Pravidlá sušenia
Správne vysušené a uskladnené bylinky si uchovajú svoju liečivú moc a vôňu minimálne rok. Podľa fytoterapeutky Márie Kollárovej treba pri ich sušení dodržiavať tieto zásady:
- Ideálne je sušiť bylinky hodinu na slnku. Na ďalšie dni ich preneste na tienisté miesto a dbajte, aby sa vysušili čo najskôr, ideálne do troch dní, aby neboli ohrozené plesňou.
- Na sušenie použite materiál prepúšťajúci vzduch, ako je napríklad drevený rošt či biely papier.
- Pred uskladnením urobte skúšku správneho vysušenia tak, že zoberiete bylinky medzi prsty. Ak pritom šuchocú alebo sa lámu, sú správne vysušené.
- Na uskladnenie sušených byliniek sú najvhodnejšie papierové vrecká alebo tmavé poháre, ktoré uložíme na suché a tmavé miesto.
Spracovanie byliniek
Odvar (výluh) – sa najčastejšie používa. Rastlinky vhodíme do studenej vody a pomaly privedieme do bodu varu alebo prikryté povaríme na slabom ohni. Dĺžka varenia je otázka citu. Spravidla postačí 5 až 10 minút. Takto pripravujeme čaj z prasličky roľnej alebo z dubovej kôry. Na prípravu sú najvhodnejšie smaltované nádoby.
Čaj (nálev) – do šálky vysypeme tromi prstami rozmrvené vysušené bylinky a zalejeme vriacou vodou. Prikryté necháme lúhovať 5 až 20 minút. Dĺžka lúhovania závisí od typu bylinky. Platí zásadné pravidlo, že nálev je hotový, keď bylinky klesajú na dno. Zásadne nepoužívame na precedenie kovové sitko.
Bylinkové vankúšiky – sú osvedčené pri poruchách spánku, bolestiach kĺbov, pri vyčerpaní. Ich použitie je vhodné najmä počas nočného spánku, keď prebieha regenerácia organizmu. Najčastejšie sa používa ako výplň do vankúšika levanduľa a dúška materina.
Tinktúry - sú bylinné výťažky získané pomocou liehu. Do sklenenej nádoby dáme do 1/3 bylinky a zalejeme doplna nádoby liehom. Umiestnime na tmavé miesto a lúhujeme 2 týždne. Potom precedíme cez plátno a uskladníme na chladnom a tmavom mieste. Tinktúry sú vhodné na obklady a môžu nám nahradiť aj prípravu čaju, alebo si ich môžeme pridať do kúpeľa.
Surové šťavy – touto formou sa často používa skalná ruža a lastovičník. Sú vhodné na odstránenie rôznych kožných problémov. Spôsob použitia a dávkovanie však ponechajte radšej na skúseného bylinkára.
Bylinkové masti – sa využívajú na liečenie. Dobré uplatnenie si našla kostihojová a nechtíková masť. Vhodné sú na potieranie pri kožných problémoch. Na ich prípravu používame smaltované nádoby a drevené varešky. Do zohriatej bravčovej masti vhodíme umyté, vysušené a nasekané celé byliny. Krátko popražíme a vypneme. Prikryté odložíme na chladné a tmavé miesto na 1 až 10 dní – podľa potreby. Potom zohrejeme a precedíme cez plátno a uložíme do sklenej nádoby opäť na tmavé a chladné miesto.
Liečivý miniherbár
Petržlen záhradný je močopudný, a preto vhodný na liečbu obličiek a obličkových kameňov, povzbudzuje trávenie, lieči plynatosť. Osvieži dych a navyše obsahuje veľa výživných látok. Je zdrojom vitamínov A, B a C, vápnika, horčíka a železa. Petržlenová vňať je obľúbenou kuchynskou prísadou v čerstvej aj v sušenej podobe.
Bazalka pravá dokáže uvoľniť kŕče, pomáha harmonizovať črevnú mikroflóru, používa sa pri liečení hnačiek a nadúvaní. Podporuje trávenie a chuť do jedla. Je obľúbenou prísadou do šalátov.
Mäta prieporná zlepšuje chuť do jedla a posilňuje nervovú sústavu, lieči rôzne ťažkosti spojené s trávením, pomáha pri ochoreniach žalúdka, pečene, žlčníka a pankreasu. Má dezinfekčné účinky, pomáha pri migréne a bolestiach hlavy, osviežuje dych. Lístky mäty sú osviežujúcou prísadou domácich limonád a čajov.
Levanduľa úzkolistá sa používa pri výrobe voňavých vankúšikov a vonných zmesí, ktoré zlepšujú spánok. Upokojuje nervový systém, vo forme čaju lieči nespavosť a bolesti hlavy. Levanduľový kúpeľ s pridaním rozmarínu zlepšuje krvný obeh a osvieži po horúcom letnom dni.
Jablčník obyčajný patrí medzi prastaré liečivé bylinky, využívajú sa jeho listy a kvitnúce vrcholky. Pomáha liečiť kašeľ, žalúdočné vredy, ochorenia žlčníka a pečene. Zlepšuje chuť do jedla a priaznivo vplýva na srdce. Upravuje nepravidelný menštruačný cyklus.
Šalvia lekárska má silný antibakteriálny účinok, lieči zápaly hrdla, ďasien a paradentózu. Má dezinfekčné a utišujúce účinky. Čaj zo šalvie pôsobí upokojujúco. V ľudovom liečiteľstve sa využíva pri ťažkostiach v klimaktériu, pri silnej menštruácii na podporenie pružnosti maternice. Dym zo šalvie neutralizuje pachy, používa sa na energetickú očistu priestorov.
Repík lekársky sa používa vo forme obkladov na popáleniny, hojenie rán, zastavenie krvácania a rôzne kožné ochorenia. Odvar lieči choroby vnútorných orgánov, pečene, žlčníka, obličiek, žalúdka, dvanástnika. Pomáha aj pri bolestiach v krku. Odvar z repíka je výborné kloktadlo, lieči presilené a choré hlasivky. Repíkový kúpeľ sa využíva pri opuchnutých kĺboch a pri hemoroidoch.
4 otázky pre odborníka
Odpovedá fytoterapeutka Mária Kollárová, Harmoniazdravia.eu
Ako by sme mali zbierať bylinky?
Prastará ľudová múdrosť nám hovorí, že liečivá bylina je najúčinnejšia v celku. Preto je dobré zbierať všetky jej časti: kvet, list, plod aj koreň. Tohtoročné horúce leto nás, bohužiaľ, všetkých nemilo prekvapilo a málo dažďa spôsobilo, že ani naše lúky nie sú také bohaté na kvety a záhrady na úrodu, ako po iné roky.
Ako môžeme bylinky využiť na ozdravenie tela?
Mnohé rastliny z našich záhrad používame ako kuchynské koreniny a zároveň slúžia ako prevencia proti chorobám. Medzi najčastejšie používané patria pažítka, petržlen, kôpor, šalvia, mäta, oregano, bazalka a majorán. Tieto dochucovadlá môžu mať úžasný úžitok aj pre naše zdravie. V letných mesiacoch sa často objavujú zápaly močových ciest, tráviace problémy a rôzne kožné problémy, ktoré sa dajú vyriešiť aj vhodným bylinkovým čajom, obkladom či kúpeľom. Tak napríklad odvar petržlenovej vňate v kombinácii s rebríčkom obyčajným nám pomôže odstrániť prekyslenie organizmu a ich močopudné účinky vylúčia z nášho tela škodlivé látky. Kvety a listy sedmokrásky môžeme pridať do zeleninových šalátov a keďže majú vysoký obsah vápnika a C vitamínu, tak účinne posilnia našu imunitu. Vápnik môžeme získať nielen zo sedmokrásky, ale aj z repíka.
Ktoré bylinky by ste odporúčali konzumovať v lete?
V letnom období môžete skúsiť čaj z čerstvej dúšky materinej, ktorá účinne nahradí rannú kofeínovú kávu a povzbudí vás na celé dopoludnie. Keďže sú pred nami ešte ďalšie horúce letné dni, príjemne nás osvieži aj mätová voda. Na jej prípravu potrebujeme za hrsť čerstvých mätových lístkov, ktoré roztlačíme v mažiariku a pridáme do džbánu s vychladenou vodou. Pridať môžeme aj svoje obľúbené ovocie.
Ako by sme mali bylinky zbierať?
Správny okamih zberu znásobí pozitívne účinky liečivých bylín, ktoré môžu tak zmierniť alebo vyliečiť aj choroby, ktoré odolávajú bežným metódam. Obdobie letných mesiacov je vhodné na zber kvetov a listov. Najvhodnejší je čas neskorého predpoludnia, keď už nie je ranná rosa. Pri zbere dbajte, aby sme mali čisté a suché ruky, prípadne môžete použiť aj biele bavlnené rukavice, aby sa zachovali liečivé účinky. Zbierame len tie druhy byliniek, ktoré dobre poznáme. Chránené bylinky zásadne kupujeme.