SME

Sú grilované potraviny bezpečné?

Lahodné arómy pečených klobás, živánky, či cigánskej šíriace sa zo susedovej záhrady rozhodne patria k najtypickejším vôňam slovenského letného vidieka a dovolenkových destinácií.

(Zdroj: Fotolia)

Neraz môžeme hovoriť o doslova lukulských hodoch, v presvedčení, že rozpálenú pahrebu grilu treba využiť naplno. „Ľudia chcú byť vonku, spoločne sa stretávať, radi jedia a opekanie pod holým nebom umocňuje letnú pohodu. Navyše, chuť grilovaného mäsa im chutí,“ potvrdzuje MUDr. Peter Minárik.

Hoci je dnes grilovanie „in“, mali by sme mať vždy na zreteli, že v rámci spracovania potravín patrí tento spôsob prípravy pokrmov zo zdravotného hľadiska k najrizikovejším. Paradoxom je, že pokiaľ na internete nájdeme tisícky receptov na pokrmy z grilu, zdravotných varovaní o ňom je podstatne menej.

SkryťVypnúť reklamu

Zdravotné problémy spôsobené nevhodným grilovaním sa môžu prejaviť až za niekoľko desiatok rokov, takže varovania odborníkov ľudia v lákavej predstave vôní opekaného mäsa často nerešpektujú a berú ich na ľahkú váhu.

Najrizikovejší spôsob prípravy

„Hoci ľudia grilujú určite už od mája až do neskorej jesene, počas leta grilovacia sezóna vrcholí, grilovanie spolu s vysmážaním určite nie sú ideálnymi spôsobmi prípravy pokrmov,“ zdôrazňuje gastroenterológ a odborník na výživu MUDr. Peter Minárik.

„Pri tomto spôsobe tepelnej prípravy, pri ktorom používame vysoké teploty sa dostáva strava do priameho kontaktu s ohňom, v dôsledku čoho toxické a karcinogénne prchavé zlúčeniny z uhlia a dreva (tzv. polycyklické aromatické uhľovodíky/PAU) priamo kontaminujú potravu.“

SkryťVypnúť reklamu

Na kontaminanty v grilovaných potravinách má vplyv aj konkrétny typ uhlia alebo dreva. Niektoré druhy pri horení uvoľňujú menej, iné viac PAU. „Navyše pri teplotách nad 200 °C vznikajú v bielkovinových zložkách potravy, teda v mäse, karcinogénne látky (polycyklické aromatické uhlíky - PAH, heterocyklické amíny - HCA), ktoré poškodzujú DNA buniek a dnes je už vedecky preukázané, že zvyšujú riziko rakoviny, najmä hrubého čreva a žalúdka,“ dodal doktor Minárik.

Baktérie, parazity...

Ďalším rizikom prípravy potravín na grile je nedostatočné tepelné spracovanie, keď je pokrm zvrchu prepečený a vnútri nedopečený. „Z ugrilovaného mäsa by nemala vytekať krvavá alebo ružová šťava, ktorá je dôkazom surovosti.“

Aby sme boli ochránení pred bakteriálnymi nákazami a parazitmi, teplota vo vnútri grilovaného mäsa musí zostať pod 100°C (min. 72 °C po dobu 10 minút). „Platí však aj pravidlo, že čím je mäso po grilovaní tmavšie a prepálenejšie, tým viac zdraviu škodlivých látok obsahuje. Nehovoriac už o obľúbenej konzumácii tuku, ktorý vzniká pri grilovaní!“

SkryťVypnúť reklamu

Napriek rizikám sa griluje ostošesť

Ťažko však predpokladať, že ľudia sa vzdajú svojich gurmánskych záľub. Preto treba hľadať spôsoby, ako spraviť obľúbené grilovanie bezpečným a zdravším.

MUDr. Peter Minárik radí vyhnúť sa grilovaniu červeného mäsa (hovädzie, bravčové, jahňacie a pod.) a údeným výrobkom s vysokým obsahom tuku (klobásy, slanina). Zo zdravotného hľadiska je oveľa bezpečnejším variantom biele a rybie mäso, prípadne chudšie mäso z diviny.

„Pri grilovaní je dôležité zamedziť priamemu styku mäsa s ohňom, odkvapkávaniu šťavy a tuku na priamy oheň. Dôležité je používanie alumíniového ochranného obalu a špeciálnych grilovacích pomôcok. Ak sa nám predsa len stane, že mäso je príliš prepečené, vzdajme sa ho,“ radí odborník.

„Zdravý tanier“

Zásada menej je niekedy viac pomáha pri grilovaní obmedzovať rizikové faktory tohto spôsobu prípravy jedla. Zabudnime na plnú misu marinovanej krkovičky, niekoľko hypermarketových balení klobás a párkov rôznych chutí, prerastenú slaninku – to všetko pripravené v chladničke na grilovanie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na tanieri rovnako chutí menšia porcia grilovaného chudého mäsa alebo ryby, ochutená čerstvými bylinkami, grilovaná zelenina, tofu či zemiak ugrilovaný v alobale a veľká porcia čerstvej zeleniny. „Vitamíny a antioxidanty z paradajok, papriky, zelených šalátov, brokolice a iných druhov zeleniny majú množstvo ochranných faktorov, ktoré znižujú tvorbu karcinogénnych látok,“ odporúča MUDr. Peter Minárik.

Aj priveľa grilovania škodí

Grilovanie v záhradách, na výletoch či piknikoch sa v posledných rokoch aj u nás stalo jednou z najobľúbenejších činností. Ale aj v činnostiach, ktoré nám robia radosť a ktoré nám chutia by sme mali byť umiernení. „Rizikovosť častého grilovania by si mali uvedomiť najmä tí, ktorí s obľubou grilujú stále, od jari až do neskorej jesene.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Grilovanie sa, najmä na jar a v lete, posledné roky masívne propaguje aj v reklamných kampaniach veľkých obchodných reťazcov. Obchody však ponúkajú iba to, čo majú ľudia radi a čo by aj tak kupovali. Ľudia by však mali poznať aj opačnú stranu mince, teda riziká nezdravého grilovania, a mali by sa aj v tomto smere správať rozumne, vyvážene a zodpovedne,“ dodáva lekár.

Zásady zdravej grilpárty:

Výskumy ukázali, že grilovanie nemusí byť zákonite vždy a za každých podmienok nezdravé. Onkologické spoločnosti ponúkajú tipy pre zdravé grilovanie:

  • Spravte si z grilovačky sviatok! Grilovanie by nemalo byť dennou či víkendovou samozrejmosťou, skôr výnimočnou udalosťou.
  • Na grilovanie používajte vždy len čerstvé suroviny! Grilujte len kvalitné, dobre odležané (marinované) mäso, ryby, morské plody. Naložené mäso uchovávajte v chladničke pri teplote do max. 4 °C.
  • Používajte len kvalitné grilovacie uhlie a drevo! Pahreba musí byť dostatočne a rovnomerne rozpálená, bez plameňov.
  • Grilujte zásadne len chudé mäso! Najvhodnejšou voľbou je hydina či ryba. Z mastnejšieho mäsa pred vložením do grilu odstráňte čo najviac tuku.
  • Mäso pred grilovaním upravte! Vedecké štúdie potvrdili, že marinovanie mäsa pred grilovaním znižuje tvorbu karcinogénnych HCA (heterocyklických amínov).
  • Marinádu pripravujte pre každé grilovanie čerstvú. Predvarenie väčších kusov mäsa pred grilovaním skráti čas expozície mäsa s ohňom. Predvarené mäso treba dať hneď do predhriateho grilu. Grilovací čas skracuje aj grilovanie mäsa v menších kúskoch, ktoré sa prepečú rovnomernejšie ako jeden veľký kus.
  • Mäso negrilujte na otvorenom ohni! Zamedzte aj odkvapkávaniu šťavy a tuku z mäsa do ohňa. Používajte alobal a špeciálne grilovacie pomôcky.
  • Grilované jedlo doplňte veľkou porciou čerstvej zeleniny, ktorá je bohatá na antioxodanty – znižujú karcinogénny potenciál grilovaných mias.

Autor: Eva Molnárová

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 997
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 846
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 198
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 435
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 068
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 631
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 217
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


29
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 028
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 022
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 029
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 399
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 043
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 119
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 243
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
reklama
SkryťZatvoriť reklamu