Súčasné tridsiatničky sú na vrchole svojich síl
Nie je to tak dávno, čo ženy štyridsiatničky vyzerali ako dnes ženy so šiestimi krížikmi na krku. A zďaleka to nie je iba zásluha kozmetiky a estetickej medicíny.
Mohlo by sa zdať, že existuje stroj času. Za nedávneho socializmu sa ženy vydávali a rodili deti o desať až pätnásť rokov skôr, ako je súčasný vekový priemer, a potom vyzerali takmer ako dôchodkyne.
Konfekčnú veľkosť 38 už nikdy neobliekli, všetky mali rovnako príšernú trvalú a uspokojili sa s tým, že najkrajšiu časť života majú za sebou. Od tridsať päťky už čakali iba na naozajstnú starobu.
Zato súčasné tridsiatničky sú v oveľa lepšej kondícii. Viac sa starajú o svoje telo aj výzor, cvičia, zdravo jedia, dávajú si záležať na vzdelaní, kariére, samostatnosti, dlho-predlho hľadajú toho pravého a nie je nič nezvyčajné, keď majú prvé dieťa po tridsiatke.
„Áno, dnešné tridsiatničky či štyridsiatničky sa považujú za ženy na vrchole svojich síl, kým predtým sa na ne dívalo ako na ženy za zenitom,“ pritakáva aj gynekologička, pôrodníčka a medicínska riaditeľka Iscare Bratislava Michaela Grossová.
„No aj keď sú vďaka lepšiemu životnému štýlu viac fit, niektoré zákony prírody platia stále a nedajú sa oklamať.
Napríklad platí, že s pribúdajúcim vekom je funkčnosť vaječníkov oslabená a ženy po tridsiatom piatom roku života majú nielen podstatne väčší problém otehotnieť a vynosiť dieťatko, ale zároveň je tu aj vyššia pravdepodobnosť výskytu Downovho syndrómu a ďalších genetických abnormalít plodu.“
Zastavme čas!
To však neznamená, že sa treba vzdať súčasného životného štýlu. Veď má svoje opodstatnenie a výhody prevyšujú nevýhody.
K téme sa vyjadruje:
Michaela Grossová, gynekologička, pôrodníčka a medicínska riaditeľka Iscare Bratislava, Iscare.sk
Mať dobré vzdelanie, slušne rozbehnutú kariéru, čo znamená mať aspoň nejakú prax pred nástupom na materskú dovolenku, vedieť, čo chceme a čo nie a podľa toho si potom vybrať partnera, to všetko sú plusové body.
Dôležité je však dopredu myslieť aj na budúce rodičovstvo. Súčasná medicína totiž umožňuje mať oboje – dlhý slobodný život, budovanie kariéry aj dieťa vo vyššom veku. Stačí si dať zmraziť vajíčka.
„Zmrazovanie spermií je pomaly samozrejmosť, uchovávajú si ich tak nielen onkologickí pacienti. Na Slovensku sa spermie a embryá zmrazujú v kryobanke asi pätnásť rokov, ako prvá s tým prišla práve naša klinika,“ hovorí Ana Ivanová, hlavná embryologička Iscare.
Social egg freezing
„Zmrazovanie ženských vajíčok je podstatne mladšia záležitosť, vo svete sa s tým začalo asi pred piatimi rokmi, u nás doma máme s vitrifikáciou oocytov dvojročné skúsenosti.“
Takže kvôli tomuto úkonu už netreba cestovať do zahraničia, ako bolo zvykom. Aby si však žena mohla, takpovediac, odložiť vajíčka na lepšie časy, treba splniť niekoľko podmienok.
„Žena, ktorá chce byť matkou neskôr, a preto si chce v kryobanke uchovať zdravé a vitálne ženské pohlavné bunky, musí byť zdravá a podľa európskej legislatívy, keďže dieťa má právo na otca aj matku, musí mať partnera.
Social egg freezing, ako sa zmrazovaniu vajíčok tiež hovorí, je riešením aj pre onkologické pacientky, odobratie vajíčok však musia absolvovať ešte pred začatím chemoterapie.
Stav každej ženy musí individuálne posúdiť lekár, či je dostatok času podstúpiť prípravu na odber vajíčok, či hormonálna liečba stimulujúca vaječníky nemá vplyv na onkologické ochorenie a či stav pacientky dovoľuje podstúpiť zákrok - odber vajíčok.
V poslednom čase nás kontaktovali hlavne mladé ženy s hematologickými diagnózami a ženy s nádormi vaječníkov pred plánovanou operáciou," dáva nádej mnohým budúcim matkám gynekologička a pôrodníčka.
Dve hodiny pre budúcnosť
„Ak je žena po gynekologickom a hormonálnom vyšetrení uznaná ako zdravá, má dobrú ovariálnu zásobu, a teda si môže dať zmraziť oocyty, musí pred samotným zákrokom podstúpiť nenáročnú terapiu,“ ozrejmuje, ako to beží v praxi, Michaela Grossová.
„Od druhého dňa menštruačného cyklu si začne pichať hormonálne injekcie na stimuláciu vaječníkov, vďaka ktorým v nich dozrie naraz viacero vajíčok. Toto musí robiť desať dní.
Na dvanásty deň jej v celkovej anestéze, ktorá však trvá iba päť až desať minút, odspodu cez pošvu odsajeme zrelé vajíčka, ideálne asi desať, ktoré sa zmrazia v kryobanke. Dve hodiny po zákroku odchádza pacientka domov.“
Nič drastické, nič náročné, ani si netreba brať dovolenku. A o niekoľko rokov, keď príde pravý čas na dieťa, sa žena na kliniku vráti spolu s partnerom, vajíčka sa rozmrazia, oplodnia a vložia budúcej mamine do maternice.
Nový trend
Je možné, že súčasné znalosti medicíny a zmrazovacie techniky do veľkej miery ovplyvnia rodičovstvo budúcnosti.
Oveľa väčšia samozrejmosť ako dnes, keď je na Slovensku priemerný vek matky pri prvom pôrode 30 rokov (v rozvinutých západných krajinách ešte viac), bude mať dieťa možno aj na hranici štyridsiatky.
Čo je v poriadku, pokiaľ je zachovaná vysoká šanca, že žena dieťatko vynosí a to bude zdravé. Veď je fajn mať potomka až vtedy, keď je naň človek pripravený tak po psychickej, ako aj finančnej stránke.
Moderná medicína zároveň dáva šancu ženám, ktoré sa už v mladom veku boria s vážnymi zdravotnými problémami.
Vie ich vyriešiť a zároveň im dáva nádej stať sa v budúcnosti matkami aj napriek tomu, že liečba môže znížiť alebo úplne ochromiť schopnosť vaječníkov produkovať zdravé vajíčka.
V krajinách, kde je „odkladanie si“ ženských pohlavných buniek takmer samozrejmosť, však odborníci rozbehli edukačnú kampaň zameranú na to, aby ženy podstúpili odber vajíčok v skoršom veku než po tridsať päťke, pretože momentálne je ich priemerný vek 37 – 38 rokov.
„To je už naozaj hraničný vek, oveľa lepšie vyhliadky na odobratie a budúce zdarné počatie zdravého plodu majú ženy, ktoré sa pre toto riešenie rozhodnú okolo tridsiatky,“ hovorí Michaela Grossová.
Asi neprekvapí, že do kampane za zvýšenie šance na rodičovstvo vo vyššom veku sa zapojili aj veľké nadnárodné firmy, udávajúce budúce trendy, ako Apple či Google.
Svojim zamestnankyniam dávajú možnosť nechať si zmraziť vajíčka ako jeden zo zamestnaneckých benefitov.
Robia tak preto, lebo je zrejmé, že bez zaistenia si ďalších zdravých generácií nemá už ani dnes zmysel myslieť na budúcnosť, nieto ešte vymýšľať nové výrobky či programy. Bez detí žiadna budúcnosť nebude.