SME

Andrea Jacková: Z kvetinových vzorov som nervózna

Talent a vycibrená technika jej priniesli úspech a uznanie nielen u nás, ale aj v zahraničí. Maľovanie na telo je zaujímavé aj svojím erotickým podtónom. Možno preto tak priťahuje ľudí, púta pozornosť a uvoľňuje atmosféru.

(Zdroj: Alex Rymšinová)

Bodypainting nie je bežné umenie s hlbokou históriou. Ako ste sa k nemu dostali, kedy Vás napadlo maľovať na telo?

Po škole som bola na brigáde vo Veľkej Británii a v rámci voľného času sme chodili po mestách a po parkoch a tam som videla facepainting, teda maľovanie na tvár a veľmi ma to zaujalo. Dokázala som hodiny sedieť pri pani, ktorá maľovala a pozerať sa ako to robí. Už vtedy som vedela, že je to niečo, čo by ma veľmi bavilo a čo by som robila rada. Mám vyštudovanú odevnú školu, kde sme veľa kreslili a mám teda k maľovaniu blízko, viem držať štetec, takže akési rozhodnutie prišlo už vtedy pred 25 rokmi. Lenže som otehotnela, potom druhýkrát a až keď boli deti trochu väčšie, som sa vrátila k tejto myšlienke. Začala som pátrať po farbách na maľovanie a trénovať na svojich deťoch a na známych.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Takže ste neabsolvovali žiadne kurzy, učili ste sa sama?

Áno, človek musí sám prísť na to ako nanášať farby na telo, je to úplne iné ako na plátno. Farba nevsakuje ako keď maľujete na plátno, ak chcete dať ďalšiu vrstvu, musíte zmeniť prítlak štetca, prikladať ho úplne inak. Vrstviť farby inak. Treba si jednoducho vycibriť techniku. Maľba nemôže pôsobiť ako zafúľaná, zapatlaná, musí pružiť na pokožke, nesmie praskať, farby sa na tele správajú tiež inak ako na plátne. Dnes už viem aké farby a ako používať, niektoré sú hustejšie, iné krémovejšie, na tieňovanie používam špeciálne, na linky tiež. Musím tiež myslieť na to, aby po modelke nestekali a neotierali sa.

01.jpg

Je ľahšie maľovať na ľudské telo ako na plátno?

Je to iné, ako vieme telo je 3D, treba maľbu rozložiť tak, aby vyzerala dobre z diaľky aj zblízka, bola čitateľná. Mali sme na súťaži maliara, ktorý výborne maľoval na klasické plátno ale s maľbou na telo mal problém. Sústredil sa na detaily ale ako celok to pôsobilo úplne inak. Bodypainting má svoje zákonitosti rozloženia maľby, ale aj techniky. Náročné to je tiež pre modelku. Farba pokryje telo, póry, nesmie sa poškriabať lebo si rozotrie maľbu, počas maľovania musí plytko dýchať aby sa telo ako plátno priveľmi nehýbalo, maľovanie môže trvať hodiny. Navyše musí mať potom počas pózovania stále vypnutú hruď a stiahnuté brucho, čo bežne človek nemá.

SkryťVypnúť reklamu

Kde beriete inšpiráciu, ako vzniká nápad na maľbu na telo?

Väčšinou mi chodia nápady v hladine alfa, keď zaspávam. Premýšľam nad maľbou a musím vstať a zapísať si to. Niekedy presne viem, čo idem maľovať, niekedy „ma kopne múza“ na poslednú chvíľu. Ale je ťažké si to zakresliť na papier. Niekedy chcú po mne ľudia aby som im nakreslila na papier, čo budem maľovať. Ale na papieri to vyzerá úplne inak. Potom sú prekvapení, že na tele je to oveľa krajšie.

Ak maľujete pred ľuďmi, mávate aj trému?

Bývam nervózna z kvetinových vzorov. Nemám ich veľmi rada. Skôr rada tvorím technickejšie maľby alebo zvieracie motívy. Pre jednu tanečnú skupinu maľujem na vystúpenia rôzne hady, tigre, to je ľúbezné aj pre oko objektívu.

Lenže potom sa modelka umyje a z vášho diela nezostane nič...

SkryťVypnúť reklamu

Beriem to ako pominuteľné umenie. Ľudia sa ma pýtajú, či mi to nie je ľúto, že to jednoducho zmyje voda. Ale ja hovorím, nevadí, odfotím to a mám v archíve ako spomienku.

02.jpg

Maľovanie na telo je umenie so šteklivým erotickým podtónom, ako na to reagujú ľudia?

Musím povedať, že viac to ľudia vnímajú ako umenie a 99% ľudí si nič k modelke nedovolí. Modelky, ktoré sa tomuto venujú by ani nikdy nepracovali nahé. Väčšinou si ľudia myslia, že majú na sebe akúsi pančuchu, až keď prídu bližšie vidia, že je to skutočne maľba. Ja vlastne robím to, čo som vyštudovala, obliekam ľudí, ale do farieb, nie do látok.

Stretli ste sa niekedy aj s negatívnymi reakciami?

Chodím pracovne aj do Francúzska a raz som tam maľovala modelku do krásnej jemnej glamour maľby, sedela v okne a bolo to veľmi pekné ale pristavila sa tam jedna Francúzka a začala po nás kričať. Nevedela som, čo sa deje, potom nám vysvetlili, že je to nejaká feministka, ktorá to brala ako poníženie ženy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako dlho trvá taká maľba na telo?

Rekord je hodina. To je minimálny čas na jednu maľbu. Na súťažiach máme limit päť hodín na celé telo. To už býva únavné, potom ešte čakáme na vyhlasovanie výsledkov, fotenie finálnej maľby.

03.jpg

Ste štvornásobnou Majsterkou Slovenska v BodyArt, boli ste na súťažiach aj v zahraničí?

Raz som bola v Čechách a tam som aj vyhrala. V zahraničí som ešte absolvovala súťaž v Mníchove ale mala som hendikep, keďže som maľovala sama. Na tej súťaži maľujú jednu modelku dvaja umelci a namaľujú toho predsa len viac ako jeden človek. Ale za svojou maľbou som si stála, bola som s ňou veľmi spokojná a mala som aj vynikajúci ohlas.

Nie každému sa podarí živiť sa tým, čo ho baví a napĺňa. Dá sa brať bodypainting ako práca na plný úväzok?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pracovala som v jednej banke, ktorá zakrátko skrachovala. Musím povedať, že som tam bola veľmi nešťastná. Ale práca s číslami, poriadok a systém ma ubíjali, takže nakoniec vyhrala moja umelecká duša. My umelci potrebujeme cítiť slobodu, nedodržiavať pravidlá, využívať fantáziu a robiť veci spontánne. Takže som si zobrala papier a napísala naň plusy a mínusy zamestnaneckého pomeru a práce na voľnej nohe, a rozhodla som sa pre maľovanie. Odvtedy ma to živí.

04.jpg

Pri svojej práci určite veľa cestujete a spoznávate aj zaujímavých ľudí.

Často chodím maľovať do Čiech, do Rakúska, Nemecka, Francúzska, Holandska ale napríklad aj do Dubaja. Pozývajú ma väčšinou na základe preferencií, niekto ma odporučí alebo sa o mne dopočujú a zapáčia sa im moje práce. Do Dubaja som napríklad ponúkla svoje portfolio sama, pozreli si moju tvorbu, zapáčila sa im a pozvali ma. Tam som maľovala dokonca Afričanov, Číňanov. V Rakúsku som sa raz ocitla na svadbe veľmi zámožného muža, ktorého prezývali stavebný lev a jeho nastávajúcu vrabec. Tanečníkov som namaľovala ako leva a vrabca a bolo to pre nich prekvapením, z ktorého sa veľmi tešili.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aké má postavenie tento druh umenia vo svete, je populárny, existuje nejaká komunita umelcov, ktorí sa venujú bodypaintingu?

Bodypainting je známy po celom svete, najväčšie a najvýznamnejšie stretnutie umelcov, ktorí sa mu venujú, býva v Rakúsku. Bola som na ňom aj ja, nasávala som výkony svetových umelcov. Každý z top umelcov má svoj vlastný štýl, čo je charakteristické pre každý druh umenia. Niektorí zachádzajú až do extrémov, čo sa mne veľmi nepáči. Pre mňa je vzorom a inšpiruje ma Einat Dan.

05.jpgVíťazná maľba na Majstrovstvách Slovenska v BodArt, téma Príbeh hračiek a moja maľba sa volá Matrioška

VIZITKA:

Andrea Jacková (43)

Venuje sa bodypaintingu a facepaintingu, je štvornásobnou Majsterkou Slovenska v BodyArt a Majsterský titul získala aj v ČR. Maľuje a zúčastňuje sa súťaží u nás aj v zahraničí. Má dvoch synov Michala (21) a Jerguša (20), žije v Piešťanoch.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Foto: Alex Rymšinová

Styling a vizáž: Barbora Yurkovic

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 450
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 7 552
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 920
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 939
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 880
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 294
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 155
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 2 959
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vilu z roku 1912 rekonštruovali architekti z ateliéru Collegium. Podľa architekti Kataríny Lupták jej výnimočnosť tkvie aj v prístupe investora.

Dnes sa uchádza v Česku o ocenenie interiér roku.


Pistáciová bábovka.

Čo si uvariť na Zelený štvrtok? Inšpirujte sa výberom receptov.


redakcia SME ženy 8
Pre recept na tiramisu kliknite na obrázok.

Ako využiť mascarpone v dezertoch a koláčoch a čím ho nahradiť v receptoch.


redakcia SME ženy 2

Odborníci radia, na čo si dať pozor.


1
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 699
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 409
  3. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 18 810
  4. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 360
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 077
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 308
  7. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 926
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 496
  1. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  2. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  3. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  4. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  5. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  6. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  7. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
SkryťZatvoriť reklamu