Tlak okolia
V našej kultúre sa kladie na sexualitu veľký dôraz. V médiách sa často hovorí o tom, že sexuálna aktivita je dôležitou súčasťou zdravého života, nehovoriac o množstve odborných rád, ktoré nám ukazujú, ako skvalitniť svoj sexuálny život.
Sexuálna stimulácia je v rôznych podobách prítomná v šoubiznise, hudobných videoklipoch a reklamných šotoch.
Dá sa povedať, že sex je v modernej spoločnosti 21. storočia všadeprítomný. Niektorí odborníci varujú, že tento trend vedie u mnohých ľudí k nereálnym očakávaniam.
Napríklad americká psychologička Esther Perelová tvrdí: „Prvýkrát v dejinách ľudstva sa snažíme sexualitu umelo stimulovať, túžime po intenzívnych zážitkoch, ktoré sú spojené s rizikom, tajuplnosťou a momentom prekvapenia.“
Preto celosvetovo narastá počet rozvedených párov, ktoré ako dôvod rozchodu uvádzajú neuspokojivú sexualitu.
Pritom túžba po intenzívnom vzrušení sa v ľuďoch často bije s ich potrebou mať v partnerstve pokoj a istotu. Nemecký výskumník Mathias Horx upozorňuje, že čoraz viac ľudí myslí v oblasti sexuality viac na svoje potreby, ako na potreby partnera. „Individuálne uspokojenie sa stáva najvyšším cieľom,“ tvrdí.
„Takýto postoj vedie k tomu, že ľudia majú tendenciu opúšťať partnerov, keď im to z nejakého dôvodu nefunguje v posteli.“
Muži a ženy: Dva rozdielne pohľady
Mužský pohľad: Muži považujú za atraktívne ženy, ktoré sa na nich usmievajú. Ak sa na nich usmejú 35-krát za hodinu, vyhrali u nich na celej čiare. Čím je žena v očiach muža atraktívnejšia, tým viac on verí, že má oňho záujem. Necelých dvadsať minút kontaktu mu stačí na to, aby sa rozhodol, či sa s ňou ešte bude, alebo nebude chcieť stretnúť. Na predohru pred pohlavným stykom potrebuje muž asi desať minút.
Ženský pohľad: Ženy si vyberajú sexuálnych partnerov opatrnejšie. Väčšinou im záleží na tom, aby ich muž nevnímal len ako sexuálny objekt. Z povahových vlastností u nich vyhráva altruizmus a zmysel pre humor. Väčšina žien sníva o submisívnej úlohe pri sexe, preto oceňuje mierne dominantnejších partnerov. Na dosiahnutie vzrušenia pred pohlavným stykom im stačí, rovnako ako mužom, približne desať minút.
Sex podľa veku
Aj keď sa v súčasnosti veľa hovorí o sexuálne aktívnych senioroch, fakt je, že u väčšiny ľudí s pribúdajúcim vekom aktivita v tejto oblasti prirodzene klesá.
K téme sa vyjadruje:
Robert Máthé, psychológ, Psychoprof.sk
„Vo vyššom veku sa môžu objavovať rôzne zdravotné ťažkosti, ako sú nadváha, vysoký krvný tlak, cukrovka a v neposlednom rade môže negatívne vplývať na sexuálnu aktivitu aj závislosť od alkoholu alebo nikotínu,“ upozorňuje Robert Máthé.
Na druhej strane však dodáva, že aj po šesťdesiatke možno žiť uspokojivým sexuálnym životom. Záleží však na zdravotnom a psychickom stave človeka a na kvalite jeho partnerského vzťahu.
Dôležité je akceptovať prirodzené zmeny na svojom aj partnerovom tele, ktoré prichádzajú s vyšším vekom, pristupovať k sebe navzájom s citom a rešpektom.
Rozdiely v apetíte
Môžu spolu spokojne žiť dvaja ľudia s odlišným sexuálnym apetítom? „Isteže áno, i keď je pohodlnejšie, ak ho majú podobný,“ tvrdí psychológ Robert Máthé a dodáva, že pasívnejšie bývajú v takýchto prípadoch viac ženy.
Odporúča im uspokojiť partnera nejakou alternatívnou formou, inak ako klasickým pohlavným stykom, napríklad orálne alebo rukou.
Ďalšou z možností je takzvaný otvorený vzťah, v ktorom pasívnejší partner akceptuje, že ten aktívnejší uspokojuje svoju sexuálnu potrebu aj inde.
Upozorňuje však, že takéto spolužitie so sebou prináša riziká a rozhodne nie je prijateľné pre každého.
Čo hovoria štatistiky
Ľudia, ktorí žijú vo vzťahu kratšie ako rok, majú sex v priemere každý druhý deň. Už po troch rokoch spolužitia klesá frekvencia na 112 stykov za rok. Ak spolu partneri vydržia dlhšie ako sedem rokov, majú sex v priemere 57-krát do roka, teda asi raz za týždeň.
Podľa celosvetového priemeru majú muži prvý pohlavný styk vo veku 19,9 roka a ženy 17,4 roka. Slovenský priemer je veľmi podobný – 18,2 roka u mužov a 18,4 roka u žien. Podľa sexuológov pritom zohráva úlohu genetika, určité vrodené rysy osobnosti. Napríklad čím je človek impulzívnejší, tým pravdepodobnejšie je, že začne so sexom v mladšom veku.
Asi 5 % štyridsaťročných a 15 až 25 % šesťdesiatpäťročných mužov zažilo erektilnú dysfunkciu.
Najčastejšie trvá pohlavný styk medzi mužom a ženou od troch do siedmich minút. Takúto dĺžku vníma väčšina ľudí ako normálnu. Ako príliš krátky je pre väčšinu sex v dĺžke jednej až dvoch minút. Styk, ktorý trvá od štrnásť do tridsať minút, je pociťovaný ako príliš dlhý.
Celosvetovo mávajú muži v priemere sedem sexuálnych partneriek za život, ženy si vystačia so štyrmi partnermi. U nás je to podobné – 6 : 3.
Zdravý človek spáli pri sexe približne dvesto kalórií za pol hodiny.
Na svete prebieha celosvetovo každú sekundu 2778 pohlavných stykov.
4 otázky pre odborníka
Odpovedá psychológ Robert Máthé, Psychoprof.sk
Čo podľa vás ovplyvňuje sexuálny apetít? Prečo sú v tejto oblasti medzi ľuďmi také veľké rozdiely?
Okrem vrodených dispozícií, veku a osobnostných charakteristík rozhodujú aj sexuálne skúsenosti konkrétneho človeka. Platí napríklad pravidlo, že čím viac sexu zažijeme v mladosti, tým dlhšie si ho zvyčajne užívame v starobe. Naopak, brzdou sexuálneho apetítu môžu byť rôzne traumatizujúce zážitky z minulosti, ako sexuálne zneužívanie alebo sexuálne násilie. Negatívnu úlohu môžu zohrávať aj stereotypy týkajúce sa pohlavného života, napríklad ak má dvojica sex vždy v rovnakom čase na rovnakom mieste, tým istým spôsobom. Sexuálny život partnerov môže negatívne ovplyvniť aj zovšednenie partnerského vzťahu, konflikty medzi partnermi alebo odhalená nevera. Chuť aj výkonnosť môžu znížiť únava, choroby, stavy opitosti, telesná a duševná nepohoda, depresie. Negatívne môžu vplývať aj určité druhy hormonálnej antikoncepcie a niektoré lieky, najmä psychofarmaká.
V štatistikách sa bežne uvádzajú ako priemer dva až tri pohlavné styky do týždňa. Je to podľa vás objektívny údaj?
Podľa prieskumu, ktorý sa týkal sexuálneho správania obyvateľov Slovenska, je priemer práve tých niekoľkokrát týždenne. Existujú však výrazné rozdiely podľa vekových kategórií, vrodených dispozícií a napokon aj podľa, jednoducho povedané, možností... Mladší ľudia si želajú mať, a tí aktívnejší aj majú, pohlavný styk častejšie ako priemer. To platí aj pre čerstvo zaľúbené páry.
Môžu byť nadmerná sexuálna aktivita alebo celibát zdraviu škodlivé?
Ťažko povedať, čo je vlastne nadmerná sexuálna aktivita. Azda keď človek venuje sexuálnym aktivitám toľko času, že mu ho neostáva dosť na iné činnosti... Takzvaná hypersexualita nie je v medzinárodnej klasifikácii chorôb presne špecifikovaná. Dá sa povedať, že normou je to, čo vyhovuje obom partnerom. Celibát je proti prírode. Veď sexuálna potreba patrí medzi primárne potreby človeka, zabezpečuje našu existenciu, kontinuitu nášho života. Znemožnenie jej uspokojenia môže škodiť podstatne viac ako zvýšená sexuálna aktivita.
Aký je váš názor na masturbáciu?
Masturbácia je prirodzenou súčasťou psychosexuálneho vývinu. Predstavuje neškodný, prirodzený spôsob uspokojenia sexuálnej potreby v začiatkoch jej objavenia a v prípadoch, keď človek nežije v partnerskom vzťahu. Ide o formu poznávania vlastného tela, citlivosti pohlavných orgánov a spôsobov ich stimulácie, preto pomáha plnohodnotne prežívať pohlavný akt v partnerskom vzťahu.