Pri návšteve niektorých krajín je očkovanie proti rôznym chorobám povinné a pri cestovaní najmä do krajín s nízkou hygienickou úrovňou a málo rozvinutým zdravotníctvom sa odporúča.
„Epidemiológovia však upozorňujú, že ani vakcinácia nechráni na 100 percent a nemožno preto podceňovať ani ďalšie preventívne opatrenia. Zdravotné riziká pre turistov predstavujú najmä potraviny a voda, keďže hnačkové ochorenia tvoria 60 až 80 percent všetkých ochorení cestovateľov,“ upozorňuje imuno-alergologička Katarína Bergendiová.
Treba preto dbať na výber bezpečných potravín a bezchybnej pitnej vody.
V rámci prevencie by ste sa mali vyvarovať:
neprevareného mlieka
majonéz a vajíčok
tvarohu a mäkkých syrov miestnej výroby
zmrzliny
pridávania kociek ľadu neznámej kvality do nápojov
vode zlej alebo neznámej kvality, v prípade potreby možno vodu upraviť prevarením, filtráciou či chemickou úpravou.
Nebezpečné ochorenia
Pre cestovateľov predstavujú riziko vírusové hepatitídy typu A a E, črevné parazity, sexuálne prenosné choroby a ďalšie ochorenia.
Na prevenciu formou očkovania by ste mali dbať v prípade, ak sa chystáte do vzdialených exotických končín s výskytom niektorých nebezpečných ochorení a vírusov.
Jednotlivé podmienky očkovania nám upresnila Katarína Bergendiová.
K téme sa vyjadruje:
Katarína Bergendiová, imuno-alergologička, Imunita.sk
Hepatitída A – očkovanie proti nej sa odporúča cestovateľom do oblastí s vyšším výskytom infekcie
Hepatitída B – proti nej by sa mali zaočkovať ľudia pri plánovanej návšteve krajín so stredným až vysokým rizikom nákazy.
Žltá zimnica – na prevenciu proti nej formou očkovania nezabudnite pri ceste do Afriky. Je častou príčinou úmrtia nezaočkovaných turistov, najmä na západe kontinentu.
Brušný týfus – ochrana pred týfusom v podobe vakcinácie sa odporúča pri cestách do krajín, kde je vysoké riziko nákazy, zvlášť pri dlhotrvajúcich pobytoch, v podmienkach s nízkou hygienickou úrovňou a pre cestovateľov do Indického subkontinentu.
Meningokova meningitída - návštevníci Mekky, ako aj subsaharskej oblasti by nemali zabudnúť na ochranu v podobe očkovania
Poliomyelitída – predstavuje nebezpečenstvo pri návšteve rozvojových krajín Afriky a Ázie
Cholera - očkovanie proti nej nevyžaduje žiadna krajina, ale odporúča sa pri pracovných pobytoch v oblastiach jej epidemického výskytu
Japonská encefalitída – v oblasti epidemického výskytu tohto ochorenia sa cestovateľom v prípade dlhodobých pobytov odporúča vakcinácia. V týchto oblastiach by ste mali dbať na ochranu pred poštípaním komármi.
Besnota – zvieratá nakazené besnotou predstavujú pre cestovateľov riziko. Odhaduje sa, že asi 13 percent návštevníkov krajín juhovýchodnej Ázie príde do kontaktu s miestnymi zvieratami.
Malária - očkovacia látka na maláriu neexistuje, namieste je preto v malarických oblastiach užívanie antimalarík a tiež prevencia vo forme repelentov, sieťok proti hmyzu či nosenie svetlého oblečenia.
Podceňovať netreba ani iný lietajúci hmyz a možnosť nakazenia sa parazitmi. Rizikové môže byť aj kúpanie sa v stojatých sladkovodných nádržiach a pomaly tečúcich vodných tokoch, ako aj chôdza po pláži naboso.
Riziková je najmä Ázia
Za najrizikovejšie oblasti sa považuje juhovýchodná Ázia, oblasť strednej a južnej Afriky a Strednej a Južnej Ameriky.
Záleží pochopiteľne aj na konkrétnej destinácii, kým prímorské letoviská bývajú na vysokej úrovni, v odľahlejších oblastiach vo vnútrozemí je hygienický štandard zvyčajne neporovnateľne nižší.
Rady infektológov
Infektológovia najčastejšie radia nechať sa zaočkovať v závislosti od konkrétnej krajiny proti:
hepatitíde typu A a B
žltej zimnici
poliomyelitíde
meningokokovej meningitíde
cholere
záškrtu,
japonskej encefalitíde
brušnému týfusu
kliešťovej encefalitíde
tetanu.
Podrobnejšie informácie o očkovaní pri ceste do zahraničia nájdete na stránke Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.