Pre mnohých je pes neoddeliteľnou súčasťou rodiny a tak si predstavujú chvíle oddychu prirodzene aj s ním. No pes je predsa len zviera a na dovolenke nemusí mať rovnaké podmienky ako vy.
Pre psíka totiž môže byť cestovanie únavnejšie, stresujúcejšie a miesta, ktoré vy počas dovolenky prirodzene navštívite, môžu mať pre psích miláčikov zatvorené dvere.
Podľa vychovávateľky a opatrovateľky psov Petry Jedličkovej je dôležité zvážiť, či vziať psa na dovolenku.
„Každý majiteľ svojho psíka pozná a mal by vedieť zhodnotiť, či bude dovolenka pre všetkých dvoj- a štvornohých účastníkov príjemným zážitkom, alebo naopak stresom.“
Najväčším nepriateľom psa na letnej dovolenke sú horúčavy. Petra Jedličková upozorňuje na konkrétne problémy: „Ak idete k moru, okrem teplého vzduchu čaká na psíka horúci piesok či betón, na ktorom si môže popáliť labky.
Ak budete bývať v hoteli a chcete psa nechať v izbe, je dôležité zvážiť, či pes vydrží v cudzom prostredí niekoľko hodín sám a nebude tam robiť hluk, ak popred izbu budú chodiť iní ľudia alebo aj psy.
Názor odborníka:
K téme sa vyjadruje vychovávateľka a opatrovateľka psov Petra Jedličková, Tlapky.sk
Či nebude v izbe hrýzť a ničiť zariadenie, ak zostane sám. Je dôležité, ako pes zvláda cestu autom. Odporúčam zároveň zistiť, či je v okolí ubytovania nejaký park, alebo lúka, kam možno vodiť psa.“
Psy a hotel
Dnes už je u nás aj vo svete veľa ubytovacích zariadení, ktoré sú priateľské k domácim zvieratám, takzvané Pet´s friendly.
Odborníčka na hotelierstvo Iveta Pupišová však v každom prípade odporúča preveriť si zariadenie alebo hotel, do ktorého chcete ísť so psom, „Hotelieri sa zameriavajú na hostí, snažia sa uspokojiť ich požiadavky a sú tolerantní k hosťom, ktorí prichádzajú so psími miláčikmi, ale v hoteli môžu psa aj odmietnuť. Každý hotel má svoje zameranie a štruktúru hostí. Nie v každom hoteli sú psy vítané.“
Hotely, ktoré vás ubytujú aj so psom, si zvyčajne účtujú za miláčika poplatok. „Ak hotel akceptuje psa, prípadne iné domáce zviera, účtuje si poplatok, ktorý sa pohybuje od 8 do 15 € za psa na noc. Ak je v izbe viac ako jeden pes, cena sa upravuje. Niektoré hotely majú dokonca dve tarify podľa hmotnosti psa. Poplatok za psa je za dezinfikovanie izby. Personál hotela musí byť informovaný, v ktorej izbe môže očakávať psa,“ vysvetľuje Iveta Pupišová a zdôrazňuje, že pri pohybe po hoteli by mal mať pes obojok, vôdzku a náhubok.
Špeciálny výcvik nie je potrebný, postačuje, ak má pes základné návyky a je socializovaný, hotel však môže žiadať potvrdenie od veterinára, že zdravotný stav psa je dobrý.
Na večeru bez psíka
Ako sme už spomínali, vášho miláčika nemusia pustiť na všetky miesta, ktoré chcete na dovolenke navštevovať. Ide napríklad o reštauráciu.
Na Slovensku podľa vyhlášky 355, paragraf 26 psy do reštaurácií nesmú. Výnimkou sú len vodiace psy pre nevidiacich. Podobná situácia je aj v zahraničí.
Podľa Ivety Pupišovej je prax v hoteloch a reštauráciách taká, že každý si stanovuje vlastné pravidlá.
K téme sa vyjadruje:
odborníčka a poradkyňa pre hotelierstvo Iveta Pupišová, Ivetapupisova.sk
„Ak hotel ubytuje psa, zvyčajne do reštaurácie vstup nemá, niektoré reštaurácie však povolia vstup psa do kaviarne alebo na terasu. Záleží aj na veľkosti psa. Reštaurácie, ktoré sú tolerantné k psom, zvyčajne hneď poskytnú misku s čerstvou vodou. Opäť však platí, že pes by mal mať obojok, vôdzku a náhubok.“
Cestovanie so psom
Pes a cestovanie nejdú dohromady automaticky, Petra Jedličková odporúča zvážiť cestovanie so psíkom individuálne, „sú psy, ktoré stresuje cestovanie aj na kratšie vzdialenosti, nevedia sa uvoľniť a zaspať. Takýto pes ťažko zvládne niekoľkohodinovú cestu s krátkymi prestávkami niekde na diaľnici, na rozpálených odpočívadlách“.
Zvláštnou kapitolou je preprava psa lietadlom. Vopred sa informujte na prepravu v leteckej spoločnosti a tiež si preverte krajinu, do ktorej sa chystáte.
Niektoré majú totiž prísne opatrenia proti infekčným chorobám. Zvieratá sa môžu prepravovať s vami na palube alebo v podpalubí.
Záleží na veľkosti psa a podmienkach a pravidlách leteckej spoločnosti. Na prepravu sú určené špeciálne boxy.
Myslite na to, že pes by mal mať v boxe dostatok miesta, aby sa mohol pohnúť, meniť polohu a zvládnuť tak dlhú a namáhavú cestu. Na pobyt v boxe ho treba tiež privyknúť.
Zvieratko, ktoré s vami cestuje za hranice, by malo mať mikročip, vlastný cestovný pas a potvrdenie o zdravotnom stave. Malo by byť zaočkované a odčervené. Nezabúdajte ani, že aj psík potrebuje počas cestovania piť.
Iné riešenia
Čo so psíkom, ak sa rozhodnete ísť na dovolenku bez neho? Máte niekoľko možností, veľa ľudí uprednostňuje zveriť psíka známym alebo rodine.
K dispozícii sú dnes už aj psie hotely, kde sa o vášho miláčika postarajú profesionáli. Podľa Petry Jedličkovej je samozrejmé, že psík svojho majiteľa miluje, ale napriek tomu dokáže zvládnuť dovolenku aj bez neho, „ak sa rozhodnete pre psí hotel, odporúčam dôsledne si vyberať.
Najlepšie je navštíviť hotel so psíkom ešte pred pobytom. V dobrom hoteli s tým nebudú mať problém. Dobrý hotel je taký, kde sa aj psík cíti ako na dovolenke a netrpí úzkosťou z odlúčenia od majiteľa. Naopak spozná kamarátov a zažije veľa zábavy“.
Petra Jedličková vysvetľuje, že spôsobov a foriem starostlivosti je veľa, „je rozdiel, či pes zvyknutý na život v blízkosti majiteľa v teplom pelešteku prežije dovolenku v koterci, kde ho dvakrát za deň niekto na polhodinu vypustí, alebo je niekde, kde sa mu venujú a cíti sa ako v päťhviezdičkovom hoteli.
Je dôležité, aby prišiel psík s majiteľom na prvú návštevu, spoznal človeka, ktorý sa mu bude venovať, pohral sa s inými psami, označkoval si to tam, ale najmä nadobudol pozitívnu skúsenosť. Sú zariadenia, kde sa o psy starajú 24 hodín denne, majú výbeh a dostatok aktivít, ale aj lásky a pohladenia“.
Podľa opatrovateľky psov je výhodou dobrých psích hotelov aj skutočnosť, že je v nich viac psíkov, hrajú sa spolu, podnecujú do aktivít a nových výkonov, „ak majú takúto starostlivosť, nesmútia za majiteľom, ale naopak veľmi sa tešia do takéhoto zariadenia a rady ho navštevujú opakovane“.
4 rady na dovolenku so psom
Pobyt psa na dovolenke s vami starostlivo zvážte s ohľadom na jeho vlastnosti a návyky.
Ak sa rozhodnete vziať ho so sebou, preverte si situáciu v mieste pobytu, či psa ubytujú, kam môže s vami chodiť, či je možnosť nechať ho vybehať sa niekde vonku.
Ak cestujete lietadlom alebo do zahraničia, preverte si podmienky leteckej spoločnosti a zabezpečte všetko potrebné, od očkovania cez potrebné doklady až po privyknutie psíka na cestovný box.
Ak sa rozhodnete pre psí hotel, navštívte ho pred pobytom aj so psom, aby sa zoznámil s prostredím a vy ste si preverili, ako bude o psa postarané.
4 otázky z praxe
Odpovedá Marek Záhorec, executive manager Benčík Culinary Group, Bencikculinary.sk
Ako riešite prítomnosť psov vo vašich reštauráciách? Majú vstup povolený aj do reštaurácie alebo len na terasy?
Štandardne psom vstup povoľujeme, samozrejme, prihliadnuc na situáciu v prevádzke ako aj na veľkosť psíka. Ak je psík malého vzrastu, je jednoduchšie ho uložiť a ostatní hostia s tým zvyčajne nemajú problém. V prípade väčších plemien sa spýtame vedľajších stolov, či im prítomnosť psa nebude prekážať.
Čo poskytnete psovi? Prinesie mu personál misku s vodou?
V každej prevádzke máme misku, do ktorej psíkom dáme vodu.
Stalo sa vám už, že prišiel pes, ale iný hosť si neželal jeho prítomnosť?
Určite áno, v tomto prípade sme sa snažili hosťa so psíkom usadiť čo najďalej od zákazníkov, ktorí si prítomnosť štvornohého kamaráta nepriali.
Ako hodnotíte celkovo situáciu so psami v reštauráciách, spôsobujú vám problémy alebo nie?
Z legislatívneho hľadiska to určite problém je, ako vieme, pes je vždy členom rodiny a tak to berú aj ich majitelia, a našou povinnosťou je uspokojiť obe strany.