Ako sa rozhýbať
Stuhnuté telo po prebudení treba najprv rozhýbať. Juraj Németh odporúča ponaťahovať sa najprv v posteli a potom sa 5 až 7 minút rozcvičiť pomocou nenásilných naťahovacích cvičení, ktoré môžu vychádzať zo strečingu.
Dôležité je pritom dôkladne sa predýchať. „Potom môžete jemne poklepkať telo, vymasírovať si končatiny a trup jemnými pohybmi,“ dodáva Juraj Németh.
Táto krátka príprava by vás mala dokonale prebrať po nočnom spánku. Po nej by mala nasledovať 10- až 20-minútová cvičebná zostava na rozcvičenie celého tela.
Poslúžia vám klasické cviky, ktoré poznáte z hodiny telocviku – drepy, výpady, krúženie hlavou, ramenami, predlaktiami, zápästiami, krúženie panvou, kľuky, skracovačky.
Dobrou alternatívou je aj päť tibeťanov alebo pozdrav slnka z jogy. Prípadne si môžete ísť na chvíľu zabehať alebo sa prejsť po okolí rýchlou chôdzou.
Prečo cvičiť ráno
Viete, aké sú benefity ranného cvičenia?
Budete lepšie naladená – pohyb podporuje tvorbu „hormónov šťastia“ – endorfínov. Budete sa viac usmievať a optimistickejšie vykročíte do nového dňa.
Bude vám to lepšie myslieť – ranným cvičením prekrvíte nielen svaly, ale aj mozog.
Viac vydržíte – keďže cvičením sa zlepšuje imunita a celková odolnosť organizmu, zvládnete počas dňa viac záťaže, psychickej aj fyzickej.
Ľahšie spálite kalórie – ranným cvičením naštartujete metabolizmus, telo bude lepšie spaľovať energiu počas celého dňa.
Budete lepšie vyzerať – prekrvená pokožka po cvičení bude mať sviežejší a mladistvejší vzhľad.
Chvíľka pre seba
Začať deň cvičením nie je to isté ako od rána riešiť povinnosti a bojovať so stresom.
„Vyplavovanie stresových hormónov adrenalínu, noradrenalínu a kortizolu vytvára napätie v celom tele,“ upozorňuje kondičný tréner Juraj Németh.
Ak sa takáto situácia opakuje každé ráno, možno aj celé roky, sme na najlepšej ceste k psychosomatickým ochoreniam, ktoré môžu mať vážne následky na náš zdravotný stav.
K téme sa vyjadruje:
Juraj Németh, kondičný tréner
„Časté bývajú bolesti hlavy, bolesti chrbta, hlavne v driekovej oblasti, bolesti kĺbov, svalov a prejavy predčasného starnutia,“ tvrdí Juraj Németh a dodáva, že ranné cvičenie je najlepšou prevenciou proti týmto ťažkostiam.
Nalačno alebo po raňajkách?
Je lepšie cvičiť nalačno alebo po raňajkách? Zástancovia cvičenia nalačno tvrdia, že takto telo lepšie spaľuje tuky.
Kondičný tréner Juraj Németh má však iný názor. Ak si telo po prebudení žiada okamžitý prísun kalórií, neodporúča cvičiť nalačno.
„Podľa mňa treba zohľadniť individuálny metabolizmus človeka a pohybovú aktivitu, ktorú ráno vykonáva,“ vysvetľuje.
Na druhej strane cvičiť s plným žalúdkom tiež nie je dobrá voľba. Preto je lepšie dať si pred ranným cvičením radšej potravu v tekutej ako v tuhej forme.
Môžete vyskúšať napríklad proteínový koktail, zeleninové smoothie alebo pohár ovocného džúsu zriedený s vodou. Prípadne si k tomu zahryznúť kúsok čokolády alebo celozrnný keksík.