1.Detský chrup
Určite podľa veku dieťaťa a chuti zubnej pasty. „Detské zubné pasty obsahujú primerané množstvo fluoridov podľa veku a nemali by mať vysokú abrazivitu (odporúča sa 30 – 60 RDA).
Pre mliečne zuby sa odporúčajú pasty s obsahom 250 ppm fluoridov. Pre zmiešaný chrup (4 – 8 rokov) pasty s obsahom približne 500 ppm fluoridov.
Pre trvalý chrup (zhruba 6 – 8 – 12 rokov) pasty s obsahom okolo 1400 ppm fluoridov. Lepšie účinky na remineralizáciu skloviny majú pasty obsahujúce aminfluoridy,“ hovorí medicínska reprezentantka Naturproduktu Eva Toporčáková a dodáva, prečo je obsah fluoridov a aminfluoridov v zubnej paste dôležitý: „Fluoridy majú veľký význam v prevencii zubného kazu.“
Výskyt zubného kazu u slovenských detí je alarmujúci. Na Slovensku sa podľa štatistík v rámci EÚ vyskytuje vo veku 12 rokov 4,5 kazu na jedno dieťa.
Pre porovnanie – v krajinách ako Švajčiarsko, Nemecko je výskyt kazu u 12-ročných detí 0 – 1 kaz.
2.Paradontitída a zapaľovanie ďasien
Zápal ďasna by sa nemal určite podceňovať, obzvlášť keď sa opakuje. „Ľudia s týmto problémom by mali určite navštíviť zubného lekára, prípadne dentálnu hygieničku, ktorá odporučí vhodnú starostlivosť,“ hovorí zubná lekárka Katarína Tulejová.
Jedným z prejavov zápalu je krvácanie. „Pasty určené na zapálené ďasná alebo paradontitídu by mali obsahovať účinné zložky, ktoré majú adstringenčný účinok, čiže zastavujú krvácanie, pôsobia proti baktériám, ochraňujú sliznicu ďasna, majú protizápalový a regeneračný účinok.
Pri výbere pasty je dobré poradiť sa v lekárni a vyberať si pasty, ktoré majú protizápalový účinok uvedený na obale,“ upresňuje medicínska reprezentantka a dodáva, čo by pasta nemala obsahovať: „Zložky, ktoré dráždia a štípu. Na každodenné použitie nie sú vhodné pasty s vysokou abrazivitou (RDA).“
3.Citlivé zuby
„Ľudia s citlivými zubami by mali pri výbere preferovať pasty so zložkami, ktoré pomáhajú remineralizovať a spevňovať zubnú sklovinu (aminfluoridy, fluoridy, hydroxyapatit, vápnik).
Taktiež zložky, ktoré blokujú bolestivosť po vyvolávajúcich podnetoch a spevňujú citlivú odhalenú zubovinu (dentín). Pasta by nemala mať RDA vyššie ako 40,“ radí Eva Toporčáková.
4.Vybielenie zubov
„Bieliace pasty majú vysokú abrazivitu, RDA 100 – 150. Pasty s vysokým RDA sú vhodné pre ľudí so zdravými zubami a silnou sklovinou.
Abrazívne častice v paste pomáhajú lepšie odstraňovať zubný povlak a tým bieliť zuby. V súčasnej dobe sa preferujú bieliace pasty s posilneným ochranným, reparačným účinkom na sklovinu.
Bieliaci účinok v pastách zabezpečujú ďalšie zložky, ako peroxid, avšak pri maximálnej koncentrácii 0,1 % (na bielenie môžu vyššiu koncentráciu peroxidu používať len zubní lekári), niektoré zlúčeniny pyrofosfátov, enzýmy, modré pigmenty (optické krátkodobé zosvetlenie),“ upresňuje Eva Toporčáková.
5.Vysoká kazivosť zubov
„Pasta by mala mať vysoký obsah aminfluoridov, fluoridov, vápnika, zložkou neutralizujúcou pH v ústnej dutine, prípadne enzýmami, antibakteriálnou zložkou,“ radí medicínska reprezentantka a dodáva: „Pri prevencii zubného kazu je úloha fluoridov v zubných pastách hlavne u detí nenahraditeľná.“
Škodí alebo neškodí priveľa fluóru zubom?
„Fluór je toxický, ale v pastách sa používa vo forme netoxických, naopak prospešných fluoridov. Zubnú pastu bez fluóru by mali používať ľudia alergickí na fluór a tí, ktorí majú dostatočný príjem fluóru v pitnej vode, jedlej soli atď. Množstvo zubnej pasty na jedno čistenie by malo byť vo veľkosti ryžového zrnka,“ upresňuje Eva Toporčáková a zubná lekárka dodáva: „Pri fluoróze, stave spôsobenom nadmerným príjmom fluóru, sú zuby fľakaté, s drsnými a tmavými miestami. Vyskytuje sa prevažne na mliečnych zuboch, ale môže byť aj na trvalých, ak je pri ich raste príjem fluóru nadmerný. Fluór môžeme prijímať buď nadmernou konzumáciou vo vode, jedle, pri predávkovaní fluoridovými tabletami, alebo nadmernej konzumácii pasty pri čistení zubov.“