Nejde len o slnko
Prejavy slnečnej alergie alebo solárnej dermatitídy sa objavujú na odkrytých častiach tela, ktoré sú vystavené slnečnému žiareniu.
Koža na týchto miestach sčervenie, vznikajú na nej malé svrbiace pupienky, niekedy sa prejaví takzvaná krupica, žihľavka alebo mokvajúce pľuzgieriky.
„Za väčšinu týchto reakcií nie je zodpovedné len slnko,“ upozorňuje dermatologička Jana Holešovská.
„Často ide o kombináciu slnečného žiarenia a fotosenzibilizátorov, ktorými môžu byť niektoré lieky, chemikálie v krémoch, dokonca aj v opaľovacích, trávy, parfumy alebo dezinfekčné látky.
Pri styku s nimi sa koža stáva precitlivenejšou na slnečné žiarenie. Príznaky ochorenia sa zvyčajne objavujú už pri prvom pobyte na slnku.
Vtedy UV žiarenie spustí určité zmeny v kožných bunkách, čo spôsobí, že imunitný systém nesprávne reaguje na proteíny v koži, považuje ich za telu cudzie a začne voči nim vytvárať protilátky. Tie napokon poškodzujú kožné bunky, a tak vznikajú alergické prejavy.“
Prečo práve ja?
Ak ste na sebe zbadali príznaky ochorenia, je dôležité podstúpiť odborné vyšetrenie. Príčiny, ktoré boli jeho spúšťačom, však lekári v mnohých prípadoch nedokážu objasniť.
Predpokladá sa, že u niektorých pacientov zohráva úlohu genetická predispozícia. Riziko vzniku slnečnej alergie je väčšie, ak trpíte niektorými kožnými ochoreniami, napríklad atopickým ekzémom.
Bez ohľadu na príčinu je však potrebné poradiť sa s odborným lekárom o liečbe.
Ako prežiť leto
V prípade, že ste už na sebe spozorovali zvýšenú citlivosť na slnečné žiarenie alebo konkrétne príznaky slnečnej alergie, dermatologička Jana Holešovská vám odporúča dodržiavať tieto pravidlá:
Už pred letom, prípadne pred odchodom na dovolenku otužujte pokožku postupným dávkovaním slnečných lúčov.
Obmedzte pobyt na slnku v čase intenzívneho slnečného žiarenia medzi 10. a 15. hodinou.
Vyhýbajte sa chemikáliám a kozmetickým prípravkom, prípadne rastlinám a liekom, ktoré by mohli spôsobiť fotosenzibilitu.
Aplikujte na kožu ochranné prípravky s UV faktorom niekoľkokrát denne.
Chráňte sa vhodným oblečením, ktoré by malo zakrývať ramená a nohy a slnečnými okuliarmi. Ideálne je, ak je oblečenie z jemnej bavlny, ktorá má ochranný faktor 32. Krep má ochranný faktor 5 a hodváb 28.
Ošetrite pokožku vhodným prípravkom po opaľovaní. Dodajte jej potrebné živiny a hydratáciu.
Používajte extrémnu slnečnú ochranu, takzvaný total sunblock. Ide o prípravky s ochranným faktorom 50+. Sú vhodné aj pre veľmi svetlú pokožku, ktorá má sklon k spáleniu, citlivú pokožku a na ochranu v extrémnych podmienkach.
Vyhýbajte sa priamemu slnečnému žiareniu, radšej si oddýchnite v tieni.
Možnosti liečby
Jednou z možností terapie je postupné otužovanie kože stúpajúcimi dávkami UVA a UVB žiarenia. Môžu vám pritom pomôcť špeciálne prístroje, ktoré nájdete na kožných klinikách.
Ďalej lekári často odporúčajú antihistaminiká, lieky proti alergii, ktoré je vhodné užívať aspoň jeden až dva týždne pred dovolenkou.
Dokážu zmierniť svrbenie a iné nepríjemné príznaky. Pomôcť si môžete aj podporou imunity a užívaním betakaroténu.