve sú dôležité pre jeho úspešný priebeh.
Osvedčené triky
Staroslivosť o detský chrup nemusí byť trápením. Radí stomatológ Pavol Andel, Dentalalarm.sk:
Buďte pre deti v čistení zubov príkladom, využite, že ste pre ne prirodzenou autoritou.
Obrňte sa trpezlivosťou, nenechajte sa odradiť, ak dieťa zo začiatku nespolupracuje. Napokon, deti občas protestujú aj pri iných nevyhnutných činnostiach, ako je napríklad strihanie nechtov, umývanie, prebaľovanie alebo čistenie uší.
Urobte si z čistenia zubov zábavu, nepozerajte sa naň ako na povinnosť, ale ako na hru. Môžete deťom povedať, že v ústach máme kazizúbkov, čiže baktérie, ktoré sa rady hrajú na schovávačku. Zo skrýš, ako sú priestory na prechode zuba a ďasna, ryhy zubov a medzizubné priestory, ich najlepšie vyzametá zubná kefka. Veľmi pri tejto hre pomáha detekčný roztok, ktorý deťom vizualizuje povlak na zuboch. Vďaka nemu si môžu samy skontrolovať čistotu svojich zúbkov.
Používajte pri čistení zrkadlo, nech deti vidia, čo sa pri tom robí.
Nečistite zuby len v kúpeľni, môžete využiť aj iné, zábavnejšie priestory.
Naučte deti piť čistú vodu, nedávajte im piť sladené sýtené nápoje, ktoré zuby odvápňujú.
Využite osvetové programy, ktoré organizujú rôzne neziskové organizácie a vzdelávajú deti v oblasti ústneho zdravia. Napríklad Dental Alarm, ktorý prebieha v materských aj základných školách.
Výbornou pomôckou sú aj rôzne motivačné materiály, omaľovánky, tetovačky, pracovné listy, knižky alebo pesničky a videá so zúbkovou tematikou.
Spolupracujte so zubným lekárom a dentálnym hygienikom, starostlivosť o detský chrup má svoje špecifiká a je dobré poradiť sa o nich s odborníkmi.