Prijímanie tekutín je pre náš organizmus veľmi dôležité. Bez vody jednoducho nič nefunguje tak ako má.
„Dôsledkom dehydratácie organizmu môžu byť závraty, v krajnom prípade až celkový kolaps organizmu,“ upozorňuje nutričná poradkyňa Ľubica Trnková.
Strácame pozornosť, znižuje sa schopnosť sústredenia, môžeme sa cítiť unavení, slabí, bez nálady. Horšie zvládame bežné činnosti.
Dopĺňajte aj minerály
Na pitie máme na výber nepreberné množstvom druhov nápojov. Niektoré viac uspokoja chuťové poháriky, iné dodajú telu aj potrebné látky.
Nutričná poradkyňa odporúča okrem pitia pramenitej vody, najlepšie izbovej teploty i dopĺňanie minerálnych látok vo forme minerálnej vody, „Tú si treba starostlivo vybrať na základe vhodného pomeru minerálov.“
Napríklad minerálne vody s obsahom horčíka a vápnika sú vhodné obzvlášť v letných mesiacoch, keď naše telo vyvíja viac fyzickej záťaže
K téme sa vyjadruje:
Ľubica Trnková, nutričná poradkyňa, Medilifezv.sk
Nedostatok horčíka môže spôsobovať poruchy spánku, pozornosti, telesnú slabosť, migrény a nepríjemné kŕče.
Pozor aj na cestách
Leto a dovolenky sú aj obdobím cestovania. Zvýšenú opatrnosť by sme mali mať tiež za volantom.
Aj v klimatizovanom aute môže veľmi nenápadne dôjsť k dehydratácii a strata pozornosti za volantom sa tak stáva nebezpečnou. Mnoho vodičiek si pri prvom náznaku únavy kúpia na najbližšom odpočívadle kávu.
Tá však organizmus ešte viac odvodní a vytúžené vzpruženie tak nenastane. Treba mať vždy po ruke nápoj a aj pri šoférovaní pravidelne dopĺňať tekutiny.
Práve minerálne vody so spomínaným horčíkom pôsobia na náš organizmus upokojujúco a ľahšie zvládame námahu i stres a únavu.
Na efektívne vstrebávanie magnézia treba vápnik, ideálny pomer týchto minerálov by mal byť 3:1 v prospech vápnika.
Potením tiež prichádzame o draslík, jeho pravidelným dopĺňaním môžeme predísť chronickej únave a bolestiam hlavy.
V horúcich mesiacoch stratí organizmus denne až dva a pol litra vody, odporúča sa teda vypiť dva a pol až tri litre tekutín.
Dobre hydratovaný organizmus oveľa lepšie znáša horúčavy, únavu, stres a dostatok vody sa odrazí i na našej nálade.
Čo piť a čo nie
Dopĺňať tekutiny je veľmi dôležité, avšak nie je jedno, čo pijeme. Podľa odborníčky je najvhodnejšia minerálna voda, ktorá má aj vysokú vstrebateľnosť minerálnych látok, až 60 percent.O minerály organizmus potením prichádza, takže ich treba dopĺňať.
Výborná je tiež pramenitá voda a bylinkové čaje ideálne izbovej teploty.
V lete je k dispozícii aj množstvo čerstvého ovocia, ovocné šťavy však treba riediť v pomere 1:1. Ovocie ako napríklad melón obsahujú vysoký podiel vody a je na konzumáciu počas horúčav vynikajúci.
Neodporúča sa piť v horúčavách alkohol a sladené nápoje.