Najčastejším zdravotným problémom je hnačka
„Najčastejším ochorením na cestách bývajú cestovateľské hnačky. Každý rok dostane hnačku 20 - 50 % cestovateľov, čo je približne 10 miliónov ľudí. Hnačka sa objaví obyčajne v 1. týždni pobytu, ale môže sa objaviť kedykoľvek počas cesty a dokonca aj po návrate domov,“ hovorí imuno-alergiologička Katarína Bergendiová.
Za hnačku sú najčastejšie zodpovedné baktérie, enterokoky, ktoré sa môžu do tela dostať v potrave, vodou, či znečistenými rukami.
Hnačka môže vzniknúť aj pri spolupôsobení oslabenia organizmu, cestovným stresom, zmenou režimu alebo aj nedostatkom spánku počas našej dovolenky.
Najčastejšou príčinou však býva konzumácia nezvyklých jedál, celková zmena prostredia alebo nedostatočná hygiena úpravy potravín navštívenej krajiny.
Jediná cesta, ako môžeme dostať hnačkové ochorenie, je konzumácia mikroorganizmami kontaminovanej potravy alebo vody.
Dôležitá je destinácia
Riziko ochorenia posudzuje lekár aj samotný rodič, podľa cieľovej krajiny, do ktorej sa s deťmi chystá vycestovať.
„Najrizikovejšie destinácie na vznik infekcie sú rozvojové krajiny Latinskej Ameriky, Afrika, Stredný Východ a Ázia. Za najmenej rizikové oblasti sa považujú destinácie v Európe, Austrálii a Severnej Amerike,“ vysvetľuje lekárka.
Dovolenková prevencia proti žalúdočným problémom
jedlo konzumujte ihneď po jeho príprave, pokiaľ je ešte teplé
vyvarujte sa konzumácie potravy z pouličných stánkov, kde sa jedlá pripravujú v improvizovaných podmienkach s nízkou úrovňou hygieny.
zeleninu konzumujte len po tepelnej úprave
šaláty radšej vynechajte
ovocie si dajte len také, ktoré sa dá ošúpať
zmrzlinu si kupujte len balenú z kontrolovaných výrobní
vodu na pitie aj na umývanie zubov používajte len z originálne balených fliaš
umývajte si ruky pred jedením a vždy po použití toalety
je vhodné používať probiotiká, pomocou ktorých môžete predísť alebo zmierniť priebeh hnačky
Čo zbaliť do lekárničky?
Ak sú vaše deti alergické, nezabudnite si na dovolenku zbaliť základné lieky, ktoré im lekár predpíše. Ide najmä o antihistaminiká či spreje do nosa.
K téme sa vyjadruje:
Katarína Bergendiová, imuno-alergologička, Imunita.sk
Na pobyte na slnku sa často prejaví alergia na slnko – žihľavka a svrbenie. Odborníčka upozorňuje na ďalšiu povinnú výbavu lekárničky: „Ak sa už v minulosti fotoalergia diagnostikovala, je vhodné užívať antihistaminiká preventívne počas celej dovolenky. N
etreba čakať, kým sa prejavy fotoalergie objavia znova. Samozrejmosťou by malo byť aj používanie prípravkov na opaľovanie s vysokými faktormi.
Pri ich výbere dbajte na to, aby neboli veľmi parfumované. Najvhodnejšie je zakúpiť si tieto prípravky v lekárni, kde vám aj odborne poradia. Nie všetky prípravky na opaľovanie ponúkané na našom trhu sú totiž vhodné.“
Ako liečiť chorý žalúdok?
Základom liečby je orálna rehydratácia, ktorej podstatou je náhrada vody a soli, mierna diéta a pokojový režim.
Na potlačenie príznakov hnačky sa užívajú prípravky, ktoré znižujú motilitu čriev a zmierňujú hnačku tým, že spomaľujú pohyb čriev, čím sa zabezpečí viac času na absorpciu tekutín a elektrolytov.
Existujú tiež prípravky na zahustenie stolicea vhodné sú tiež prípravky, ktoré viažu baktérie a toxíny (medicinálne adsorpčné uhlie).
V poslednom čase sú u nás dostupné účinné lieky, ktoré ničia najčastejších vyvolávateľov cestovateľských hnačiek. Antibiotiká sa na liečbu hnačky indikujú iba v prípadoch s veľmi ťažkým priebehom.
Namiešajte si rehydratáciu sami
Pri väčšej strate vody a elektrolytov si môžete rehydratačný roztok pripraviť aj sami.
Zmiešame:
1 čajovú lyžičku kuchynskej soli
8 čajových lyžičiek cukru
1 liter čistej vody
Slaná voda a klíma sú pomocníci
Prímorská klíma a slaná voda majú liečivý účinok na množstvo neduhov. „Deťom slaná morská voda pekne „prepláchne“ dutiny a je to dobrá prevencia nádchy a ďalších ochorení dýchacích ciest.
Vdychovanie morského vzduchu rozpúšťa hlieny, čistí sliznice, a tak oslobodzuje upchatý nos a celkovo zahlienené dýchacie cesty.
Prímorský vzduch je výborným liekom pre astmatikov a alergikov, ktorým sa často odporúča pobyt pri mori ako jeden z vhodných liečebných ‚doplnkov‘.
Vlhký slaný vzduch dokáže tlmiť nepríjemné prejavy alergií. Slaná voda je tiež prospešná pre detičky a všeobecne pre ľudí trpiacich rôznymi kožnými ochoreniami, ako sú ekzémy či psoriáza,“ vysvetľuje imuno-alergologička.
Očkovanie
Pri návšteve niektorých krajín je očkovanie proti rôznym chorobám povinné a pri cestovaní najmä do krajín s nízkou hygienickou úrovňou a málo rozvinutým zdravotníctvom sa odporúča.
„Epidemiológovia však upozorňujú, že ani vakcinácia nechráni na 100 percent a nemožno preto podceňovať ani ďalšie preventívne opatrenia.
Zdravotné riziká pre turistov predstavujú najmä potraviny a voda, keďže hnačkové ochorenia tvoria 60 až 80 percent všetkých ochorení cestovateľov.
Treba preto dbať na výber bezpečných potravín a bezchybnej pitnej vody,“ upozorňuje Katarína Bergendiová.
V rámci prevencie sa vyvarujte:
neprevareného mlieka
majonéz a vajíčok
tvarohu a mäkkých syrov miestnej výroby
zmrzliny
pridávania kociek ľadu neznámej kvality do nápojov.
vody zlej alebo neznámej kvality, tú možno v prípade potreby upraviť prevarením, filtráciou či chemickou úpravou.
Nebezpečenstvo v piesku
Nikdy neviete, čo sa v takom plážovom piesku môže skrývať. Ak nebudete pozorní, môže vám aj deťom hranie v piesku skutočne ublížiť.
Nestálosť povrchu
Rodiny s deťmi si chvíle strávené na plážach pri mori užívajú. Súčasťou plážových hier je už tradične stavanie hradov z piesku alebo zakopávanie niektorých členov rodiny do pieskových jám. Práve v tomto prípade by ste mali byť extrémne opatrní a radšej nezahrabávať deti do piesku až po krk. V zahraničí sú bežné prípady, keď deti vykopali príliš veľkú a hlbokú jamu. Mnohí mladí, ktorí do jamy vliezli, čoskoro zistili, že to nebol dobrý nápad. Nestálosť povrchu a vlhký piesok sa môžu uvoľniť a kompletne zavaliť človeka, ktorý sa v diere nachádza. Pod ťarchou piesku môže dôjsť aj k zaduseniu. Aj keď ste ešte neboli svedkom takejto hrozivej situácie, radšej sa vyhnite príliš hlbokým jamám.
Čo všetko v piesku žije
Piesok a pláže milujú rovnako ľudia ako aj rôzne baktérie. Vlhké a teplé prostredie je predzvesťou problémov, ktoré môžu ohroziť vaše zdravie. V piesku sa môže nachádzať napríklad baktéria E.coli, ktorej plážový piesok ponúka ideálne podmienky na život. Ak je piesok, na ktorom si užívate, kontaminovaný týmito baktériami, môže sa to u vás prejaviť formou hnačky, vracania, vyrážok či dokonca infekcií. Podľa vedcov z Havajskej univerzity, ktorí na tento fakt prišli, však nemusíme robiť paniku. Z hrania či prechádzok sa nenakazíte. Dajte však pozor, aby si najmenšie deti nedávali piesok do úst. Zvýšte opatrnosť v prípade, že máte na tele otvorenú ranu, do ktorej by sa mohla dostať infekcia.