Sir Isaac Newton sformuloval zákony gravitácie, zostavil teleskopy, bol vynikajúci matematik, noo zároveň trpel ťažkými depresiami.
Bol takí ako mnoho ďalších kreatívnych vedcov našej minulosti. Napríklad Charles Darwin trpel neustálym stresom či nespavosťou.
Aj Winston Churchill mával svoje temné nálady, ktoré si vedci vysvetľovali ako depresiu. K známym neurotikom súčasnosti patrí napríklad Woody Allen.
Britských vedcov zaujal možný súvis medzi inteligenciou či kreativitou a ďalšími mentálnymi aspektmi ľudskej osobnosti. Rozhodli sa preto svoje domnienky preskúmať.
Teória, ktorú výskumom vedci potvrdili, môže znieť takto: Ľudia, ktorí sú neurotickejší alebo majú tendenciu veci nadmerne analyzovať a premýšľať o nich, rovnako ako o možných ohrozeniach a chybách, ktoré sa môžu a nemusia stať, zapájajú do myslenia aj veľké množstvo kreativity.
V správnych podmienkach sa kreativitou dopracujú k úspešnému riešeniu problému alebo naopak sami seba deprimujú nevyriešenými otázkami a vymyslenými problémami.
Príliš veľa premýšľania
Adam Perkins z King´s College v Londýne, ktorý tento výskum viedol, opisuje podobných ľudí, ako tých, ktorí si vďaka svojej nadmernej analýze a kreatívnemu mysleniu vopred vytvárajú v hlave problémy, ktoré ešte ani nie sú na svete, no im už spôsobujú panický strach či pocit ohrozenia.
Zjednodušene to znamená, že príliš intenzívne premýšľajúci ľudia majú tendenciu vytvárať si spontánne starosti, ktoré v danom momente vôbec neexistujú.
Tieto pocity sa u nich prebúdzajú skôr ako u iných. Vidíte sa v tom aj vy? Nemusíte však zúfať.
Ak nad niečím stále intenzívne premýšľate, nemusí to viesť priamo k depresiám a podobným negatívnym stavom.
So správnym nastavením mysle sa vytváranie neexistujúcich problémov mení na vytváranie nových nápadov či prevratných a zaujímavých myšlienok, teda kreativitu.
Ak sa s výsledkami tohto výskumu stotožňujete, snažte sa častejšie myslieť pozitívne a robiť si radosť každodennými maličkosťami.
Váš extrémne výkonný mozog tak bude správne nastavený, usmernený a poskytne tak priechod nápaditým myšlienkam.