Nielen ženy sa nenásytne naháňajú za predstavami o dokonalej či nalinajkovanej postave podľa aktuálnych trendov.
V mužskom svete sa tiež z času na čas objaví nejaká zaujímavá predstava o ideále.„Muži sú skôr pod tlakom úspechu ako krásy, čo môže byť rovnako škodlivé. U mužov sa trápenie kvôli ideálu krásy vyskytuje menej často, zrejme aj preto, že sú menej tlačené do popredia a muži sú menej masírovaní týmito ideálmi. No aj medzi mužmi sú takí, ktorí majú so svojím vzhľadom problémy, pričom mechanizmus je opäť podobný ako u žien – spočíva v slabej schopnosti sebaregulácie, v slabom Ja a tým aj v narušenom vzťahu k svetu okolo nás,“ objasňuje psychologička Hana Ševčíková.
Predstava žien o dokonalom mužovi
Do apríla tohto roku výraz „dad bod“ vo svete neexistoval alebo sa len občas pritrafil v konverzácii anglicky hovoriacich.
Skutočný význam a trendovosť si vyslúžil, keď ho použila Američanka Mackenzie Pearson vo svojom príbehu „Prečo majú dievčatá radi dad bod“.
V slovenskom preklade ide o druh mužskej postavy s menším pivným bruškom a mierne zaoblenými tvarmi v kombinácií s nie príliš prerasteným svalstvom.
Podľa nej tento druh postavy reflektuje dokonalú rovnováhu fyzickej krásy muža. Nikto nevie prečo, no tento trend sa u mužov vo svete uchytil.
Návod je úplne jednoduchý
Ak chce muž túto postavu získať tiež, mal by jesť fast food, piť pivo a nepreháňať to s pohybom.
Samozrejme, tento „ideál“ je skôr vtipnejšou verziou kultu tela. Návody, ako dosiahnuť takéto „sexi“ pivné bruško sa zároveň zabávajú na myšlienke, že sa tento druh mužskej postavy ženám skutočne páči.
Menšie brucho a nevyrysované svaly majú ženy rady práve kvôli jednej veci: Dvíha im to sebavedomie a poskytuje väčšiu sebaistotu, ak nie sú spokojné s vlastnou postavou, pretože vidia, že ani ich partner nie je z fyzického hľadiska úplne dokonalý.
Nedobrovoľnými tvárami tohto trendu sú herci Leonardo DiCaprio či Seth Rogen.
SITA, Seth Rogen
Mávajú aj muži problémy s vnímaním ideálov krásy alebo sú voči nim odolnejší?
Vyjadruje sa psychologička Hana Švečíková, Psychoterapie.sk:
Muži sú skôr pod tlakom úspechu ako krásy, čo môže byť rovnako škodlivé. U mužov sa trápenie kvôli ideálu krásy vyskytuje menej často, zrejme aj preto, že sú menej tlačené do popredia a muži sú menej masírovaní týmito ideálmi. Ale áno, aj medzi mužmi sú takí, ktorí majú so svojím vzhľadom problémy, pričom mechanizmus je opäť podobný ako u žien – spočíva v slabej schopnosti sebaregulácie, v slabom Ja a tým aj v narušenom vzťahu k svetu okolo nás.