V súčasnosti moderná doba a hnanie sa za kariérou posúva vek, v ktorom sa muži aj ženy stávajú rodičmi. Ženy sú vo svojich možnostiach obmedzené, no muži sa môžu splodiť dieťa aj v neskoršom veku.
Zoznámte sa
Nájdite skutočný vzťah na dvaja.sme.sk, serióznej zoznamke od SME.sk.
Seriózne zoznámenie
Vedci vo Fínsku však prišli na to, že odkladanie otcovstva má do určitej miery pozitívny vplyv na zdravie muža.
Zistili, že muži, ktorí sa stali otcami vo veku od 20 do 26 rokov, sú vystavení zdravotným rizikám.
V mladom veku sú vystavení stresu, finančnej záťaži a povinnostiam, ktoré so sebou rodičovstvo prináša. To vplýva negatívne na ich duševný a fyzický stav.
Najmladší sú najrizikovejší
Fínska štúdia sledovala 30 500 mužov narodených medzi rokmi 1940 a 1950. Počas pozorovania zistili, že 15 % z nich sa stalo otcom pred 22. rokom života, 29 % medzi 22. a 24. rokom, 18 % vo veku 25 až 26 a 38 % malo prvé dieťa po 27. roku.
Vedci prihliadali aj vzdelanie, miesto, na ktorom žili, partnerstvo aj počet detí. Záverom štúdie sa stal fakt, že muži, ktorí mali svoje prvé dieťa vo veku 22 rokov boli vystavení o 26 % vyššiemu riziku predčasnej smrti vo veku medzi 40. a 50. rokom.
Na druhej strane tridsiatnici a štyridsiatnici, ktorí splodili dieťa v tomto neskoršom veku, znížili riziko predčasného úmrtia o 25 %.
Tieto výsledky zatiaľ poukazujú len na možný súvis a predčasná smrť mužov nie je, samozrejme, len dôsledkom včasného otcovstva.
Štúdia je však opodstatnená. Rodičovstvo súvisí so zrelosťou oboch partnerov, ktorí by mali byť na dieťa pripravení a schopní túto „misiu“ zvládnuť.
Zdá sa, že pre mužov je úloha rodiča o niečo ťažšia ako pre ženy, je väčším bremenom a preto môže na ich celkový zdravotný stav vplývať aj negatívne.