SME

Chceme bývať ekologickejšie, no nevieme, ako na to

Mnohí Slováci si obľúbili myšlienku ochrany životného prostredia, nevedia však, ako ekologický spôsob života správne realizovať.

(Zdroj: IKEA)

Najrozšírenejším trendom v oblasti bývania je v súčasnosti ekologický prístup a trvalá udržateľnosť.

Čoraz viac Slovákov chce pristupovať šetrnejšie k životnému prostrediu a väčšina sa o vzdelávanie a vyhľadávanie informácií z tejto oblasti zaujíma.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Chcú sa správať zodpovednejšie a zároveň v tom vidia možnosť, ako znížiť svoje výdavky. Mnohí však nevedia, aké riešenia zvoliť, alebo sa im zdá, že sú to len maličkosti a bezvýznamné veci. V skutočnosti majú drobnosti naozaj veľký vplyv. Domácnosti môžu bez znižovania svojho komfortu rýchlo a jednoducho ušetriť stovky eur ročne.

SkryťVypnúť reklamu

Aj Petra Ježeková z ekoporadne neziskovej organizácie Živica potvrdzuje zvýšený záujem Slovákov o ekoogiu:Môžem povedať, že povedomie ľudí a ich informácie o tom, ako môžu šetriť životné prostredie pri svojom každodennom živote, sa veľmi zvýšilo. Na druhej strane ľudia často v praxi nerobia to, čo by bolo najlepšie. Hoci majú všetky potrebné informácie, nepremieňajú ich na činy. A toto je oblasť, s ktorou sa robí ťažko – motivovať ľudí, aby neboli pohodlní a začali životné prostredie vnímať a vedome chrániť vo svojom každodennom správaní.“

Spoločnosť IKEA začiatkom tohto roka realizovala prieskum, v ktorom zistila, že až 95 % Slovákov sa o ekológiu aktívne zaujíma a polovica z nich si dala šetrenie vody a energie ako novoročné predsavzatie.

SkryťVypnúť reklamu

Zdravie domácnosti môžeme ovplyvniť

Zdravie vnútorného prostredia, v ktorom žijeme, neovplyvňuje len životné prostredie, ale aj náš zdravotný stav. Podľa Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky zo zdravotného hľadiska treba dbať najmä na tepelno-vlhkostnú mikroklímu priestorov, primerané vetranie a vykurovanie, osvetlenie a preslnenie.

Na presnejšie určenie rizikových faktorov sú potrebné špeciálne merania. Niektoré faktory nezávadnosti prostredia, v ktorom žijete, môžete jednoducho sami ovplyvniť.

Petra Ježeková spresňuje: „Medzi faktory, ktoré vieme ovplyvniť, patrí fajčenie, výber čistiacich prostriedkov a kozmetiky, používanie umelých vôní, dezinfekcie a prostriedkov proti škodcom, nákup kvalitného nábytku z materiálov bez obsahu formaldehydu a prchavých organických látok, dôsledné pravidelné vetranie, zabránenie vzniku plesní, pravidelné čistenie kobercov, pranie závesov a záclon alebo ich úplné odstránenie či používanie digestorov. Potom sú tu faktory, ktoré ovplyvníme ťažšie alebo vôbec ako emisie z vonkajšieho prostredia, prach, alergény, roztoče, škodliviny emitované použitými stavebnými materiálmi, žiarenie geologického podložia (radón), žiarenie z BTS mobilných zosilňovačov alebo wi-fi.“

SkryťVypnúť reklamu

Znečistenie vnútorného ovzdušia a prítomnosť škodlivín je podľa informácií Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky v domácnosti záťažou najmä pre alergikov, astmatikov, ľudí trpiacich chronickými respiračnými ochoreniami, keďže prítomnosť týchto faktorov im môže zhoršovať zdravotný stav a celkovú kvalitu života.

Aj tu však platí staré známe ‚všetko s mierou‘. Ani prílišná sterilita a prehnaná čistota prostredia nemusí byť pre deti prospešná.

Organizmus počas vývinu potrebuje určitú prirodzenú záťaž, aby si dokázal budovať imunitu na zvládnutie znečisteného prostredia, ktorému sa v bežnom živote v konečnom dôsledku úplne nevyhne.

Čo je vlastne ekodomácnosť?

Toto slovné spojenie v sebe nesie dve základné vlastnosti – ekonomickosť a efektivitu. Ľudia čoraz častejšie dodržiavajú zdravší životný štýl a udržujú svoju myseľ aj telo v kondícii.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

K téme sa vyjadruje:

Petra Ježeková, špecialistka na ekoporadenstvo, Zivica.sk

petra-jezekova_ekodomacnost_r9538.jpg

Rovnakým spôsobom by sme mali pristupovať k životnému prostrediu a k prostrediu, v ktorom žijeme.

Petra Ježeková hovorí o ekologickej domácnosti ako o takej, „kde sa znižuje spotreba na nevyhnutnú mieru, je tu minimálny vznik odpadov a dôsledná separácia tých vzniknutých. Ak chcete myslieť ekologicky, používajte častejšie eko-kozmetiku a eko-drogériu, nepotrebné veci nevyhadzujte, radšej ich darujte či využite inak.“

Ekológia sa podľa nej týka aj nákupov: „Robte ich premyslene, s dôrazom na nákup nebalených, minimálne zabalených alebo ekologicky balených produktov z odbúrateľných alebo jednoducho recyklovateľných materiálov. Pri nákupe potravín uprednostnite základné nespracované potraviny. Ekologická domácnosť sa v najvyššej možnej miere snaží minimalizovať svoj vplyv na životné prostredie, čo zahŕňa aj šetrenie vody a energií,“ dokončuje environmentalistka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prečo používať zelené čistiace prostriedky?

Na ekologické a bioprodukty dnes ľudia reagujú pozitívnejšie. „Vďaka zodpovednému zaobchádzaniu či redukcii baliacich materiálov rešpektujú život zvierat a minimálne zaťažujú životné prostredie. Spoločnosti, ktoré vyrábajú eko- a bioprodukty, kladú dôraz na prírodné látky a domáce prostriedky, ako sú ocot, citrón alebo sóda. Spojením vysoko účinných prírodných čistiacich látok a šetrnosti k ľudskej pokožke vznikajú výrobky s biokvalitou, ktoré si našli uplatnenie aj na slovenskom trhu. Zvýšil sa záujem nielen o kozmetické výrobky, ale aj o produkty využívané na čistenie domácnosti. Značná časť produktov je hypoalergénna, preto je vhodná aj pre alergikov. Veľkú skupinu zákazníkov tvoria nielen mamičky s deťmi, ale aj aktívne žijúci ľudia,“ hovorí Lenka Sčensná z portálu Drogerka.sk.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Petra Ježeková upozorňuje, že domácnosť nie je operačná sála. S čistením to preto netreba preháňať.

„Na mieste je pravidelné čistenie, ale v žiadnom prípade netreba používať dezinfekčné prostriedky, pokiaľ to nenariadi lekár. Bežné mydlo dokáže dostatočne odstrániť škodlivé baktérie. Dôležité je však používať ho správne, umývať si ruky dostatočne dlho vrátane zápästí a dôkladne opláchnuť. Na dezinfekciu pri upratovaní možno použiť ocot, citrón či niektoré esenciálne oleje – napríklad citrónový olej či tea tree olej,“ odporúča špecialistka na ekoporadenstvo.

Zbytočnou dezinfekciou nielen oslabujeme svoju imunitu, ale pomáhame aj vytváraniu rezistencie baktérií – tie sa potom čoraz ťažšie odstránia aj na miestach, kde je to najpotrebnejšie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Začnime ekovýchovou u detí

Proti negatívnym vplyvom sú najzraniteľnejší starší a chorí ľudia, ale aj deti. Myšlienkam ekologického prístupu by ste ich mali učiť odmalička.

Deti sú najlepšou cieľovou skupinou, lebo ešte nie sú pohodlné, nemajú zažité zlozvyky. Je veľmi dôležité vychovávať ich tak, aby nehľadali šťastie a naplnenie v nakupovaní vecí a konzume, ale v priateľstvách a zážitkoch.

Skúste sa niekedy cez víkend prejsť po nákupných centrách a po prírode – kde nájdete viac rodičov s deťmi?

Petra Ježková upozorňuje na životný štýl dnešných rodín: „Už aj u nás sa často stretávame s tým, čo bolo ešte pred 15 rokmi nemysliteľné. Niektoré mestské deti nikdy neboli v lese, nerobili si táborák, nespali v stane, mladí nevedia variť. Možno na prvý pohľad nevidno súvis, ale sú to deti, ktoré nemajú vzťah k prírode, budúci konzumenti polotovarov. Každé dieťa by si malo vedieť niečo uvariť, vypestovať si, hoci na balkóne, niečo na jedenie a zažiť na vlastnej koži noc plnú hviezd. Vzťah k prostrediu a úctu k životu deti nezískajú teóriou z učebníc, ale zo zážitkov, návyky z výchovy doma a v škole a tu je na rodičoch, aby si našli čas sa deťom venovať a aby boli dobrými vzormi.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo ukázal prieskum:

  • 74 % myslí na úsporu financií a zároveň ohľaduplnosť k životnému prostrediu,
  • 60 % Slovákov vyhadzuje zvyšky jedla aspoň raz mesačne,
  • 29 % Slovákov používa bežné neúsporné žiarovky a 7 % iba tento typ žiaroviek,
  • len 4 % respondentov používa moderné indukčné varné dosky,
  • 90 % slovenských domácností občas umýva riad nešetrne pod tečúcou vodou a viac ako tretina (40 %) týmto spôsobom umýva riad stále,
  • 90 % respondentov tvrdí, že doma triedi odpad, no len 9 % používa na to určené systémy a koše
  • 87 % Slovákov dáva pozor na správne skladovanie jedla vo svojej chladničke,
  • záujem o zníženie spotreby vody, energie a vyprodukovaného odpadu majú všetky generácie, muži i ženy, rodiny aj jednotlivci (nad 90 % opýtaných),
  • 44 % Slovákov zachytáva aspoň občas studenú vodu, kým začne z batérie tiecť teplá, a tú ďalej využívajú napr. na zalievanie rastlín,
  • iba 24 % slovenských domácností pestuje v byte alebo na balkóne bylinky. Nie je to až také bežné ako pestovanie rastlín v záhrade,
  • viac ako 40 % domácností používa väčšinou batérie, ktoré nemožno dobíjať.

Zdroj: IKEA

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 353
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 491
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 280
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 332
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 937
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 472
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 554
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 087
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pre recept na tiramisu kliknite na obrázok.

Ako využiť mascarpone v dezertoch a koláčoch a čím ho nahradiť v receptoch.


redakcia SME ženy 2

Odborníci radia, na čo si dať pozor.


Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 75 788
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 64 258
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 16 653
  4. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 643
  5. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 246
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 11 077
  7. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy 10 385
  8. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči. 9 512
  1. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  2. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  3. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
  4. Radko Mačuha: Ideme ďalej.
  5. Tupou Ceruzou: Hrádza proti progresivizmu
  6. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  7. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  8. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
SkryťZatvoriť reklamu