Príčinou je genetika aj životný štýl
Pokožka okolo očí je až 15-krát jemnejšia ako pokožka iných častí tváre. Aj preto na ňu starnutie vplýva intenzívnejšie.
Jedným z prejavov starnutia je vznik ovisnutých viečok, ktoré mnohí opisujú ako „smutný výraz“. Pokožka ochabne, prirodzene starne, stráca elasticitu a zrazu je jej jednoducho viac, ako treba.
„Slnečné žiarenie či fajčenie môžu tento proces urýchliť. Dopomôcť k ochabnutiu môže aj genetika, kedy napriek mladému veku pozorujeme u niektorých ľudí nadmerné hromadenie tuku na horných či dolných mihalniciach.
Ďalšie závažnejšie príčiny ovisnutých viečok sú zle fungujúce svalové tkanivá či nervy v okolí očí. Niekedy môže ovisnúť viečko v dôsledku úplne iného ochorenia,“ opisuje príčiny Iveta Katuščáková.
Nie len estetický problém
Ovisnuté viečka sú nápadné a pri pohľade do tváre si ich všimne každý. Niektorým ľuďom prekážajú z estetického hľadiska, môžu však spôsobovať zdravotné problémy, ktoré s estetikou nemajú nič spoločné.
„Môžu to byť problémy od únavy či bolesti hlavy alebo nadmerného slzenia po narušenie komfortu videnia. Padnuté viečko totiž narušuje zorné pole – pacient jednoducho vidí menej,“ upozorňuje odborníčka.
K téme sa vyjadruje:
Iveta Katuščáková, odborníčka z očnej kliniky UVEA Mediklinik, Uvea.sk
Tento problém však má riešenie, ktorým je blefaroplastika alebo operácia očných viečok. Zákrok odstraňuje nadbytok kože, tuku a niekedy aj svalu z tejto lokality.
Výsledkom je napnutejšie viečko a rozjasnený pohľad, ktorý dokáže tvár človeka zmeniť a omladiť. Podľa Ivety Katuščákovej si pacienti volia tento zákrok často z estetických dôvodov, no zároveň z funkčných, z ktorých je najčastejšie práve zhoršené videnie.
Dvanásť rokov
Podľa lekárky sa o zákrok zaujímajú najmä ženy, no zvyšuje sa aj počet mužských pacientov. Práve ženy zákroky absolvujú skôr.
„Pacientky majú väčšinou po päťdesiatke, no začínajú chodiť aj mladšie dámy. Muži majú elastickejšiu pokožku v porovnaní so ženami. Zákrok preto podstupujú neskôr,“ vysvetľuje Iveta Katuščáková.
Ak ho chcete podstúpiť, stačí dodržať jednoduché pravidlá. „Pred zákrokom by sa pacienti mali vyhýbať liekom, ktoré ovplyvňujú zrážanlivosť krvi.
Ženy by nemali operáciu podstúpiť tri dni pred alebo po skončení menštruácie. Operácia môže mať dlhotrvajúci efekt – viac ako 12 rokov, a po čase je možné ju zopakovať, no nie viac ako dvakrát,“ objasňuje odborníčka.
Takto vyzerá operačná sála v UVEA Mediklinik v Martine
Priebeh zákroku
Pred zákrokom:
Operácia zaťažuje organizmus minimálne. Nie je preto potrebná špeciálna príprava či predoperačné vyšetrenie. Pred samotným výkonom pacientovi znecitlivíme okolie očí lokálnym anestetikom, ktoré sa podáva injekčne.
Operácia:
Zákrok trvá hodinu až dve a jeho cieľom je odstránenie kožného previsu alebo ochabnutého vyklenutia kože na viečku – odborne mihalnici.
Pooperačný režim:
Hneď po zákroku pacient odchádza po vlastných do domácej liečby. Miesta rezov má prelepené tenkým pásikom, takže normálne vidí. Jazva je prakticky neviditeľná – je skrytá v kožnom záhybe na hornej mihalnici a pod líniou rias na dolnej. Stehy vyberáme približne na ôsmy deň po operácii. Dovtedy je vhodné nedostať oči do kontaktu s vodou. Po operácii lekárka odporúča pokoj aspoň dva dni. Zatvorené relaxujúce oči môžu dopomôcť hojeniu a zmierniť tvorbu modrín, ktoré sa po zákroku prirodzene vytvoria. Do práce nechoďte skôr ako päť dní po zákroku, no rátajte s modrinami. Do dvoch týždňov sa prirodzený pooperačný opuch okolo očí stratí, niekedy môže oko pôsobiť akoby podráždeným dojmom. Tento stav sa postupne upraví.