Trávite v kuchyni pomerne dosť času prípravou chutných jedál a dobrôt pre celú svoju rodinu?
A koľko z tohto času venujete čisteniu vašej kuchynskej linky? Ak málo, tak zbystrite, pretože zanedbávate najfrekventovanejšie miesto vašej kuchyne.
Možno si to mnoho ráz ani neuvedomujeme, ale práve kuchynská linka je plocha, ktorú v kuchyni využívame na 110 %. Zamyslite sa, koľko vecí denne na ňu položíte a čo všetko na nej pripravujete.
Čo všetko robíte na kuchynskej linke?
po príchode z obchodu na ňu položíte tašky s nákupom. Zamysleli ste sa však nad tým, kde všade ste predtým tašku položili a koľko špiny sa na ňu cestou stihne nazbierať?
ak krájate ovocie a škrabete zemiaky či inú zeleninu na kuchynskej linke, vystríhajte sa tomu. Nielenže je kupované ovocie a zelenina striekaná pesticídmi a inými chemikáliami, ale jednoducho môže prísť do kontaktu napríklad so surovým mäsom alebo inými látkami, ktorá sa „nalepia“ na vašej linke.
nechávate na nej rozmraziť mäso vytiahnuté z mrazničky, v ktorom sa pri izbovej teplote množia baktérie.
krájate na nej mäso a ešte väčším rizikom je, keď sa do styku s tým istým povrchom dostane surové i tepelne upravené mäso
dilema mokrej kuchynskej utierky- kam s ňou? Rozhodne ju nepreveste na kuchynskú linku, pretože mokrá kuchynská utierka, či dokonca špongia na umývanie riadu sú magnetom na baktérie.
počas varenia si na linku položíte varešku či iné kuchynské náradie, na ktorom sú zachytené zvyšky jedla. Vybrať si však tanier, na ktorý by ste si toto náradie odkladali, je lepším riešením.
ruku na srdce - aj vy máte vo zvyku rozbíjať vajíčka o okraj kuchynskej linky? Dali by ste ruku do ohňa, že na nej neostane ani kúsok bielka či žĺtka, ktoré sa môžu neskôr nalepiť na pečivo, ktoré si budete na linke krájať?
Na čo ešte v kuchyni nezabúdať?
Rovnako ako pri všetkých činnostiach, aj pri upratovaní je základom úspechu plán. Ak túto fázu podceníte, budete musieť niektoré kroky zopakovať, čo by určite nepotešilo žiadnu gazdinku.
Nezabúdajte, že začínate od vrchu smerom nadol. Začnite s utieraním prachu na kuchynských skrinkách, policiach a rámoch.
Dôležité je používať vlhkú, nie suchú utierku. Prach chcete predsa utrieť a nie ho iba rozvíriť a nechať ho opäť usádzať sa na váš nábytok.
V mnohých domácnostiach je zvykom používať jednu utierku prakticky na všetko, čo je obrovská chyba. Kuchynský riad, sporák či mokré ruky by si zaslúžili mať vlastnú utierku.
Určite nechcete, aby sa baktérie prenášali z miesta na miesto. Po každom použití sa musí nechať utierka dôkladne vysušiť.
Rovnako je to aj so špongiou na umývanie riadu. Napriek tomu, že špongie sú veľkými pomocníkmi, môžu nám spôsobiť nemalé zdravotné problémy.
Po každom použití ju nezabudnite poriadne vyžmýkať a za žiadnych okolností ju nenechávajte v dreze a ani na mokrých miestach, aby ju nezačali okupovať baktérie.
Ako efektívne čistiť kuchynskú linku?
Radí Lenka Hurná, špecialistka na čistiace produkty, Cif a Domestos
Aby bolo čistenie kuchynskej linky čo najúčinnejšie, dôležitý jevýber vhodného čistiaceho prípravku, pričom treba prihliadať na druh znečistenia a typ čisteného povrchu.
Na čistenie kuchynskej linky určite nepoužívajte prípravok na umývanie riadu, ktorý už podľa názvu nie je určený na odstraňovanie nečistôt z kuchynskej linky, ale z riadu.
Je to síce pohodlnejšia cesta, ale aby ste prenikli do každej škáry, siahnite po abrazívnych krémových čistiacich prípravkoch, ktoré zbavia povrch nečistoty oveľa rýchlejšie a najmä účinnejšie.
Vzhľadom na svoje zloženie účinne a bez veľkej námahy a drhnutia odstránia odolnú mastnú špinu, a pritom sú dostatočne šetrné k čistenému povrchu.
Pri čistení povrchov zo špeciálnych (citlivých) materiálov je vždy vhodné vyskúšať čistiaci prípravok na malej nenápadnej ploche.
Na čistenie skla, nehrdzavejúcej ocele, hliníkových povrchov a podobných materiálov sa odporúča použiť špeciálne čistiace prípravky určené na tento povrch.
Na plochu znečistenú baktériami použite prípravky s antibakteriálnym účinkom.