O Číne všetci vieme, že je najľudnatejšou krajinou sveta, poznáme pandu, počuli sme o čínskej medicíne a radi by sme sa poprechádzali po čínskom múre. Lenže štvrtá najväčšia krajina sveta, kde žije viac ako 1,3 miliardy obyvateľov, toho ponúka oveľa viac.
Jej jedinečnosť a atmosféru túži zažiť každý človek s cestovateľskou dušičkou. Čína je totiž len jedna a ťažko nájdete krajinu s takou bohatou a hodnotnou históriou a rozmanitou kultúrou či prírodou.
Turistov láka najmä hlavné mesto Peking, kde sa nachádza nekonečné množstvo historických skvostov, ale i moderný Šanghaj so svojimi mrakodrapmi a moderným duchom.
Poklady Pekingu
Zakázané mesto, ktoré nájdete v Pekingu, patrí medzi najnavštevovanejšie pamiatky. Bolo vybudované v 15. storočí a vystriedalo sa tu 24 cisárov dynastií Ming a Čching.
Zakázané mesto sa preto volá zakázané, lebo doň nesmel okrem cisára a jeho rodiny nik iný vstúpiť. Jeho nádherou, prírodou a atmosférou sa mohli kochať len vyvolení.
Na jeho stavbe pracovalo údajne až milión robotníkov a Zakázané mesto je najrozsiahlejším palácom na svete.
Má 9999 miestností a ako najväčší zachovaný súbor drevených stavieb je zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
V Pekingu musíte vidieť aj jedno z najväčších námestí na svete, Námestie nebeského pokoja s Maovým mauzóleom. Po Pekingu sa môžete povoziť na rikši a vychutnať si tak atmosféru jeho uličiek naplno.
Kontrast s modernými stavbami mesta vás určite uchváti. V hlavnom meste stoja tiež za pozretie parky, napríklad Beihai so stenou deviatich drakov a bielou pagodou alebo Jingshan park, ktorý vám poskytne prekrásny výhľad na mesto. Nemali by ste tiež prepásť Chrám nebies.
Pre turistov je fascinujúca plavba kaňonom Longqing, ktorý je neďaleko hlavného mesta. Veľkolepá prírodná scenéria doslova vyráža dych a prinesie vám nezabudnuteľné obrazy.
Čínu preslávili tiež šaolinskí mnísi svojím bojovým umením kung-fu. Svoju šou predvádzajú turistom každý deň.
Čínsky múr aj terakotoví bojovníci
Jediná stavba, ktorú vidno z mesiaca, láka státisíce turistov, napriek davom sa vám však podarí si nájsť pokojné miestečko, kde môžete nasávať atmosféru tohto veľkolepého diela.
Čísla, ktoré sa k nemu viažu, stále vyrážajú dych: múr sa staval viac než 1800 rokov, jeho dĺžku rôzne zdroje uvádzajú od 3460 km až do 6300 km, s priľahlými múrmi a odbočkami to je vraj až neuveriteľných 20 000 km, výška sa pohybuje od šesť do deväť metrov a šírka šesť až sedem metrov.
Na stavbe múru pracovali státisíce robotníkov a veľa z nich tu položilo svoj život.
S Čínou sa neodmysliteľne spája aj neuveriteľná armáda terakotových bojovníkov – 6000 bojovníkov, stovky koní a bronzové vozy strážili pozostatky prvého cisára Quin Shi Huang a boli objavené náhodou pri výkopových prácach.
Dnes radia Xi´an medzi dôležité miesta na historickej mape Číny.
Kontrast hypermodernej Číny
Dvadsaťmiliónový Šanghaj je najbohatším mestom krajiny. Centrum obchodu, módy a trendov je so svojimi mrakodrapmi a hypermodernou štvrťou Pudong jedným z najfotografovanejších.
Budova Svetového obchodného centra či televízna veža patria medzi najvyššie na svete. Mrakodrapy tu žijú v harmónii s prierezom historických budov.
Nájdete tu prekrásny chrám z 15. storočia Chenhuang či chrám jadeitového Budhu.
Aká veľká je Čína, také je aj množstvo zaujímavých a úchvatných miest, ktoré ponúka. Napríklad kúpeľné mesto Chan-Čou označujú za najkrajšie mesto Číny, ktoré fascinuje svojou ovocnou a kvetinovou záhradou, starobylé mesto Su-Čou, kamenný les so svojimi jedinečnými útvarmi.
Krajina, ktorá dala svetu hodváb, porcelán a ďalšie úžasné objavy, vám určite prinesie nezabudnuteľné zážitky.
Tip z prvej ruky
Radí sprievodkyňa CK Satur, Monika Szabová
Čína je neuveriteľne rozmanitá, na jej spoznávanie potrebujete aj niekoľko rokov. Na trase žiadneho cestovateľa by nemal chýbať Šanghaj, jej najľudnatejšie mesto, ktoré je symbolom obrovského rozvoja celej krajiny počas posledných dekád. Obchodná ulica Nanjing rd. vedie k úchvatnej panoráme mrakodrapov, medzi ktorými sa týči aj druhá najvyššia budova sveta Shanghai Tower. Odporúčam prechádzku po nábreží popri koloniálnych budovách spred sto rokov, a takisto v okolitých starých uličkách, kde domáci stále žijú v jednoduchých domoch aj napriek modernizácii. Tu človek najlepšie pochopí význam „čínskeho sna“. Ďalej bývalá britská kolónia Hongkong, multikultúrne mesto, ktoré nikdy nespí. Je preslávené svojou pouličnou kuchyňou, kde vyniká kantonské dim sum a špeciality z čerstvých morských plodov, ktoré si najviac užijete na niektorom z nočných trhov na polostrove Kowloon. Hongkong je globálne finančné centrum postavené podľa princípov fengshui a sú tu najlepšie nákupy. V kontraste k veľkomestám je napríklad juhozápadná provincia Sičuan známa svojou štipľavou kuchyňou. Je domovom pandy veľkej, ktorú tu možno najlepšie pozorovať v niekoľkých rezerváciách, najznámejšou je Bifengxia. V národnom parku Jiuzhaigou sa stretnete s dych vyrážajúcimi prírodnými scenériami s vodopádmi a zasneženými vrcholkami hôr.
Foto: SATUR a archív M.S.