Po letných prázdninách do škôlok a škôl – to je čas očakávania a veľkých zmien. V tomto školskom roku sa do lavíc v triedach posadilo 664-tisíc žiakov.
Pobyt v kolektíve detí, navyše po prázdninovom šantení v uzatvorených priestoroch tried často znamená nástup rôznych infekcií, ktoré si následne aj rodinní príslušníci „podávajú ako štafetu“.
Po druhom týždni to začína
„Začne sa škola a do dvoch týždňov tu máme nával najmä malých pacientov“, hovorí pediatrička s 25 ročnou praxou MUDr. Katarína Šimovičová z Bratislavy.
Tento scenár sa opakuje každoročne. Deti idú do škôlky, do školy, prídu do kolektívu a do dvoch týždňov sú doma s pokašliavaním, nádchou a niekedy aj s horúčkou. Kritický je najmä predškolský vek.
K najčastejším ochoreniam v detskom veku patria akútne infekcie dýchacích ciest (respiračné infekcie).
Možno povedať, že polovica z detí predškolského veku a jedna tretina školákov navštívi detského lekára v súvislosti s akútnou infekciou niektorej časti dýchacieho systému.
Tento počet sa zvyšuje v jesenných a zimných mesiacoch, s nástupom sychravých dní a chrípkových epidémií.
Chorľaví rodičia, chorľavé deti
Imunita je schopnosť, resp. vlastnosť organizmu udržať si vnútornú rovnováhu za akýchkoľvek okolností.
Najznámejšou funkciou imunity je ochrana pred rôznymi mikroorganizmami a infekciami. Vplýva na ňu genetika, nezanedbateľnú úlohu zohráva dojčenie, ďalej zdravá výživa, otužovanie dieťaťa a životný štýl rodiny.
Vo všeobecnosti platí, že ak sú chorľavejší rodičia, býva chorľavejšie aj dieťa. Dieťa do piatich rokov si ešte len buduje obranyschopnosť, preto deti v tomto veku bývajú častejšie choré (najmä, ak navštevujú jasle a v období po prvom nástupe do škôlky).
Dlho dojčené deti s nástupom do kolektívu po treťom roku života by nemali byť často choré.
Za prirodzenú chorobnosť pre mladšie deti v období do 5 rokov veku sa považuje 6-8 prípadov infekcií dýchacích ciest s ľahším priebehom a dobrou odpoveďou na liečbu v priebehu jesene a zimy.
V prípade školákov do 12 rokov sú to 2-4 epizódy infekcií dýchacích ciest.